Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії з найдавніших часів до 1861 року
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Справа патріарха Никона

У XVII столітті історія російської православної церкви ознаменувалася двома важливими подіями: сплеском боротьби за примат духовної влади над світською і виникненням розколу. Обидва явища пов'язані з ім'ям патріарха Никона - людини неабиякого інтелекту і настільки ж сильного фізично. Народився він недалеко від Нижнього Новгорода в травні 1605 р. Починав кар'єру сільським дячком, а потім священиком. У 31 рік Микита Мінов на Соловках постригся в ченці під ім'ям Никона. В одну з поїздок до Москви він був представлений цареві Михайлу Федоровичу, а потім Олексію Михайловичу}'. Благочестивий чернець зачарував останнього своєю начитаністю, а також життєвою мудрістю (він був старший за царя па 25 років) і був возведений у сан архієпископа, а в 1649 р. став Новгородським митрополитом. У Новгороді він прославився милосердям - влаштував чотири богадільні, а також придбав славу блискучого проповідника. Зросло до нього приязнь і прихильність царя у зв'язку з умиротворенням їм новгородців, повсталих в 1650 р. З цього часу цар став називати Никона "пастирем, наставником душ і тілес", а також "собинным (особистим) іншому". Вже в ці роки Никон прагне втілити в життя виношувану їм ідею про перевагу духовної влади над світською. Будучи в Новгороді, він розпочато вводити нововведення в церковних обрядах: замість "многогласия", коли одночасно читали і співали, що ускладнювало для молільників розуміння того, що відбувається, ввів одностайну службу.

Никону навіть вдалося переконати царя думка перевезти мощі одного з мучеників за християнську правду митрополита Філіпа, задушеного з наказу Івана Грозного, з Соловків в Успенський собор у Москві. У зверненні царя до мощів звучали покаянні слова: "Схиляю перед тобою сан мій царський за згрішив проти тебе... схиляю честь мого царства перед твоїми мощами, кидаю на умоление тебе всю мою владу".

В тому ж 1652 р., коли Никон відправився за мощами Філіпа на Соловки, помер патріарх Йосип. Олексій Михайлович готував в патріархи Никона, але останній, знаючи, що цар повністю підкорився його владного характеру, висунув умови свого вступу на патріаршество: цар у всьому повинен виявляти йому, Никону, послух як головному архіпастиря.

Реалізацію ідеї примату церкви над державою Никон почав з наступу на Уложення 1649 р., ограничивавшее зростання монастирського землеволодіння. Всупереч забороні Никон розширював патріарші володіння за рахунок царських пожертвувань і придбання нових земель. На небувалу висоту він підніс церковне благоліпність, його патріарше вбрання, прикрашене перлами, золотом і дорогоцінними каменями загальною вагою в півтора пуда, коштувало понад півмільйона золотих рублів (на гроші початку XX ст.).

Владний, не терпів заперечень патріарх за найменшу провину суворо карав підлеглих церковнослужителів. Більш того, безмежно честолюбний Пікон, користуючись заступництвом государя, безцеремонно втручався в світські справи, чим викликав невдоволення бояр; вони доповідали йому, як і царя, стоячи. Під час відсутності царя, відбув у 1654 р. на театр військових дій, він розсилав накази, використовуючи наступний титул: "цар Вказав великий князь всієї Русі Олексій Михайлович і ми, великий государ і патріарх". До цього патріархи, за винятком Філарета, величали себе "великим паном", а не "великим государем". Никон наполегливо прагнув до здійснення своєї мрії про повне підпорядкування царській владі патріарха. Цар нарешті усвідомив цю небезпеку. Захоплене ставлення до "собинному одному" змінилося охолодженням, особливо посилилися після невдалої війни зі Швецією, затіяної по наполегливій раді патріарха. По навіюванню ворожих до Никону бояр, а також колишніх друзів патріарха з гуртка "ревнителів стародавнього благочестя", до якого до патріаршества належав сам, цар перестав з'являтися на богослужіння відправляються патріархом. Никон, закусивши вудила, продовжував гнути свою лінію, сподіваючись зламати волю слабохарактерного монарха: патріарх на тривалий час виїжджав в Новий Єрусалим - храм, споруджений за його повелінням, який був точною копією справжнього храму в Єрусалимі, відрізнявся розкішним оздобленням. Він здійснював кроки, один ризикованіше іншого.

Одного разу Никон після служби в Успенському соборі одягнувся в просту монаший одяг і присутній пастви оголосив: "Від цього часу не буду вам патріархом" - і відправився в Воскресенський Новоіерусалімскій монастир. Никон вважав, що цар стане принижено просити його не залишати патріаршества. Цього, однак, не сталося. Цар обмежився тим, що впорався у Никона, для чого патріаршество залишає, потім стримано просив не залишати стежок і, нарешті, звернувся з проханням дати благословення на заміщення патріаршого місця митрополитом Крутицький Питиримом.

Никон зрозумів, що поєдинок з царем він програє, і вирішив проявити смирення, погодившись, щоб патріархом став митрополит Крутицький і підписався в листі до царя в 1658 р. так: "Смиренний Никон, колишній патріарх". Насправді Никон зовсім не збирався стати "колишнім патріархом". Це був тактичний крок, розрахований на відновлення колишніх відносин з царем шляхом вираження покірності.

Цар, однак, зважився на обрання нового патріарха. Коли Никон усвідомив для себе, що примирення з царем неможливо, він у 1660 р. заявив, що не відмовлявся від патріаршества, а через чотири роки, у грудні 1664 р., дав знати, що вважає себе патріархом, - він несподівано для всіх з'явився в Успенському соборі, звідки відправив послання цареві, в якому, зокрема, писав: "він Зійшов з престолу ніким женемо, а нині прийшов на свій престол ніким покликом". Примирення не відбулося і на цей раз: цар скликав перебували в Москві архієреїв і, спираючись на їх думку, велів Никону повертатися в Новий Єрусалим.

Після цього демаршу Никон переконався в неможливості повернути собі патріаршество, погодився зректися сану, але просив зберегти за ним три монастирі з усіма володіннями і привілеями, а також право призначати на ці монастирі всіх духовних осіб.

Справа Никона набула затяжного характеру внаслідок того, що він був поставлений на патріаршество Вселенським собором, до скликання якого чимало зусиль доклав сам цар. Вселенський собор повинен був і позбавити його патріаршества. Саме тому Олексій Михайлович до 1663 р. не наважувався пред'явити Пикону рішення Московського собору, прийнятого ще в 1660 р. та позбавляв його і патріаршества, і священства. Никон не прийняв цієї постанови, і царю нічого не залишалося, як запросити до Москви вселенських патріархів.

Виклик і приїзд вселенських патріархів в Москву вимагає тривалого часу, і суд над Никоном почався 6 грудня 1666 р. Обвинувальну промову проти патріарха виголосив сам цар. 12 грудня собор оголосив вирок: Никона звинуватили в тому, що він докучав государю, втручався у справи, не підвідомчі патріарху, зреченням від патріаршества кинув паству напризволяще, перешкоджав обрання нового патріарха, глумився над архієреями, паплюжив грецьких патріархів та ін.

Собор звів Никона до простого ченця і визначив місце заслання - Ферапонтов монастир. Непокірний Никон не проявив смирення. У грудні 1666 р. його ув'язнили, як він висловився, у келії "смердючі і закоптелые". Нелегко жилося звик до розкоші Никону, він постійно докучав" царю скаргами: то вимагав, щоб доставляли йому риба привозилася живий, то висловлював невдоволення, що прислали "одних грибів таких негідних і з мухоморами, що й свині їсти їх не стануть", то обурювався, що до нього "присланий кравець швечишка що не уміє". Не можуть не викликати співчуття слова, адресовані Пиконом царя в 1672 р.: "Тепер я хворий, нагий та босий. Зі всякої потреби келійною і недоліків оцынжал, хворі руки, ліва не піднімається, па очах більма від чаду та диму, з зубів кров йде смердящая, і вони не терплять ні гарячої, ні холодної, ні кислого. Ноги пухнуть..." Цар Олексій Михайлович дещо полегшив умови життя опального патріарха і перед смертю навіть просив у нього вибачення.

При царі Федорі Алексеевиче гоніння на Пикона посилилися, він був переведений в Кирилов монастир і заточений в таку ж димну келію, як і в Ферапонтовом монастирі. Втім, цар Федір, всупереч бажанням супротивників Никона, звелів перевезти опального патріарха в Воскресенський монастир. В дорозі Никон помер 17 серпня 1681 р.

Зовні взаємини царя і патріарха виглядають сваркою двох несхожих за характером осіб - владного і суворого Никона і слабовільного молодого Олексія Михайловича, який, дорослішаючи, прагнув звільнитися від надокучливої опіки духовного пастиря. Колишні друзі поступово перетворювалися в непримиренних ворогів.

Ця тяганина, однак, мала глибокий сенс і по своїй суті відображала боротьбу двох протилежних начал і повинна була завершитися перемогою або світської або духовної влади, тобто вирішити питання, чи стане Росія світським або теократичною державою. Має з усією певністю заявити, що реальна загроза для Росії перетворитися в теократична держава була відсутня. Посягання Никона на світську владу ґрунтувалися не на праві або звичаї, а на особистих відносинах царя з патріархом. Тому претензії Никона були вичерпані разом з благоволінням до нього царя.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Справа патріарха Никона
Розкол у Російській православній церкві. "Справа патріарха Никона
Біржова справа - основа ринкової економіки
Митна справа. Митні органи Російської Федерації
Страхова справа і його організація
Роман "Справа Артамонових" (1925)
Друк і книжкова справа
Справа царевича Олексія. Публіцистика
Справа царевича Олексія. Публіцистика
Аргументи - справа техніки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси