Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Російсько-китайські відносини в новій геополітичній ситуації

Відносини Китаю з Росією в останні роки розвиваються досить активно: в Спільної російсько-китайської декларації (1996) був висунутий теза про можливості стратегічної взаємодії Росії і Китаю в XXI столітті. Росія і Китай виступають в області міжнародної політики за демократичний багатополярний світ, в якому кожна країна має можливість відстоювати свої національні інтереси. Як зазначає заступник Генерального секретаря Китайської асоціації з контролю над озброєннями Чжай Дэцюань, "в сучасній ситуації США не мають можливості зліпити антиросійську або антикитайскую коаліцію і повернутися до ери "холодної війни". Тим більше навряд чи це буде можливо в майбутньому. Зі свого боку ні Росія, ні Китай, ні поодинці, ні об'єднавшись, не підуть на пряму конфронтацію або конфлікт з США, тому що їх фундаментальні національні інтереси не дозволяють їм, або, швидше, не можуть дозволити їм це зробити... для розвитку своїх економік як Росія, так і Китай потребують не лише міжнародної стабільності, але також у фінансових ресурсах, технологіях і західних управлінських навичках, особливо з США".

Однак крім спільних стратегічних завдань збереження миру і протистояння гегемонії російсько-китайські відносини мають чимало підводних каменів і протиріч.

Росію серйозно турбує проникнення па російський Далекий Схід китайських іммігрантів і торговців у все зростаючих масштабах, що створюють загрозу масового заселення цих територій китайцями. Територіальні претензії Китаю до Росії, поки не актуалізовані, але й не забуті, також є підставою для занепокоєння російського керівництва. Російські експерти припускають, що у разі посилення Китаю в Середній Азії він може знайти підтримку в особі Узбекистану - держави, яка проявляє найбільшу рішучість протистояти політичного впливу Росії в Азії; таку ж позицію може зайняти Туркменістану і, можливо, етнічно розколотий і, отже, в області національних відносин більш уразливий Казахстан. Ставши справжнім політичним і економічним гігантом, Китай зможе надавати більш відвертий політичний вплив на російський Далекий Схід, в той же час підтримуючи об'єднання Кореї під своїм заступництвом.

У відповідь на це з боку Росії можлива активізація військово-політичного співробітництва з іншими країнами АТР. Вже сьогодні можна констатувати активну залученість Росії в політичні та економічні процеси регіонального співробітництва АТР. За останні роки тут була створена мережа діалогових структур, форумів і механізмів економічної взаємодії, таких як Шанхайська організація співробітництва (ШОС), АСЕАН, Форум з безпеки АСЕАН (АРФ), Азіатсько-Тихоокеанське економічне співробітництво (АТЕС), Східноазійські саміти, Діалог щодо співпраці в Азії, Нарада по взаємодії і заходам довіри в Азії. Подібна мозаїка багатосторонніх структур, на думку російських експертів, є відображенням здорової тенденції демократизації міжнародних отношений1.

Асоціація держав Південно-Східної Азії (АСЕАН) утворена в 1967 р. у Бангкоку. Спочатку до неї увійшли Індонезія, Малайзія, Сінгапур, Таїланд. Філіппіни. Пізніше приєдналися султанат Бруней (1964), В'єтнам (1995), Лаос і М'янма (1997), Камбоджа (1999). У жовтні 2003 р. до АСЕАН приєдналися Китай та Індія, в липні 2004 р. - Японія та Пакистан, у листопаді 2004 р. - Росія і Південна Корея, у липні 2005 р. - Нова Зеландія і Монголія, у грудні 2005 р. - Австралія. Статутними цілями АСЕАН визначено сприяння розвиткові соціально-економічного і культурного співробітництва країн - членів Асоціації, забезпечення миру і стабільності в Південно-Східній Азії. Вищим органом АСЕАН є зустрічі глав держав і урядів. Керівний і координуючий механізм - регулярні наради міністрів закордонних справ. Основним документом, що позначив основні політичні та економічні орієнтири організації на найближчу перспективу, є програма розвитку АСЕАН до 2020 р. "Партнерство в динамічному розвитку". Сьогодні АСЕАН з її 570-мільйонним населенням, сукупним ВВП до 1,1 трлн дол. США, зовнішньоторговельним оборотом в 1,4 трлн дол. і темпами економічного росту, що випереджають середньосвітові, являє собою центр інтеграційних процесів в АТР і складається там нової розстановки сил.

Істотну роль відіграє Регіональний форум АСЕАН з безпеки, створений в 1994 р. і об'єднує 27 держав регіону. Сьогодні цей форум утвердився в якості ведучої майданчики загальнорегіонального діалогу з питань запобігання та врегулювання конфліктів, вироблення заходів довіри, протидії загрозам нового покоління. Багато хто бачить у цьому форумі прообраз майбутньої системи безпеки в АТР.

Інший приклад - Шанхайська організація співробітництва (ШОС). Незважаючи на молодість, вона вже досягла суттєвого прогресу у координації зусиль Росії, Китаю і чотирьох Центрально-Азіатських держав в самих різних сферах - від забезпечення стабільності та безпеки до економіки, культури і освіти. При цьому IIIOC - незамкнутий блок, а регіональна організація, відкрита для підключення інших країн, в тому числі в якості спостерігачів або партнерів але діалогу. Сьогодні ШОС об'єднує Росію, Китай, Казахстан, Киргизію, Таджикистан і Узбекистан. Декларація про створення ШОС підписана на зустрічі шести глав держав у Шанхаї 15 червня 2001 р. На саміті в Санкт-Петербурзі 7 червня 2002 р. прийнята Хартія ШОС 1 - базовий статутний документ, що фіксує цілі, принципи, структуру та основні напрямки діяльності організації. Важливим кроком у зміцненні правової бази об'єднання стало підписання в Бішкеку 16 серпня 2007 р. Договору про довгострокове добросусідство, дружбу і співробітництво, який створює передумови для виведення різносторонньої взаємодії на якісно новий рівень. Вищий орган ШОС - Рада глав держав - членів Шанхайської організації співпраці (РГД ШОС).

Нині Азіатсько-Тихоокеанський регіон - зона особливих інтересів Росії, оскільки активна політика співробітництва з країнами регіону дозволяє використовувати зовнішній ресурс для внутрішнього розвитку Сибіру і Далекого Сходу. У той же час, на думку вітчизняних експертів, заходи щодо зміцнення економічної зв'язки східних регіонів Росії з АТР залишаються недостатньо ефективними, запізнюються, здійснюються незбалансовано. В найближчий час потрібно докласти великі зусилля, спрямовані на підготовку до головування Росії в 2012 р. на форумі Азіатсько-тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС). Ми повинні скористатися відкриваються у цьому зв'язку можливостями для того, щоб наочно продемонструвати партнерам але АТЕС потенціал економічної взаємодії східних територій Росії з країнами АТР. Найбільш очевидне конкурентна перевага Сибіру і Далекого Сходу - їх багаті природні ресурси - набуває особливу цінність в умовах зростаючого дефіциту енергоносіїв та інших сировинних товарів в бурхливо розвиваються країнах АТР. Разом з тим російські експерти підкреслюють, що продовжувати і в довгостроковій перспективі робити ставку на експорт цих товарів - значить увічнювати сировинний характер економіки російських східних регіонів, прирікати себе на відставання. В нових умовах необхідно орієнтуватися на рух по інноваційному шляху розвитку економіки, що допоможе знайти гідне місце Сибіру і Далекого Сходу в АТР.

Геополітичні сценарії розвитку ситуації в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні

В даний час можна прогнозувати два найбільш вірогідних геополітичні сценарії розвитку подій в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні.

Сценарій перший - Китай і США проти Росії та Індії. Цей американський сценарій, який прогнозує З. Бжезинський, інтерпретує в дусі мудростей стародавнього китайського стратега Сунь Цзи головну лінію китайської геостратегії: "...розмити американську владу в регіоні до такої міри, щоб ослаблена Америка відчула необхідність зробити користується регіональним впливом Китай своїм союзником, а згодом мати Китай, став впливовою світовою державою, своїм партнером. До цієї мети треба прагнути і се треба добиватися таким чином, щоб не підштовхнути ні розширення оборонних масштабів американо-японського альянсу, ні заміни американського впливу в регіоні японським".

Дійсно, процес об'єднання Китаю розвивається швидкими темпами і в разі сприятливого завершення може призвести до того, що США і Японія не зможуть йому протистояти, і їм залишиться тільки прагнути тримати його під контролем через стратегічне зближення з Китаєм. Все це надзвичайно посилить регіональну роль об'єднаного Китаю в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, що неминуче призведе до розвитку протиріч. США будуть провокувати Китай на розширення його геополітичної експансії за рахунок тиску на Росію та Індію в зонах перетину геополітичних інтересів. У свою чергу, такий розклад сил призведе Індію і Росію до більш тісного військово-політичного співробітництва. Протидією цим сценарієм може стати співпраця Росії, Індії і Китаю по лінії РІК і БРІК.

Сценарій другий - "морська сила" проти "континентального блоку" (США, Японія і Об'єднана Корея проти Китаю, Росії та Індії). Цей сценарій передбачає зміцнення існуючого союзу США і Японії, що призведе до об'єднання двох Корей під егідою американського впливу. У результаті загострюється протиріччя як на російському Далекому Сході, так і всередині АТР: між Китаєм, Японією і США. В результаті геополітичні інтереси Росії і Китаю значно зблизяться: вони будуть змушені піти на більш тісний військово-політичний союз для захисту від американського тиску в регіоні.

При розвитку цього сценарію в АТР можуть утворитися дві сфери впливу - американсько-японсько-корейська (західна) і китайсько-індійсько-російська (східна). Важко припустити, що це рівновага виявиться мирним і стійким. Швидше за все, такий геополітичний розкол може сприяти гонці озброєнь і стимулювати утворення більш великих військових блоків, що загрожує ескалацією напруженості в даному регіоні.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Сучасна геополітична ситуація
Відносини Росії і Європейського союзу в новій геополітичній ситуації: проблеми і суперечності стратегічного партнерства
Геополітичний сценарій китайської панидеи
Міжнародні зв'язки регіонів як новий фактор сучасної системи міжнародних відносин
Альтернативні сценарії розвитку геополітичної ситуації
Геостратегічне лідерство азіатсько-тихоокеанського регіону
Альтернативні сценарії розвитку геополітичної ситуації
Азіатсько-Тихоокеанське економічне співробітництво (АТЕС)
Азіатсько-Тихоокеанська інтеграція
Сучасна геополітична ситуація
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси