Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Аналіз окремих творів Н. С. Гумільова

Вірш "Заблудлий трамвай"

Структуроутворюючими у вірші стає мотив шляху, проте ця традиційна для творчості Гумільова тема радикально трансформується. Образ шляху поряд з топологічної семантикою, що передбачає просторову локалізацію ("Ми проскочили крізь гай пальм, / Через Неву, через Ніл і Сену / Ми прогриміли по трьох мостах"), перетворюється в подорож по часу. Але ця майже сюрреалістична контамінація різних часових відрізків не є хаотичною - вона суворо вмотивована біографією самого поета. Ю. К. Кроль інтерпретує даний вірш як свого роду автобіографію Гумільова, втиснуту в рамки трамвайного маршрута1. При цьому фантастичні просторові зміщення обумовлюються тимчасової інверсією, яка призводить до парадоксальних семантичних зрушень, пов'язаних з накладенням часових пластів: "Мчав він бурею темної, крилатою, / Він заблукав у безодні часів..."

Вірш може бути прочитано і в ключі метемпсихоза, і в руслі православної ідеї зона як сходження героя до свого надвременному прообразом шляхом поєднання всіх різночасових подій в один панхронический пучок і спогади про всіх проявах цього прообразу в інших часах. На користь останнього прочитання говорить і те, що "у віконній рамі" промайнув старий померлий "в Бейруті рік тому", що виключає ідею метемпсихоза, оскільки старий з'являється в просторі Петрограда, а значить, перед нами поєднання часових планів, а не переродження душі ліричного героя.

Власне, поєднання часів обертається і суміщенням просторів, приурочених до кожної з цих часів. Мотивацією таких накладень можуть служити механізми людської пам'яті, яка вільна "стискати" час і трансформувати простір. Але особиста авторська пам'ять, поступово розширюючись, починає вбирати в себе міфологізоване простір історії та культури. Так, ситуації сучасної дійсності за асоціативним принципом притягують аналогічні літературні колізії. Зовсім не випадково в тексті вірша відразу після страшного бачення торгівлі "мертвими головами" виникає ідилічна тема "Машеньки", що розвивається в колізіях, типологія яких нагадує инверсированный сюжет "Капітанської дочки". Адже основна тема пушкінського роману - "російський бунт, безглуздий і нещадний", в умовах якої збереження особистої та дворянської честі можливо тільки ціною власного життя. Звідси і гумилевские "поправки" пушкінського щасливого фіналу, і трагедійна, "панихидная" тональність останніх строф "Заблукав трамвая".

Але це ще не все. У эонический архетип "всевремени" і "всепространства" виявляється включено і майбутнє. Воно постає в сюрреалістичному образі зелену лавки, в якій

Замість капусти і замість брукви Мертві голови пролают...

У червоній сорочці, з обличчям, як вим'я,

Голову зрізав кат і мені.

Вона лежала разом з іншими

Тут, і ящику слизькому, на самому дні...

Гумільов тут не просто дає свою інтерпретацію дійсності. Він творить нову реальність у графічно чітких і в той же час як би галлюцинирующих образах, що містять передбачення власної насильницької смерті та колективної долі в епоху великого терору (коли людське життя буде коштувати не більше, ніж капуста, бруква). Але якщо фатальна "логіка шляху" призводить ліричного героя до загибелі, то містичний пошук "Індії Духа" увінчується небувалим духовним проривом і сакральним осяянням, що дозволяє осягнути таємницю вселенського буття і духовну свободу:

Зрозумів тепер я: наша свобода - Тільки звідти б'є світло, Люди та тіні стоять біля входу В зоологічний сад планет.

Є підстави вважати, що поет вважав вірш "Заблудлий трамвай" зразком "містичної поезії". В інтерв'ю англійському журналістові Бечхоферу (1917) Гумільов пояснює, що розуміє під містичною поезією:

"Сьогодні вона відроджується лише в Росії, завдяки її зв'язки з великими релігійними поглядами нашого народу. В Росії досі сильна віра в Третій Заповіт. Старий Завіт - це заповіт Бога-Отця. Новий Завіт Бога Сина, а Третій Заповіт повинен виходити від Бога Святого Духа. Утішителя. Його-то і чекають в Росії, і містична поезія пов'язана з цими очікуваннями. <...> Коли сучасний поет відчуває відповідальність перед світом, він звертає думки до драми як до вищого вираження людських пристрастей, суто людських пристрастей. Але коли він замислюється про долю людства і про життя після смерті, тоді він і звертається до містичної поезії".

Як випливає з процитованої інтерв'ю (яке могло б служити коментарем до "Заблукалому трамваю"), містичні прозріння поета тісно пов'язані з його роздумами про духовну долю Росії. Звідси і реминисцентный образ "Мідного вершника", що символізує "твердиню" російської державності, і відразу за ним наступний образ "твердині православ'я" - "Ісакія". Символічний той факт, що Ісаакіївський собор виявляється "кінцевим пунктом" трамвайного маршруту, искоси "точки зборки", що збирає час і простір. Очевидно, православ'я осмислюється поетом як якась непорушна національна твердь, загальний "соборний знаменник" російського народу, з яким ліричний герой відчуває глибинну, сакральну зв'язок. Ось чому вірш закінчується мотивом церковного відспівування самого себе - як померлого - і визнанням, на яке здатний тільки поет, свідомо робить трагічний вибір:

І важко дихати, і боляче жити... Машенька, я ніколи не думав, Що можна так любити і сумувати.

"Заблудлий трамвай" - унікальний твір, написаний "визионером і пророком" (А. А. Ахматова), предвидевшим свою долю і долю свого покоління. В кінці "мандри земної" поетові вдалося повернути Слову його первозданну силу і міць, зробити його не тільки зберігачем минулого, але й свідченням про майбутнє, бо така, за Гумільовим, природ;! поетичного слова, заперечує час.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Аналіз окремих творів Л. Н. Андрєєва
Аналіз окремих творів А. Білого
Аналіз окремих творів М. Гіркого
Аналіз окремих творів А. А. Ахматової
Аналіз окремих творів А. В. Купріна
Третя книга віршів: "Снігова ніч" (1907-1916)
Вірш "Нате!" (1913)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси