Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Образотворче мистецтво

На відміну від літератури у сфері образотворчого мистецтва натуралізм не склався в цілісний напрям. Однак принципи натуралізму вплинули і на образотворче мистецтво. Натуралістична живопис запам'ятовує художню реальність, в якій кольори мінливі, а розпливчасті обриси предметів. Ці особливості натуралістичної живопису врешті-решт привели до кризи натуралізму і переходу до імпресіонізму.

Театр

Натуралізм на французькій сцені втілив режисер, актор, теоретик Андре Антуан (1858-1943), який стверджував соціальну проблематику в театрі і заснував у Парижі "Вільний театр" (1887-1894), потім очолив Театр Антуана (1897-1906), а потім театр "Одеон" (1906-1914). Натуралістичний театр прагне до об'єктивного і адекватної фіксації дійсності і усуває з творчого процесу фантазію. Декорація, костюми, бутафорія в цьому театрі створюються правдоподібними і схожими на реальні.

У німецькому театрі в натуралістичному ключі працював основоположник натуралізму на німецькій сцені режисер Отто Брам (1856-1912). Абрам був головою літературно-театрального товариства "Вільна сцена" (1894-1904). Пізніше він керував Німецьким театром в Берліні, де ставив п'єси Е. Золя, Г. Ібсена, Р. Гауптмана.

Завдяки натуралізму театр перетворився на самодостатню, вільну реальність. На початку 90-х рр. XIX ст. натуралістичне сценічне мистецтво у Франції було зосереджено у "Вільному театрі". На італійській сцені затверджується різновид французького натуралізму - веризм, який виявився актуальним і для театральних діячів, і для глядачів, тяглись до жизнеподобным уявленням натуралістів. Починаються пошуки відповідного філософії Ніцше сценічного героя. У 1884 р. була поставлена п'єса Джованні Верги (1840-1922) "Сільська честь".

Верга переробив в драму свою новелу "Сільське лицарство" спеціально для знаменитої актриси Елеонори Дузе.

П'єса Верги "Сільська честь" зображувала життя сицилійських селян і навіть показувала любовні пристрасті простолюдинів. Незвичність для тогочасного глядача таких сцен викликала необхідність ставити спектакль за рахунок автора.

"Сільська честь" мала успіх. Критика визнала її видатним твором італійського веризму. В італійському театрі з'являється ціла плеяда прозаїків, які працюють у дусі веризму і переделывающих, як Верга, свої новели, оповідання, повісті в п'єси. Натуралістичні п'єси писалися на різних італійських діалектах і були присвячені життя селян Сардинії (Грація Делле-да), аббруцким біднякам (Домспико Чамполи) або сицилійським простолюду (Луїджі Капуана).

Натуралістичне жизнеподобие в італійському театрі стало сценічним законом. При постановці п'єси д'аннунціо "Дочка Норіо" (1904) траплялося, що статистки, зображуючи плакальниць, билися об стіни головою до крові. Не відмовляючись від принципів веризму, режисер Вірджіліо Танули (1858-1928) змушений був умовляти акторів і актрис берегти своє здоров'я і не перестаратися в натуралістичному правдоподібність сценічної дії.

У період 1900-1910 років італійський театр залишався вірним веризму, для якого характерні пишна постановочность, "добре зшиті" п'єси, бенефіси великих актрис, таких, як Елеонора Дузе та Ірма Граматика.

Художня критика

Критерій естетичної оцінки твору в натуралістичній критиці - повнота здійснюваного в ньому пізнавального акту.

Літературна критика і сучасники Золя по-різному оцінювали його творчість і самі принципи натуралізму як художнього напряму. Амплітуда коливань в оцінках була від захвату до повного заперечення.

Російський письменник-сатирик М. Салтиков-Щедрін у нарисах "За кордоном" (1881) негативно оцінив літературно-критичні етюди Золя та натуралізм роману "Нана". Але він відкинув лише деякі особливості творчості Золя, в цілому ж його діяльність характеризував як "дуже чудову". Эпигонское ж слідування творчості французького натураліста такими письменниками, як російський літератор П. Боборикін, критикувалося Салтиковим-Щедріним та особливо гостро за їх фактографичность.

Офіцер французького Генерального штабу єврей Дрейфус був помилково звинувачений у шпигунстві на користь Німеччини. Навколо судового процесу розгорілася боротьба - французьке суспільство розділилося на дрейфусарів (захисників Дрейфуса, вважали його невинним, а справу сфабрикованою) і антидрейфусарів. Золя виступив на захист Дрейфуса. Ці публіцистичні виступи письменника викликали різку критику офіціозних кіл і бурхливі привітання з боку дрейфусарів.

Критика публіцистики Золя офіціозними колами закінчилася його вимушеним від'їздом з Франції. З цього приводу Золя писав: "Нехай буде мені дозволено публічно висловити мою подяку великої нації, яка дала притулок і усиновила мене в момент, коли всі газети Парижа відкидали мене... Росія в один із страшних для мене годин безвиході... повернула мені впевненість і силу, надавши мені трибуну і самого освіченого і пристрасного читача в світі" (Le roman experimental. P., 1880 p. I).

У 1894 р. Дрейфус був засуджений до довічної каторги, а в 1906 р. повністю реабілітований.

У Франції криза натуралізму та його філософського підстави - позитивізму починається на початку 1890-х років. Французька газета "Echo de Paris" (1891) провела опитування своїх читачів про їхнє ставлення до натуралістичної школи. Більшість читачів відповіло, що натуралізм вже відживає свій вік і тепер "точні документи, спостереження і аналіз" не приваблюють.

Художні підсумки Натуралізм внесла в художню культуру людства пафос правди, пробудив прагнення художника адекватно відображати дійсність. Це позначилося на ході розвитку художнього процесу. Натуралізм став безпосереднім попередником і прабатьком імпресіонізму. Власне бажання передати реальність найбільш натурально і народився імпресіоністський пленер та "розчинення" обрисів предметів у повітряному середовищі. І не випадково метр натуралізму Золя став першим пропагандистом імпресіонізму.

Привабливим і історично обнадійливим властивістю натуралізму стала віра його прихильників в кінцеву перемогу людського розуму над егоїзмом, правди і доброти - над брехнею і жорстокістю.

Світове значення Е. Золя відзначали Лев Толстой, Марк Твен, Бернард Шоу, Томас Манн, а Анатоль Франс назвав Золя "етапом у свідомості людства" (Собр. соч., Т. 8, М., 1960, С. 570).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Образотворче мистецтво
Театр
Місце у мистецькому процесі
Художня критика
Художня критика
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси