Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція VIII. Аналітичні концепції кризи культури

Лекція 19. Критична концепція культури Ф. Ніцше

Німецький мислитель Фрідріх Ніцше (1844 - 1900) є родоначальником "філософії життя" - напряму західноєвропейської філософської думки, що склався в останній третині XIX ст. в Німеччині, в якому "життя" виявилася вихідним поняттям при аналізі різних сфер діяльності людини, його самого і, відповідно, культури в цілому. Цей напрямок може розглядатися як реакція на розумовий вік Просвітництва, що протиставляв розуму сили самого життя, які трактувалися як ірраціональні і недоступні для будь-якого раціонального осмислення. Представники "філософії життя" ставили перед собою завдання побудови цілісного світорозуміння, спираючись виключно на поняття "життя". З допомогою цього поняття створювалося уявлення про світ як цілому, про способи його осягнення, про сенс людського життя і тих цінностях, які надають "життя" цей сенс. Виходячи з того, що життя - це цінність, людське життя розглядали тільки з позицій повноти прояву життя. Була висунута ідея про те, що при побудові картини світобудови філософія не повинна спиратися виключно на природничі науки, що слід віддати пріоритет художньому баченню, яке більшою мірою, ніж точні науки, здатне зафіксувати мінливість світу, рух самого життя.

"Філософія життя" справила величезний вплив на європейську культуру і самосвідомість XX ст. Цей напрям, крім Ф. Ніцше, представлене іменами Ст. Дільтея, О. Шпенглера, А. Бергсона, Р. Зіммеля. При значній схожості поглядів цих мислителів, трактування поняття "життя" у них все ж має деякі відмінності, в силу чого можна розрізняти біологічні, психологічні та культурологічні його інтерпретації.

У Ф. Ніцше поняття "життя" позначає вічне рух та становлення. Що значить воно для нього? "Жити - це значить: постійно відкидати від себе те, що хоче померти; жити - це значить: бути жорстоким і нещадним до всього, що стає слабким і старим у нас, і не тільки в нас". Світ житті єдиний, цілісний, вічний, незважаючи на те, що нестабільний і передбачає вічна течія, становлення. У полеміці з попередніми уявленнями про світ, які були втілені у концепціях "двох світів", Ф. Ніцше, в іронічному сенсі, використовуючи термінологію класичної філософії, стверджує: ""Позірний" світ-єдиний: "істинний світ" тільки прилган до нього". "Ділити світ на "справжній" і "уявний", все одно, в дусі чи християнина або в дусі Канта (зрештою підступного християнина), - це лише навіювання decadence - симптом низхідній життя". В рамках цього вихідного уявлення про світ філософ розглядає пізнання, істину, науку, мистецтво і в кінцевому підсумку культуру в цілому.

Критична оцінка культури

Думки Ф. Ніцше про культуру можна розглядати у двох ракурсах: позитивні - які стверджують можливість формування більш досконалої людини, творця такої культури, яка прославляла б, а не принижувала його; негативні або критичні - спрямовані на розвінчання і переоцінку цінностей існуючої культури. Предмет його критики становить переважно європейська культура найближчих для нього двох століть, яка бачиться йому як апокаліптична: "Ми, європейці, присутні при видовище жахливого світу руїн, де дещо ще гордо височіє, де багато подгнило і продовжує моторошно стирчати на місці, а велика частина вже звернулася до руїни". Головні ідеї Ф. Ніцше: культура хвора, людство хворе і вироджується, в цій культурі людина недосконалий, він те, що "треба перемогти". Основні передумови і причини цієї кризи Ф. Ніцше вбачає в тих тенденціях, які визначали розвиток європейської культури: в панування розуму над інстинктом, у культі розуму, до визнання пріоритету духовного над тілесним. "Протягом жахливих відрізків часу інтелект не виробляв нічого, крім помилок", - проголошує мислитель, тому саме "свідомості відбуваються численні промахи". В ракурс його критики підпадає як раз те, що становило основні прагнення новоєвропейської культури: "Цей поганий смак, ця воля до істини, до "істини будь-якою ціною"". Він пропонує відмовитися від створеного культурою Нового часу культу науки і наукової істини, оскільки в результаті наукового прогресу уявлення про світ з'явилися підсумком безлічі помилок і фантазій, які успадковуються людством, в результаті чого сталася підміна істини неправдою, і на цій брехні відбувається побудова всієї європейської культури. Сучасна культура, яка спирається на науку, представляється Ф. Ніцше як глибоко ворожа життя. Розум чужий життя, він знищує її, в той час як почуття ніколи не обманюють.

Ідеалом здорового суспільства та культури для нього є давньогрецька досократовская цивілізація. У своїй ранній роботі "Народження трагедії, або Эллинство і песимізм" (1872) Ф. Ніцше звертається до аналізу античної культури і розглядає мистецтво того часу як повнокровне втілення і прояв справжнього життя, як якийсь стихійний, нічим не детерминируемый, крім волі і інстинктів художника, процес жизнеизлияния. Мистецтво виникло раніше науки в історії людства, і завдяки йому, за твердженням Ф. Ніцше, буття і світ виправдані у вічності лише як естетичний феномен. У цій роботі отримують подальший розвиток ідеї аполлонического і діонісійського розпочато, раніше присутні в текстах І. в. Гете, Ф. Ст. Шеллінга, романтиків. Діонісійське начало - пріоритет інстинктивної волі до життя, гра життєвих сил, "вакхіческое сп'яніння" самою сутністю життя поза будь-якого контролю або диктату розуму або розуму. Аполлонічне начало, навпаки, - це диктат розуму або розуму, обумовлює оформленість, впорядкованість буття. Ці початку трактуються як принципово різні сили, що прориваються з самої природи і проявляються як мистецькі сили, і тільки через посередництво художників "художні позиви цієї природи отримують найближчим чином і прямим шляхом своє задоволення". Прокреслення шляху до занепаду культури і людства починається вже з Сократа, потім продовжується в християнський період, а в епоху Ф. Ніцше досягає свого апогею. У давнину, як вважав він, існував плюралізм етичних та інших цінностей; кожне плем'я, нація, народ мали свої цінності, відмінні від цінностей інших спільнот. Крім того, диференціація суспільства на аристократів і рабів сприяла створенню культури, бо рабство, на переконання Ф. Ніцше, необхідно культурі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СТАНОВЛЕННЯ КОНЦЕПЦІЇ ДОВГОХВИЛЬОВІЙ ЕКОНОМІЧНОЇ ДИНАМІКИ
Обґрунтування кризи німецького полицеизма в роботах Е. Н. Берендтса. Концепція всестанового поліцейської держави
Криза в галузі наук про культуру
Концепції світу та особистості у світовій культурі XIX ст. та художня концепція реалізму
Типологія культур Ф. Ніцше
Цивілізаційні концепції культури
Критичний реалізм XIX ст. Світ недосконалий; вихід - непротивлення злу насильством і моральне самовдосконалення
Класифікація і оцінка організаційної культури
Розвиток західної культури. Художні стилі європейської культури
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси