Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Панамериканська ідея як символ "нового світового порядку"

Панамериканська ідея виступає як символ "нового світового порядку" і глобалізації. Теодор Рузвельт у свій час виголосив знаменну фразу, яка в певному сенсі є професійним кредо американських політтехнологів нашого століття: "Речі трапляються не самі собою, вони таким чином плануються". Що ж заплановано в підтекстах "нового світового порядку"?

Ось як виглядає геополітичний сценарій американської панидеи глобалізації: "У страху перед тероризмом (включаючи ядерну) нації здадуть свої суверенні права міжнародним організаціям, які наведуть жорсткий і стабільний порядок. Виникне транснаціональне громадянське суспільство. Глобальний бізнес візьме на себе ряд функцій урядів. А на внутрішній політичній сцені зникне відмінність між лівою і правою частинами політичного спектру, оскільки зникне не тільки класовий поділ, але і класова свідомість. Головним буде відмінність між обізнаними, готовими до змін, які мислили глобально, і тими, хто став жертвою традицій, упереджень, відсталості, ненависті до змін... Світова політика буде обертатися навколо глобальної економіки, а головні міжнародні розмежувальні лінії відбуватимуться не між цивілізаціями, а між тими, хто відкинув її, або йотой чи іншої причини виявився нездатним грати але її правилами".

Отже, американський геополітичний сценарій глобалізації - це жорстке поділ геополітичної карти світу на дві зони: цивілізація - варварство. Сьогодні позначені перші анклави "варварства", так звана вісь зла: Ірак, Іран, Північна Корея, Куба. І методи поводження "варварів" в цивілізацію теж позначені - "гуманітарні антитерористичні операції", після яких залишиться тільки "буря в пустелі".

Йде наполеглива обробка громадської думки. Через глобальні засоби масової комунікації доводиться інформація про неможливість впоратися з "бандами терористів", які сплели свої терористичні мережі у цілих державах, нічим іншим, крім килимових бомбардувань: "Розчавіть гадину!". Одночасно популяризується думка про те, що роль національних держав в епоху глобалізації відходить у минуле і ефективно керувати світом зможуть тільки транснаціональні корпорації і транснаціональні банки, які здатні дати "тубільному населенню" світової периферії і хліба, і видовищ.

Для здійснення американської панидеи глобалізації ініціаторам явно не вистачає власної енергетики та наступальної сили, тому так настійно необхідний образ ворога. Ця роль сьогодні відведена ісламської панидее в її радикальній версії ісламського тероризму.

Дійсно, що може струсити благополучного американського обивателя, який понад усе цінує свій комфорт, свої споживчі задоволення і розваги? Образ жорстокого варвара - терориста-камікадзе, який не зупиниться ні перед чим в безглуздої і нещадної боротьби за віру. Тому не випадково так вільно проникають ісламські ідеї і організації в Європу і Америку, а кожна чергова "антитерористична операція" на геополітичній карті світу призводить до утворення нового ісламського держави. Боснію, Чечню, Косово - цей список неодмінно буде продовжено, оскільки ворог повинен бути названий і локалізована у просторі. Глобалізація та ісламський тероризм - близнюки-брати, і в сучасній геополітиці їм не жити одне без одного.

Геополітичний сценарій панидеи ісламського тероризму

Доказів того, що ісламський фундаменталізм (особливо ваххабітського, вкрай сунітського толку) був вирощений в надрах американських спецслужб в період холодної війни, достатньо. Нагадаємо, що протистояння СРСР і США на світовій арені в ісламському світі виражалося в існуванні свого, особливого розколу: СРСР підтримував світські ісламські режими соціалістичної орієнтації, а США робили ставку на відродження радикального ісламізму фундаменталістського спрямування. "Аль-Каїда"Усама бен Ладен, рух "Талібан" були створені на гроші ЦРУ і виконували певні геополітичні завдання американців в мусульманському світі. Після розпаду СРСР потреба в існуванні цих радикальних угруповань зникла, і вони стали розвиватися в автономному режимі. Образ нового ворога незабаром був знайдений - ним стала Америка як новий світовий гегемон1.

Не можна не підкреслити, що ісламський світ в цілому дуже стурбований експлуатацією екстремістськими угрупованнями панісламської ідеї. У цьому полягає справжня трагедія мусульманської цивілізації, про яку говорять її духовні лідери. Верховний муфтій Росії та європейських країн СНД шейх-уль-Іслам Талгат Таджуддін підкреслює: "Загроза, що має відношення до ісламу, дійсно є, але вона виходить не з ісламу, а з зовсім інших джерел, і загроза ця страшна саме для самих мусульман, бо представляється всьому світу під ім'ям ісламу..."

Дійсно, мусульмани і мусульманська цивілізація в цілому не повинні відповідати за злочини терористів. До того ж тероризм неможливо повністю знищити ракетами і літаками, атмосферу тероризму можна викорінити тільки щоденної кропіткої духовною роботою. Але сьогодні дух тероризму щодня підживлюється з усіх каналів глобальних засобів масової комунікації: створюється образ ворога світової цивілізації. Саме так починає працювати модель самоосуществляющегося прогнозу в геополітиці. На наших очах розгортається геополітичний сценарій панидеи ісламського тероризму.

"Який шлях, крім терористичного, можна було обрати для зміни стану речей в ситуації монополізації світової влади, в ситуації настільки чудового зосередження всіх функцій в руках технократичної машинерії і при повному однодумності? Система сама створила об'єктивні умови для нанесення удару по собі. Вона дала всі карти в руки іншого, щоб він зміни;! правила гри. І нові правила будуть жорсткі, тому що ставка жорстока... Чим більше система розосереджується в світі, діючи в межах тільки однієї мережі, тим більше вона стає вразливою в будь-якій точці мережі (всього одні маленький філіппінець-хакер зі свого переносного комп'ютера зміг запустити вірус "I love you", який облетів світ, спустошивши цілі мережі)"3.

Тільки на перший, дуже поверхневий погляд пан-ідея американської глобалізації маніпулює панидеей ісламського тероризму, щоб завоювати світ, використовуючи енергетику контрнаступу. Якщо подивитися глибше, то виявиться, що механізм інверсії в цієї глобальної маніпуляції очевидний і катастрофічний.

Точкою біфуркації стало те, що терористи перестали кінчати самогубством безцільно, перетворивши смерть абсолютна зброя, засіб контрнаступу проти системи, яка виключає саму ідею смерті. В одному зі своїх інтерв'ю Усама бен Ладен заявив: "Що нам американські бомбардування! Наші люди в тій же мірі жадають смерті, в якій американці хочуть жити!". Дійсно, в самогубствах ісламських терористів немає нічого особистого, ніякого героїзму, це колективне сакральне дія, що здійснюється на вимогу ідеї.

Ісламський екстремізм робить ставку на смерть, а смерть за віру священна в рамках даної панидей - і в цьому її незламна сила. Саме ця асиметрія робить інформаційне могутність Заходу повністю беззбройним: в західній культурі ідея смерті давно вигнали з інформаційного поля. За що вмирати людині споживчого товариства, для якого єдиною цінністю є сто гедонізм, сто задоволення і розваги? Ось вона - хитрість світового розуму; про неї розбивається логіка геополітичної боротьби за простір, яке, здавалося б, в інформаційному вимірі вже на 75% у руках переможців!

Як переможно звучить голос Усами бен Ладена: "...Люди, це великий день! Ви знаєте, чого ми досягли минулого тижня? Ми вигнали американські війська з трьох арабських країн, лише погрожуючи нападом. Ми з кількома хлопцями обговорювали але стільниковим телефонам можливість напади на американців, ЦРУ нас подслушало, і дивіться, що сталося: група співробітників ФБР США в Ємені, яка займалася розслідуванням організованого нами вибуху американського корабля в гавані Адена, зібралася й поїхала додому - навіть незважаючи на те, що державний департамент США благав їх залишитися. Розумієте?! Потім, після того, як ми зробили ще кілька телефонних дзвінків, сотні американських морських піхотинців - морських піхотинців! - які брали участь у спільному навчанні з йорданської армії, припинили вчення, сіли в свої десантні кораблі і в суботу бігли з Йорданії.

Розумієте?! Потім всі американські кораблі в Бахрейні, де знаходиться штаб 5-го флоту ВМС США, були настільки перелякані загрозою нашого нападу, що очистили гавань Бахрейну і перейшли в Перську затоку. Хлопці, всьому цьому є військове назва, воно називається "відступ""'.

Саме тому США сьогодні роблять ставку на ескалацію мілітаристської істерії, розкручуючи в глобальних засобах масової комунікації міф про стихії тероризму, щоб підігріти страхи благополучних обивателів. Американці дуже побоюються, що фактор часу працює проти них: "завтра буде пізно". На початку нового століття "операціями по боротьбі з тероризмом" були оголошені війни в Афганістані та Іраку, що перетворилися сьогодні на тривалі конфлікти низької інтенсивності. Відомо, що конфлікти високої інтенсивності йдуть за класичною схемою: на вершині військового протиборства одна із сторін зазнає поразки, підписує капітуляцію і тим самим конфлікт завершується, саме тому такі конфлікти мають чітку локалізацію у просторі і в часі. Але сучасна геополітична боротьба характеризується складним переплетенням конфліктів низької та високої інтенсивності: країна може зазнати поразки, підписати капітуляцію, однак при цьому всередині неї залишаються неконтрольовані анклави перманентного і децентралізованого опору.

В Афганістані та Іраку США загрузли в конфлікт низької інтенсивності, не має ні початку, ні кінця. Сьогодні це вимагає від США і НАТО значних незапланованих коштів у довгостроковій перспективі, що може посилити існуючі розбіжності між американцями і європейцями і в кінцевому рахунку значно послабити геополітичний сценарій американської панидеи р. Юбалмюго світу.

Сьогодні вже гранично ясно проступають справжні контури американської панидеи: стає очевидним, що американські антитерористичні операції насправді є новою світовою війною цивілізації проти варварства". І тут постає ключове питання: чи захочуть європейці брати участь у реалізації цього сценарію? Чи вдасться США втягнути Європу у війну за безроздільне світове панування? Безсумнівно, до тих пір, поки в європейському свідомості американська військова експансія буде виглядати як "обмежена антитерористична кампанія", атлантична солідарність може витримати випробування на міцність. Якщо ж слідом за нападом на Ірак піде подальший наступ на "вісь зла", що вже загрожує переростанням одиничних конфліктів у нову світову війну, європейці можуть рішуче відмежуватися від американського геополітичного сценарію.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Бог - як символ суспільства
Мова і символи культури. Культурні коди
Перебір символів дій. "Ага-реакція"
Символи і реальність у різноманітті сучасних авторитетів
Формування геополітичної традиції на Сході: сакральність духовних символів
Геополітичний сценарій китайської панидеи
Геополітичний виклик ісламського світу
Геополітичні сценарії розвитку ситуації в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні
Альтернативні сценарії розвитку геополітичної ситуації
Боротьба з тероризмом як геополітична стратегія контролю над простором
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси