Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Стародавня Месопотамія

Другий після Єгипту цивілізацією була Стародавня Месопотамія, або Дворіччя, розташована між ріками Тигром і Євфратом. Тут, починаючи з IV тис. до н. е., протягом трьох тисячоліть, змінюючи один одного, утворювалися і розпадалися різні рабовласницькі держави: Шумер (5000-2000 рр. до н. е.), Вавілон (2000 - 538 р. до н. е.), Ассирія (1300-800 рр. до н. е.). На жаль, час майже не зберегло пам'яток мистецтва, як це було в Єгипті. Постійні повені, відсутність міцного будівельного матеріалу - каменю та дерева, нескінченні війни знищили цілі пласти культури. Але навіть те, що археологам вдалося розкопати, говорить про велич і своєрідність даної цивілізації. Люди, що жили в Дворіччі, займалися землеробством, тут рано розвинулася торгівля, з'явилася писемність, що склалася десяткова система рахунку, також тут оволоділи первинними знаннями з астрономії.

Релігія і світ богів Стародавньої Месопотамії відрізняються від єгипетських. Тут не було культу загробного життя. Своє життя і долю люди пов'язували з зірками, тому вони приділяли неба особливу увагу. Було безліч богів. У кожного міста був свій бог, кожна людина мала свого бога-покровителя. Самими головними богами були бог неба - Ану, землі - Энтилл і бог водної пучини - Еа. У пантеон богів входили також і інші боги: бог місяця - Син, бог сонця - Шамали і богиня любові - Іштар. У силу залежності від кліматичних умов, постійних руйнівних набігів чужих племен все життя месопотамського людини уявлялася боротьбою добра і зла. Тому так часто в мистецтві зустрічаються сцени смертельних сутичок між левами, биками, що символізують протиборчі сили богів.

Змінюють один одного народи, прагнення до захоплення родючих земель несли нові порядки і нову культуру. Мистецтво шумерийцев, вавілонян, ассірійців, хетів дуже різне, має свої неповторні риси. До самим першим археологічним знахідкам відноситься розписна кераміка з Самарра і Хессуна з витонченим орнаментом із стилізованих форм рослин і тварин, вписаних в геометричні структури на світлому фоні.

Архітектура Дворіччя

Особливість географічних умов, відсутність міцних будівельних матеріалів визначили образний лад культової архітектури даного регіону.

Основний будівельний матеріал - глина. Будівлі зводилися з необпаленої цегли. Товщина стін не дозволяла залишати прорізи вікон, в які б проникав світло. Внутрішні приміщення прив'язувалися до відкритих дворах. Будівлі зводилися на штучної насипу. Зовні глухі стіни членились вертикальними нішами й виступами. Перші храми, так звані Білий і Червоний кінця IV тис. до н. е.., були відкриті в місті Уруку. Храми були присвячені головним божествам міста: бога Ану і богині та ніні. Стіни одного були пофарбовані в білий колір, а іншого прикрашені геометричним орнаментом з глиняних обпалених "цвяхів" з капелюшками, пофарбованими в червоний, білий і чорний кольори.

Починаючи з III тис. до н. е. з'являється новий тип храму - зіккурат, який стане однією з головних особливостей архітектури Дворіччя.

Зіккурат представляв собою вежу з поставлених один на одного зрізаних пірамід, поступово зменшуються, на самому верху споруджувався маленький храм, присвячений богу-покровителю міста. Зіккурати будувалися спочатку при храмах, а потім стали перетворюватися в головні храми. Деякі башти збереглися до наших днів (зіккурати в Урі, в Чога-Замбиле). Ступенева вежа сприймалася як символ урочистого сходження до неба. У Вавилоні В VII ст. до н.е. був побудований найвищий зіккурат, який згадується в Біблії, - Етеменанкі, що означало "будинок - фундамент неба і землі". Ця Вавилонська вежа висотою 90 м складалася з семи ярусів, а нагорі був храм, присвячений богу Мардуку. Зіккурати були пов'язані з уявленням про "священної гори". Вони втілювали в собі безліч функцій: з їх висоти спостерігали за зірками, рятувалися від повеней, у них робили жертвопринесення.

Міста в Месопотамії мали чітку прямокутну планування та обносилися стінами. Постійна боротьба між містами змушувала зводити масивні цегляні стіни, які прикрашалися кольоровими кахлями. Прикладом є ворота богині Іштар у Вавилоні, найбільшому місті Месопотамії. Багато прикрашена стіна була показником процвітання міста.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Мистецтво стародавнього Єгипту та Месопотамії
Мистецтво етрусків і стародавнього Риму
Найдавніші осередки цивілізації (IV тис. до н. е. - сер. I тис. н. е.)
Особливості відносин соціальної допомоги в стародавніх державах
Древній Рим
Архітектура
Архітектура
Класицизм в архітектурі
Архітектура та іконопис XVI в
Архітектура
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси