Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Японія у Другій світовій війні

Восени 1939 року, коли почалася війна і західноєвропейські країни одна за одною почали терпіти поразку і ставати об'єктом окупації з боку гітлерівської Німеччини, Японія вирішила, що її час настав, Туго закрутивши всі гайки всередині країни (були ліквідовані партії і профспілки, натомість створена Асоціація допомоги трону в якості воєнізованої організації близького до фашизму типу, покликаної ввести в країні тотальну політико-ідеологічну систему жорсткого контролю), вищі військові кола на чолі з генералами, очолював кабінет міністрів, отримали необмежені повноваження для ведення війни. Посилилися військові дії в Китаї, що супроводжувалися надзвичайними жорстокостями проти мирного населення. Але головне, чого вичікувала Японія, - капітуляції європейських держав, зокрема Франції та Голландії, перед Гітлером. Як тільки це стало фактом, японці приступили до окупації Індонезії, а потім Малайї, Бірми, Таїланду і Філіппін. Поставивши своєю метою створити гігантську підпорядковану Японії колоніальну імперію, японці оголосили про прагнення до "східноазіатському сопроцветанию".

Після бомбардування американської бази Перл-Харбор на Гаваях в грудні 1941 р. Японія опинилася в стані війни з США і Англією, що, незважаючи на деякі перші успіхи, що з часом привело країну до затяжної кризи. Хоча японські монополії чимало виграли, отримавши безконтрольний доступ до експлуатації ресурсів майже всієї Південно-Східної Азії, становище їх, як і японських військ, було нетривким. Населення окупованих країн, хоча часом і подкупленное обіцянками про політичну незалежність і ліквідації колоніального гніту з боку західних держав, нерідко виступало зі зброєю в руках проти окупантів. Зміст військ одночасно в багатьох країнах, ведення не прекращавшейся і все очевидніше ставала безперспективної війни в Китаї вимагали чималих коштів. Все це вело до погіршення економічного балансу і загострення внутрішнього становища в самій Японії, що з особливою силою проявилося на початку 1944 р., коли у війні на Далекому Сході намітився певний перелом. Американські війська висаджувалися то в одному, то в іншому з острівних районів і витісняли звідти японців.

Змінювалися і відносини Японії з СРСР. У квітні 1945 р. СРСР денонсував укладений з Японією в 1941 р. пакт про нейтралітет, а в серпні того ж року, незабаром після атомного бомбардування японських міст американцями, радянські війська вступили на територію Маньчжурії і роззброїли Квантунську армію. Це означало не тільки поразка Японії, але і початок захоплення Маньчжурії, а потім і решті території Китаю комуністами.

Капітуляція Японії в серпні 1945 р. призвела до краху задумів японської вояччини, краху того агресивного зовнішньополітичного курсу Японії, який протягом кількох десятиліть спирався на економічний розвиток і експансії японського капіталу, на самурайський дух минулого. Як і самураї наприкінці XIX ст., нові мілітаристи першої половини XX ст. збанкротували і змушені були зійти з історичної сцени. Японія втратила всіх своїх колоніальних володінь і завойованих територій. Постало питання про статус післявоєнної Японії, і тут своє слово сказали американці, які окупували країну. Сенс перетворень, які були проведені створеним ними Союзним радою для Японії на чолі з генералом Дугласом Макартуром, зводився до радикальної перебудови всієї структури країни. Була здійснена серія демократичних реформ, включаючи відродження партій, скликання парламенту та прийняття нової конституції, залишала за імператором досить обмежені права і отсекавшей можливість відродження японського мілітаризму в майбутньому.

Паралельно було проведено показовий процес із засудженням японських військових злочинців, не кажучи вже про ґрунтовну чистку державного апарату, поліції і т. п. Була переглянута система освіти в Японії. Особливі заходи передбачали обмеження можливостей найбільших японських монополій. Нарешті, радикальна аграрна реформа 1948-1949 рр. ліквідувала велике землеволодіння і тим остаточно підірвала економічні позиції залишків самурайства.

Вся ця серія реформ і радикальних перетворень означала ще один важливий ривок Японії світу вчорашнього дня в нові умови існування, які відповідали сучасному рівню. У поєднанні з виробленими за післяреформений час навичками капіталістичного розвитку ці нові заходи виявилися потужним імпульсом, який сприяв швидкому економічному відродженню переможеної у війні Японії. І не тільки відродженню, але і подальшого розвитку країни, її енергійному процвітання. Рани Другої світової війни були загоєні досить швидко. Японський капітал в нових і досить сприятливих для нього умовах, коли на його розвиток не чинили впливу зовнішні сили (зокрема, наповнені войовничим духом самурайства "молоді офіцери"), став нарощувати темпи зростання, що й заклало фундамент того самого феномена Японії, який настільки добре відомий в наші дні. Як ні парадоксально, але саме розгром Японії у війні, окупація і пов'язані з цим радикальні перетворення в її структурі, що знищила всі перешкоди, остаточно відкрили двері для розвитку цієї країни. І результат виявився вражаючим...

Важливо відзначити ще одну суттєву обставину. У своєму успішному просуванні по шляху капіталізму Японія повністю скористалася всім тим, що може надати для такого розвитку демократизація європейсько-американського зразка. Однак вона не відмовилася і від багато чого з того, що сходить до її власних фундаментальних традицій і що теж зіграло свою позитивну роль в її успіхах. Про це плідній синтезі піде мова в наступній главі. Поки ж - кілька слів про Кореї.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Економіка Японії після Другої світової війни
Розгром Японії. Закінчення Другої світової війни
Початок Другої світової війни підготовка Німеччини до нападу на СРСР
Між Першою і Другою світовими війнами
Італійська держава після другої світової війни
Киновыразительность і патріотичний наратив в роки Другої світової війни
Економіка Англії після Другої світової війни
Економіка США після Другої світової війни
Економіка Франції після Другої світової війни
Особливості економічного розвитку Західної Європи після Другої світової війни
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси