Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Церковна реформа

Церковна реформа належить до найважливіших перетворень Петра I. Смерть патріарха Адріана в 1700 р. дала привід відомому прибыльщику А. А. Курбатову звернутися до" Петру, який був у цей час під стінами Нарви, з посланням, що містив два мудрих ради. Він рекомендував цареві "до часу почекати" з обранням нового патріарха, а також заснувати "расправный наказ особливый для збору податків у скарбницю, щоб вони не загинули у примхи володарів". Керівником нового наказу Курбатов рекомендував призначити боярина І. А. Мусіна-Пушкіна. Цар почув обом порад: замість обраного собором патріарха він призначив митрополита рязанського Стефана Яворського місцеблюстителем патріаршого престолу. Скористався Петро і радою призначити керівником Монастирського наказу Мусіна-Пушкіна.

Прийняття царем рад прибыльщика стане зрозумілим, коли згадаємо справа патріарха Никона, а також нагадаємо про діяльність головних пастирів, які займали патріаршество після його скинення. З чотирьох патріархів, які очолювали православну церкву в 1667-1700 рр. тільки два останніх залишили слід в історії церкви.

Як не парадоксально виглядає оцінка діяльності патріарха Іоакима (1674-1690) та Адріана (1690-1700), але обидва вони хоча і брали участь у позбавленні влади Никона, дотримувались тих самих поглядів, що й опальний патріарх. Так, Іоаким наполегливо домагався ліквідації Монастирського наказу та передачі адміністрації, суду і фінансів у руки духівництва і в кінцевому рахунку досяг свого - в 1677 р. Монастирський наказ був скасований і мирські чиновники більше не виконували адміністративних, фінансових і судових функцій у вотчинах духовних поміщиків. У заповіті, складеному Іоакимом в 1690 р., патріарх закликав царя не знатися з "богомерзкими" іновірцями, з "латини, лютеры, кальвины" і не спокушатись "непотребнимі" іноземними порядками. Гоління бороди він оголошує "елинским блудничеством, мерзенним звичаєм". За це карати велить відлученням від церкви. Патріарх Адріан не приховував теократичних поглядів і, подібно Никону, віддавав перевагу духовної влади над світською: "Царство убт влада має точию на землі... Священство ж мати владу і на землі і на небесах".

Отже, боротьба світської влади за примат над духовною почалася не за Петра, а задовго до нього, установа Монастирського наказу придумано не Петром, а за півстоліття до нього. Цар-реформатор надав цій боротьбі властивий його інтелекту широкий розмах, а в самій боротьбі він зайняв оборонні, як його батько при Никоні, а наступальні позиції.

Нові підходи до вирішення проблеми пояснювалися, з одного боку, прискореним рухом політичного ладу до абсолютизму, за своєю природою не терпить поруч із собою рівної йому влади, а з іншого - чітким розумінням того, що "лютеры і кальвины" володіли передовою культурою, необхідними знаннями, досвідом промислового будівництва, організації армії і флоту. Якщо керуватися заповітами патріарха Іоакима, то треба було приректи країну на відсталість і відсталість, накласти заборону на запозичення всього передового, що могло проникнути в Росію з "богопротивного" Заходу і зрештою відмовитися від перетворень.

Петрові потрібен був не противник перетворювальних планів, а активний помічник, цілком розділяв його наміри. Такого помічника він серед духовних ієрархів не виявив, і тому, щоб не знайти другого Никона, вирішив замість обрання патріарха призначити місцеблюстителя патріаршого престолу. Вибір нал на Стефана Яворського, прониклива проповідь якого на похоронах боярина Шеїна звернула увагу царя. Ця мова і вирішила кар'єру сина дрібного українського шляхтича, протягом року проделавшего шлях від настоятеля монастиря до рязанського митрополита і, нарешті, вищого церковного ієрарха.

Петро, який умів вгадувати таланти у своїх помічників, на цей раз помилився. Хоча Стефан Яворський не наважувався на відкрите засудження перетворень, але безсумнівно був таємним їх недоброзичливцем і іноді дозволяв собі висловлювати судження, які не викликали схвалення царя. Так, місцеблюститель не схвалював насильницьке постриг першої дружини Петра Євдокії Лопухиной, його одруження на безродний Катерині. Але особливо загострилися стосунки між царем і місцеблюстителем в 1712 р., коли Стефан Яворський в день ангела царевича Олексія назвав його "єдиною надією Росії" і обрушився на введений Петром інститут фіскалів.

Стефан Яворський був прав, коли виступив проти безкарності фіскалів за неправий донос. На його думку, фіскал, не довів вини, має підлягати такому ж покаранню, якому міг бути підданий обвинувачений. Проповідь викликала гнів царя. Він заборонив місцеблюстителя виголошувати проповіді у своїй присутності і вимагає від нього письмового пояснення.

Одночасно з установою посади місцеблюстителя круто змінено уклад життя чорного духовенства. Монахам було заборонено тримати в келіях чорнило і папір, обмежувався перехід їх з одного монастиря в інший. За головне нововведення полягало в тому, що Монастирський наказ взяв на облік володіння монастирів і духовних владик і поділив їх на дві категорії: доходи з одних, так званих певних, йшли на задоволення потреб монастиря з розрахунку на кожного ченця, незалежно від посади, по 10 руб. і 10 четвертей хліба на рік; інші вотчини, "заопределенные", управлялися чиновниками, призначуваними Монастирським наказом. Всі прибутки з цих вотчин надходили в казну. За перші 11 років свого існування Монастирський наказ перерахував у державний фонд понад 1 млн руб.

У царя склалося стійке негативне ставлення до чернецтва. В указі від 30 грудня 1701 р. він ставив у приклад древніх ченців, які "самі собі трудолюбными своїми руками їжу промишляли і, общежительно живяше, і багатьох жебраків від своїх рук живили". Нинішні ж ченці, міркував цар, "самі чужі труди поедоша, і початкові ченці в багато розкоші виадоша". Через 23 роки цар висловлював ті ж думки: більша частина ченців "дармоїди суть", бо ведуть безтурботне життя ("корінь усього зла неробство"), дбають лише про себе, в той час як до постригу вони були "троеданниками: тобто до дому свого, державі і поміщика".

Ці висловлювання царя наводять на думку про його безвір'ї або відсутність у нього твердої релігійності. Подібне судження помилково - Петра з дитячих років навчали церковного благочестя, він засвоїв порядок церковної служби, брав участь у всіх церковних церемоніях і залишався до кінця днів своїх глибоко віруючою людиною, вважаючи, що все добре, що виражалося, зокрема, в перемогах на театрі війни, і зле, що походило від гріхопадіння, як, наприклад, трагедія на Пруті, не що інше як Боже благовоління.

Витоки негативного ставлення до чернецтва сходять до уявленням про Петра ролі своєї і своїх підданих в державі. Він, цар, слуга держави, монарх, який втілював держава, йому служать піддані. В попередніх століттях служба ченців полягала в замаливании гріхів, їх називали царськими богомольцями. Петро вважав, що такої служби тепер недостатньо. "А що, кажуть, моляться, і всі моляться... що ж прибуток суспільству від цього? Поистину токмо стара прислів'я: ні Богу, пі людям, понеже велика частина біжать (в монастирі. - Н. II.) від податей і від лепости, щоб дарма хліб їсти".

Петро поклав на монастирі нові обов'язки. Одна з них, філантропічна, полягала у наданні притулку хворим, старим, калікам. Потреба в таких послугах в роки Північної війни зросла у багато крат у зв'язку із збільшенням числа поранених і покалічених. Інша обов'язок - просвітницька: вони повинні були перетворитися в осередки поширення грамотності, стати засновниками шкіл. Нарешті, третя обов'язок, пов'язана з поповненням бюджету держави доходами з монастирських вотчин, виконувалася лише два десятиліття: "заопределенные" вотчини, керовані Монастирським наказом, були повністю розорені управителями і Петро в 1721 р. повернув їх монастирям.

Петру все ж вдалося знайти серед духовенства справжнього прихильника перетворень і надійного соратника в їх здійсненні - Феофана Прокоповича.

Таланти Прокоповича Петро використав, щоб, по-перше, виправдати своє рішення про позбавлення сина Олексія права успадковувати престол і, по-друге, в обґрунтуванні переваг колегіальної системи над одноосібним управлінням. Але головний внесок Прокоповича в перетворювальні починання Петра полягав в обґрунтуванні безпідставність теократичних домагань духовенства і неспроможності никонианской ідеї переваги духовної влади над світською.

Прокопович стверджував, що священство всього-навсього "иный чин є в народі, а не іншу державу", що у духовної і світської влади государ і патріарх представлений однією особою - імператором. З ідеєю примату світської влади над духовною і непотрібності патріаршества тісно перегукується система доказів переваги колегіального управління над одноосібним. Всі ці питання ретельно розроблені Феофаном в одному з його головних творів - регламенті Духовної колегії. Цей документ визначив сутність церковної реформи: главою церкви оголошувався монарх, а управління церковними справами доручалося таким же чиновникам, які перебували на державній службі й одержували платню, як і чиновники, які засідали в Сенаті та колегіях. Різниця полягала в тому, що в Духовній колегії, незабаром перейменований в Святійший Синод, засідали чиновники, одягнені в ряси. Контроль державної влади за діяльністю Синоду здійснював обер-прокурор, світська особа, оголошене інструкцією таким же "оком государевим", як генерал-прокурор Сенату. Повна залежність Синоду від держави виражалася не тільки в одержуваному платню, але і приймається його членами присяги. Єпископи присягали на вірність царської прізвища, зобов'язувалися дотримуватися державний інтерес, а самого монарха почитати вищим суддею в духовних справах. На священнослужителів покладалися і поліцейські функції - дозволялося нехтувати таємницею сповіді і доносити владі в тих випадках, коли сповідався замишляв щось проти існуючих порядків.

Церковна реформа влаштовувала далеко не все духовенство - церква як носій консервативного початку піддалася впровадження крутих нововведень, але Петро разом з Прокоповичем здійснив реформу так, що ні у одного з ієрархів не виникло заперечень: усі 87 духовних осіб прикусили язика і покірно підписали Духовний регламент.

Часткової секуляризацією володінь духовних феодалів і припиненням церкви в слухняне знаряддя державної влади не вичерпується зміст церковної реформи. Третім її наслідком слід вважати деяку "секуляризацію думки", проникнення світської ідеології в суспільне життя. Свідченням часткового звільнення суспільної думки від церковної ідеології є відмова уряду від середньовічних переслідувань "єретиків". На зміну сліпий непримиренності до инаковерующим прийшло деяке ослаблення релігійних гонінь, відома віротерпимість. Багаття і посилання, тюремне ув'язнення та утримання в ямі перестали бути єдиними засобами захисту православ'я. Керуючись практичними інтересами, уряд відмовився від жорстокого переслідування старообрядців. Указ 1716 р. дозволяв записуватися в розкол "без всякого сумніву", але за цю милість з осіб, що зберігались на якісному старих обрядів, податки стягувалися в подвійному розмірі.

Крім того, старообрядців примусили носити інший, ніж у решти населення, головний убір - його прикрашали рогу. Прихильників старої віри позбавляли також деяких цивільних прав, що надаються посадскому населенню: участі у виборах і права займати виборні посади.

Ще одна особливість церковної політики Петра I полягала у проголошенні маніфестом 1702 р. віротерпимості, надання іноземцям права безперешкодно сповідувати свою релігію і споруджувати для цього храми. Ця міра була обумовлена залученням іноземних фахівців на російську службу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Церковна реформа
Церковна реформа
Церковний розкол
Церковна політика
Церковна політика
Реформи державного управління в історії Росії. Закономірності і особливості модернізації суспільства
Влада, бюрократія і суспільство в умовах реформ і контрреформ другої половини XIX ст.
Реформація та Контрреформація на білоруських землях ВКЛ у XVI-XVIII ст.
Грошові реформи
Адміністративні реформи
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси