Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Властивості аміаку і хладонів

Аміак безбарвний і володіє характерним різким запахом. При атмосферному тиску і температурі вище мінус 33,4 °С аміак знаходиться в газоподібному стані. Він відноситься до скрапленим газами і промисловістю випускається в рідкому вигляді. При випаровуванні рідкого аміаку в атмосферу, і температура його може знизитися до мінус 67 °С.

Аміак небезпечний при вдиханні, відрізняється особливо дратівливим і глибоким припікаючою дією. Токсичність у повітрі різко зростає при підвищеній температурі і вологості. Викликає рясне сльозотеча, біль в очах, опік кон'юнктиви і рогівки. При попаданні краплин аміаку на рогівку остання каламутніє. Шкіра отримує опік від легкого почервоніння до утворення міхурів.

Вплив на дихальні шляхи, викликає нежить, чхання, першіння та печіння у горлі, біль за грудиною, кашель, відчуття задухи. Викликає опік слизової оболонки дихальних шляхів з омертвінням. У важких випадках може розвинутися токсичний набряк легенів з прихованим періодом від декількох годин до декількох днів. Потім приєднується інфекція і розвивається слизосто-гнійний бронхіт, пневмонія. Високі концентрації призводять до ураження ЦНС, що протікає з порушенням, буйним маренням, судомами. Рідкий аміак викликає опіки шкіри, а його пара - еритеми шкіри. Велику небезпеку представляє попадання аміаку в очі.

Аміак - горючий газ. Суміш парів аміаку з повітрям при об'ємному вмісті від 15 до 28% (107-200 мг/л) є вибухонебезпечною. Зі збільшенням температури межі вмісту аміаку у вибухонебезпечній суміші розширюються і при 100 °С становлять 14,5-29,5%. Найбільший тиск вибуху аміачно-повітряної суміші становить близько 0,45 МПа. При об'ємному вмісті аміаку в повітрі понад 11% (78,5 мг/л) і наявності відкритого полум'я починається його горіння.

Рідкий аміак відноситься до важкогорючих речовин. Теплового випромінювання палаючого пари аміаку над поверхнею рідкого аміаку, що знаходиться під атмосферним тиском, недостатньо для підтримки горіння. Горіння припиняється по закінченні кипіння аміаку. Утворився при закінченні рідкого аміаку під тиском в атмосферу аерозоль з аміаку і сконденсировавшейся води з повітря не загоряється від джерела вогню.

Аміак взаємодіє з міддю, цинком та їх сплавами, алюмінієм, особливо у присутності води, і розчиняє звичайну гуму. В рідкому аміаку з вмістом води не менше 0,2% масової частки у присутності повітря, двоокису вуглецю сталь може піддаватися корозійного розтріскування.

Хладони - це важкі, безбарвні гази з ледь помітним специфічним запахом, їх щільність в 3-4 рази більше щільності повітря. Хладони негорючі, в суміші з повітрям не горять і не вибухають. У воді практично не розчиняються. Вони розчиняють мастильні масла.

Перебування в приміщенні з високою концентрацією хладона викликає через 0,5-1 год головний біль, слабкість, почастішання пульсу і дихання.

При нагріванні хладони розкладаються з утворенням отруйних речовин: фосгену, дифосгена, фтористого водню.

Рідкі хладони, потрапляючи на шкіру, викликають обмороження.

Надання долікарської допомоги

Постраждалий від отруєння аміаком повинен бути винесений на свіже повітря або в чисте тепле приміщення. При необхідності слід зробити штучне дихання.

Потерпілий повинен бути звільнений від стискує дихання одягу, на ньому треба змінити забруднений одяг та надати спокій.

Зробити інгаляцію теплою парою 1-2%-ного розчину лимонної кислоти в гарячій воді (з чайника через паперову трубочку).

Дати випити солодкий чай, кава, лимонад або 3%-ний розчин молочної кислоти.

У всіх випадках отруєння рекомендується вдихати кисень протягом 30-45 хв, зігріти потерпілого (обкласти грілками).

У разі глибокого сну і можливого зниження больової чутливості слід дотримуватися обережності, щоб не викликати опіків грілками.

При подразненні носоглотки необхідно полоскання її 2%-ним розчином соди або водою. Незалежно від стану потерпілий повинен бути направлений до лікаря.

При попаданні аміаку в очі необхідно ретельно промити їх струменем чистої води. Потім слід надіти темні окуляри-консерви.

При попаданні рідкого аміаку на шкіру необхідно направити на обпалену поверхню сильний струмінь чистої води. Потім на уражене місце зробити теплу водяну ванну (35-40 °С) на 5-10 хв. Потім осушити шкіру і змастити уражене місце маззю Вишневського або пеніциліновою маззю і накласти пов'язку. При відсутності мазі можна використовувати вершкове масло і соняшникову олію.

У машинному відділенні повинна знаходитися аптечка з такими ліками: 1-2%-ний розчин лимонної кислоти; 2-4%-ний розчин борної кислоти; 1%-ний розчин новокаїну, кодеїну, етиловий спирт. В аптечці повинні бути: сода, бинт, вата, марлеві серветки, мазь Вишневського, пенициллиновая мазь, йод, темні захисні окуляри, дерев'яна паличка для накладання мазі.

Перша допомога при отруєнні хладонами аналогічна. У разі втрати свідомості потрібно дати вдихати з ватки нашатирний спирт. Кислоти - лимонна, молочна, борна - при ураженнях хладоном не застосовуються.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Споживчі властивості товарів
Характеристика номенклатури споживчих властивостей і показників якості товарів
Стандартні зразки складу та властивостей речовин і матеріалів
Види та властивості цілей
Властивості сприйняття
Надання першої долікарської допомоги потерпілому від електричного струму
Права громадян при наданні їм медичної допомоги
Порядок надання правової допомоги у кримінальних справах
Правові механізми надання державної соціальної допомоги
Загальні правила надання першої медичної допомоги
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси