Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Види сучасного спорту

Сучасний спорт підрозділяється на масовий, спорт вищих досягнень і професійний спорт.

Масовий спорт - складова частина спорту, основним змістом якого є раціональне використання людиною рухової діяльності як фактору підготовки до життєвої практики, оптимізації свого фізичного стану і розвитку.

Масовий спорт дає можливість мільйонам людей удосконалювати свої фізичні якості та рухові можливості, зміцнювати здоров'я і продовжувати творче довголіття, а значить, протистояти небажаним впливам на організм сучасного виробництва та умов повсякденного життя.

Мета занять різними видами масового спорту - зміцнити здоров'я, поліпшити фізичний розвиток, підготовленість та активно відпочити. Це пов'язано з вирішенням ряду приватних завдань: підвищити функціональні можливості окремих систем організму, скорегувати фізичний розвиток і статура, підвищити загальну і професійну працездатність, оволодіти життєво необхідними вміннями і навичками, приємно і корисно провести дозвілля, досягти фізичної досконалості.

До елементів масового спорту значна частина молоді долучається ще в шкільні роки, а в деяких видах спорту - у дошкільному віці. Саме масовий спорт має найбільше поширення у студентських колективах.

Особливості масового спорту визначаються тим, що спортивна діяльність будується залежно від іншої діяльності, домінуючою в житті (навчальної, трудової), і тому займає підпорядковане місце в індивідуальному виборі способу життя; витрати часу і сил на спортивні заняття досить жорстко обмежені, що об'єктивно стримує і рівень спортивних досягнень.

Нині діюча програма з навчальної дисципліни "Фізична культура" для студентів вищих навчальних закладів дозволяє практично кожному студенту долучитися до масового спорту. Це можна зробити як у навчальний, так і в неучебное час.

Спорт вищих досягнень - складова частина спорту, яка представляє систему організованої підготовки спортсменів високої кваліфікації та проведення змагань з метою досягнення максимальних результатів.

Мета спорту вищих досягнень принципово відрізняється від мети масового. Це досягнення максимально можливих спортивних результатів або перемог на найбільших спортивних змаганнях.

Спорт вищих досягнень передбачає систематичні, багаторічні, цілеспрямовані тренування і змагання, в процесі яких вирішуються завдання досягнення максимальних результатів.

Діяльність у сфері спорту вищих досягнень перетворюється в основну на багато років, і дуже часто такі спортсмени стають "професіоналами". Це напрямок спортивного руху по самій природі своїй - доля небагатьох. Спортсмени такого рівня складають всього лише соті частки відсотка від загального числа займаються спортом. Спорт вищих досягнень торує шлях до спортивних вершин, роблячи їх в якійсь мірі доступнішою для багатьох, озброюючи масовий спорт передовим досвідом.

Спорт вищих досягнень характеризується постійним прогресивним зростанням рівня спортивних результатів і встановленням все нових і нових, іноді феноменальних, рекордів рекордів століття".

Високі результати досягаються інтенсифікацією навчально-тренувального процесу. Відомо, що спортивний успіх - це талант, помножений на працю, працю до самозречення, до самопожертви. Дійсно, навантаження провідних спортсменів світу в підготовчому періоді становить, наприклад, у бігунів - до 500 км, лижників до 1000 км на місяць; плавців - до 20 км в день; важкоатлети вимірюють навантаження тоннами; велосипедисти мають до 365 тренувальних днів у році; в спортивних іграх - до 100 матчів у рік і т. д.

Такі навантаження неминуче призводять до швидкої змінності поколінь, омолодженню деяких видів спорту (жіноча спортивна гімнастика, фігурне катання, жіноче плавання). Звідси виникає проблема пошуку талантів, набору і відбору, роботи зі спортивним резервом (спеціалізовані дитячо-юнацькі спортивні школи олімпійського резерву).

Професійний спорт - підприємницька діяльність, метою якої є задоволення інтересів професійних спортивних організацій, спортсменів, які обрали спорт своєю професією, і глядачів. Спортсмен-професіонал - спортсмен, для якого заняття спортом є основним видом діяльності і який отримує в відповідності з контрактом заробітну плату та інше грошове винагороду за підготовку до спортивних змагань і участь у них.

Для оцінки досягнутих в будь-якому виді спорту результатів розроблена Єдина всеросійська спортивна класифікація (ЕВСК). Вона є нормативним документом, що визначає вимоги, умови та порядок присвоєння спортивних звань та розрядів в Російській Федерації. Структура ЕВСК передбачає присвоєння III, II, I юнацьких розрядів, III, II, I розрядів і розряд "кандидат у майстри спорту (КМС). Спортивних звань в ЕВСК два - майстер спорту Росії (МС) і майстер спорту Росії міжнародного класу (МСМК). За особливо видатні спортивні досягнення спортсмену присвоєно звання "Заслужений майстер спорту Росії". Для присвоєння розрядів і звань в одних видах спорту необхідно виконати розрядні нормативи і вимоги, в інших - тільки розрядні вимоги. Вони встановлюються з урахуванням особливостей розвитку виду спорту, іола та віку спортсменів. Розрядні нормативи виражені в мірах довжини, ваги і часу, а розрядні вимоги - в очках, балах, зайнятому місці на змаганнях, кількості перемог над суперником, досягненні певного рейтингу. В діючу ЕВСК періодично вносяться корективи у зв'язку з прогресивними змінами в рівні підготовки спортсменів, модернізацією спортивного інвентарю, підвищенням якості спортивних споруд та змагальних трас.

Спорт вищих досягнень характерний високим рівнем медико-біологічного забезпечення: це мережа лікарсько-фізкультурних диспансерів, інститутів травматології, постійно діють комплексні наукові групи, групи допінг-контролю й ін. Одержала розвиток використання понад 30 видів нетрадиційних стимулюючих анаболічних засобів гормонального характеру, виготовлених на основі чоловічих гормонів, які, як правило, сприяють нарощуванню м'язової маси і розвивають силові показники.

Великі резервні можливості людського організму можуть розкриватися за допомогою спеціальних прийомів психологічної підготовки спортсмена.

В цілому спорт вищих досягнень немислимий без використання сучасних досягнень людського суспільства, що застосовуються в науці і техніці, сучасних технологій і матеріалознавства, медицини і фармакології, кібернетики і біомеханіки, психології та педагогіки і т. д.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СПОРТ. ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ВИБІР ВИДІВ СПОРТУ АБО СИСТЕМ ФІЗИЧНИХ ВПРАВ
Вибір видів спорту або систем фізичних вправ
Міністерство спорту Російської Федерації (Мінспорту Росії)
Адміністративне управління та адміністративно-правове регулювання у галузі спорту
Засоби і методи м'язової релаксації в спорті
Соціальна роль, функції фізичної культури і спорту
Криза переходу з любительського спорту вищих досягнень в професійний спорт
Методи самооцінки спеціальної фізичної і спортивної підготовленості з обраного виду спорту
САМОКОНТРОЛЬ ЗАЙМАЮТЬСЯ ФІЗИЧНИМИ ВПРАВАМИ І СПОРТОМ
Організаційно-правові основи фізичної культури і спорту
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси