Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 10. Шиїтський Іран в XIX-XX століттях

Ставши з початку XVI ст. центром шиїтської опозиції в світі ісламу, шахський Іран не тільки продовжував послідовно відстоювати свою самобутність, але й досить боляче реагував на втручання в його справи ззовні, особливо з боку Росії і Англії, які вели справу до перетворення країни в напівколонію. Традиційна структура Ірану, вимушена якось пристосовуватися до мінливих обставин, реагувала на них особливо бурхливо. Проявом такого роду реакції було і повстання бабидов в середині XIX ст., кілька опередившее давно назрівали в країні реформи.

Баб і бабиды

У 1844 р., рівно через тисячу років (за європейським календарем) з моменту зникнення легендарного дванадцятого шиїтського прихованого імама, якийсь сеїд Алі Мухаммед оголосив себе Бабом, тобто воротами, через які очікуваний імам як месії Махді ось-ось повинен спуститися на землю. Приходу прихованого імама шиїти завжди чекали з нетерпінням, а в періоди гострих криз це нетерпіння, особливо в Ірані, стократ зростала. Не дивно, що проповідь, з якою виступив побожний купець із секти шейхитов, викликала широкий відгук у країні. Махді очікували з зростаючим напруженням, а ідеї Баба, розповсюджувані його послідовниками спочатку в досить невизначеною формі і тому отримували різну інтерпретацію залежно від обставин (то це були заклики до справедливості і зниження податків, то засудження багатства і розкоші, то обурення безцеремонністю іноземців, то вимоги соціальних і майнових прав та гарантій), день від дня знаходили все більшу силу, особливо в Азербайджані, де свавілля перських влади відчувався найгостріше.

У 1847 р. стривожені влади уклали Баба у в'язницю, але це його не зупинило. Сидячи в фортеці Баб написав свою знамениту книгу "Беян", в якій він проголосив себе довгоочікуваним Махді і виклав принципи свого вчення. Коротко ці принципи зводилися до того, що нова епоха народжує нового пророка, вустами якого Аллах говорить, що він, Баб і Махді, є саме таким пророком, що несе світу справедливість, гарантує захист прав і майна і в той же час виступає проти свавілля влади і засилля іноземців. Поширюючи ідеї Баба, його послідовники багато в чому йшли далі від нього, вимагаючи розділу і спільності майна, виступаючи за загальну рівність, включаючи і рівність жінок. Ці эгалитарные заклики надавали чи не найбільший вплив на селянські маси, наслідком чого стали швидке зростання кількості бабидов і радикалізація цього руху.

У країні одне за іншим починаючи з осені 1848 р. спалахували бабидские повстання, причому кара самого Баба влітку 1850 р. лише підлила масла у вогонь. І хоча незабаром повстання були придушені, які пішли в підпілля бабиды не здавалися, а в 1852 р. намагалися навіть вбити шаха. Природно, що після цього переслідування бабидов посилилися. Розправа з повсталими і втеча уцілілих вождів та ідеологів руху в сусідні країни, в основному в Іраку, який перебував під владою Османської імперії, призвели до зміни характеру самого протесту. Підхопивши прапор бабидов Бехаулла (букв, "блиск божий"), засновник і голова течії бехаизма, заявив себе прихильником ненасильницьких дій і, сприйнявши багато чого з західних ідей, виступив проти війн, за релігійну терпимість, рівноправність, переділ майна і навіть якусь наднаціональну всесвітню спільність людей.

Хоча бехаизм, на відміну від бабизма, не отримав широкого розповсюдження і підтримки в Ірані, його ідеї, як і рух бабидов, відіграли певну роль у зміні обстановки в країні. Втім, в цьому ж напрямку намагалися в ті роки діяти і влади, про що свідчать реформи прем'єра Таги-хана (еміра Нізама).

Реформи, що проводилися в основному в армії, хоча торкнулися і сферу ремесла і торгівлі, а також освіти (перша газета, перша світська школа-ліцей), могли і повинні були послужити початком для серії перетворень, яких давно потребувала країна і які й без того сильно запізнилися (порівняно, скажімо, з епохою Танзимата в Туреччині). Але підозрілість шаха Наср ад-Діна, який ревниво ставився до популярності Таги-хана і бачив в ньому можливого суперника, призвела до відставки реформатора, результатом чого стало згортання реформ. Успішний похід шаха на Герат в 1856 р. завершився відступом під тиском англійців, які нав'язали Ірану принизливий мирний договір. Слідом за тим розпочався період активного проникнення іноземного капіталу в Іран. Позики, концесії, напівколоніальний характер зовнішньої торгівлі - все це за короткий термін підкорило економіку країни іноземцям. І хоча шах після декількох поїздок в Європу в 1870-1880-х роках ввів в систему управління країною деякі нововведення, включаючи спробу обмежити судову владу шиїтського духовенства і кілька європеїзувати систему адміністрації, ці сильно запізнілі спроби реформування вже мало що могли змінити.

На відміну від Османської імперії, де завдяки танзиматским реформ була збережена політична незалежність, шахський Іран свою незалежність швидко втрачала. Дійшло до того, що в кінці XIX ст. Росія і Англія практично поділили між собою сфери впливу в цій країні. Північ Ірану, включаючи столицю, перебував під сильним політичним тиском Росії, а найбільш надійним армійським формуванням на довгі десятиліття стала створена і очолювана російськими офіцерами козача бригада. Район Перської затоки майже цілком залежав від англійців. Правда, шах час від часу під тиском незадоволених в країні виступав проти іноземного панування, особливо у сфері економіки, що проявлялося у вигляді скасування деяких кабальних концесій, але ситуація в цілому була очевидною. Іран після бабидского повстання і урізаних реформ Таги-хана виявився внутрішньо слабкою. Його традиційна структура не встигала адаптуватися до швидких змін у світі і навколо країни, наслідком чого і стало економічний, а потім і політичний тиск держав з подальшим перетворенням країни в напівколонію Росії та Англії. Однак традиційна структура Ірану не була зламана. Мало того, вона поступово і досить активно дозрівала для трансформації, а проникнення в Іран впливів ззовні і посилений контакт з Росією сприяли цьому.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Іран в боротьбі за національну незалежність
Іран під знаком ісламізму
Війни з Іраном і Османською імперією
Економічний розвиток Ірану в 1960-1970-і рр ..
Туреччина, Іран, Афганістан
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси