Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Аналіз окремих творів Д. С. Мережковського

Трилогія "Христос і Антихрист": роман "Воскреслі боги (Леонардо да Вінчі)"

"Христос і Антихрист" - найбільш значна віха в творчості Мережковського. У трилогії відбилися його багаторічні роздуми про духовний розвиток європейської культури, яка, на думку письменника, переживши багатовікову трагедію розриву між християнством і язичництвом, прийшла до усвідомлення їх нерозривності, прихованої в символіці культурного буття і його персонажів. Увійшли в трилогію романи "Смерть богів (Юліан Відступник)" (1895), "Воскреслі боги (Леонардо да Вінчі)" (1901) і "Антихрист (Петро і Олексій)" (1904-1905) об'єднані прагненням побачити історію духовної культури як шифр, що відображає таємницю її розвитку. Виявивши загальні ознаки, властиві культурним епохам у періоди зародження в них нових світоглядів, і персоніфікувавши ці ознаки в драматичні долі римського імператора Юліана, італійського генія Леонардо да Вінчі і російського реформатора Петра I, Мережковський пояснив, що відкрилася йому духовну зв'язок часів одвічною боротьбою язичницьких і християнських почуттів людства. Більш того, він вбачає в цій боротьбі символ духовної неподільності язичництва і християнства, що привело його до наступного висновку: "язичництво - це християнство до Христа", а історичний антагонізм двох культур - не більше ніж пройдений етап загальнолюдського духовного зростання.

Найбільшою творчою удачею в художньому втіленні всеєдності став образ головного героя другої частини трилогії - Леонардо да Вінчі. В світогляді і мистецтві великого італійця, проникливості та мудрості його щоденників Мережковський знайшов історичне підтвердження своїм прозрінням про творчу спорідненість язичництва і християнства, утворюють сусідні ланки в єдиній еволюції духовної культури. На думку Мережковського, "всеосяжний" творче світобачення і всеєдність сущого були осмислені і зображені Леонардо більше чотирьох століть тому. Осяяний відкриттям, письменник поставив собі завдання скрупульозно відтворити цей великий творчий процес, який міг би стати переконливим прикладом того, як уявна непримиренність протилежностей перетвориться в їх гармонію. Для Мережковського це було тим більш важливо, що спостережувана їм в сучасній культурі жорстока боротьба матеріалізму з ідеалізмом і занепад християнства поволі обіцяли новий виток божевільних безчинств, які вже не раз відбувалися в історії людства - в Середні століття, коли ортодоксальне християнство фанатично знищував культуру язичництва, або ще раніше, коли язичницький світ з нелюдською жорстокістю преследован народившееся християнство. Духовна криза кінця XIX - початку XX ст. вимагав подолання, а отже, потребував створення нового релігійно-творчого світобачення, що об'єднує нескінченно ворогуючі "початку" і "кінці". Прикладом такого світорозуміння і став головний герой "Воскреслих богів" "всеосяжний" художник Леонардо да Вінчі.

Вже на перших сторінках роману Леонардо з неупередженим цікавістю досліджує витягнуту з землі статую Афродіти, навколо якої розгортається протистояння між релігійними фанатиками і шанувальниками язичницької старовини. Настільки важливий для естетики символізму конфлікт духу і плоті відразу ж стає головною колізією, в якій Леонардо да Вінчі бере участь як споглядальник, єдиний, хто серед загальної нетерпимості, усвідомлює, що у язичництва і християнства більше спорідненості, ніж роз'єднаності. Контраст виявляється головним оповідних прийомом, що виділяють художника серед численних дійових осіб роману, якими представлені різні громадські та культурні шари Італії епохи Високого Відродження.

Здатність осягнути таємницю "цілого" і геніально відобразити її в творчості, робить художника недоступним розумінню оточуючих. У свідомості більшості він роздвоюється на бога і диявола, християнина і єретика; його твори захоплюють і вселяють жах, в той час як він сам у своїй внутрішній творчого життя нескінченно далекий від суєтності людських пристрастей. Однак це зовсім не означає, що Леонардо відчужена від етичних норм людського світу, "внеморален" або, як вважали і вважають деякі критики, знаходиться "по той бік добра і зла". Він уважний і чуйний до людей, християнськи смиренним перед їх помилками і слабкостями, ділиться останнім, хоча і йому часто бракує найнеобхіднішого. "Велике знання породжує велике смирення" - стверджує художник, і ця позиція відкриває нам повое розуміння біблійної заповіді: справжня смиренність виникає тоді, коли людина, творчо осягаючи нескінченність Великого Миросогласия, усвідомлює скромність і недосконалість своїх можливостей. Таким чином, смирення виявляється результатом творчого, а не догматичного мислення; в цьому випадку віра і любов до Творця виникають не зі страху перед карою, а з творчого залучення до його таємниць,"з великого знання".

Символічне зображення Леонардо в романі можна умовно розділити на три частини. Перша частина (кн. 1-5) інтригує читача, змушуючи його з дедалі більшим інтересом спостерігати загадкова поведінка героя-митця. Тут реалістична картина життя насичується обов'язковим для символізму містичним змістом, бо діяльність художника в поданні інших героїв здається таємничим і виходить далеко за межі їх земних і релігійних уявлень. Другу частину (кн. 6-10) складають щоденники Леонардо і докладний художньо-біографічний нарис його життя; з їх допомогою Мережковський "розшифровує" Леонардо читачеві, показуючи, як і з чого складалася його унікальна система поглядів. Найбільш значною представляється третя частина (кн. 11 - 17), де відтворені творчий процес і мистецтво художника. Саме тут містична ідея всеєдності знаходить художню плоть в образах героя і його творчості.

Система персонажів роману подібна стародавнього містичного пам'ятника - піраміді. Її вершиною є сполучний "верх" і "низ" незбагненний Леонардо, до якого з різних сторін спрямовані погляди численних героїв, приречених розгадувати таємницю, і тим самим служити засобом розкриття його особистості. Це учні художника, священики, язичники, історичні діячі, але головне місце серед них належить Мони Лізи дель Джоконді, портрет якої вінчає творчі досягнення Леонардо, бо для Мережковського це самий яскравий і значний символ "втілення божественного в земній".

Історіософські погляди письменника художньо втілилися у формі символічно взаимоотражающихся антитез, які він у безлічі знаходив в культурних пам'ятках. Ось лише один приклад, прямо вказує на найдавніший джерело містичного знання:

"Кассандра <...> мовчки вийняла з шкатулки плоский чотирикутний прозоро-зелений камінь. Це була знаменита - смарагдова скрижаль, знайдена, ніби в печері поблизу міста Мемфіса в руках мумії одного жерця, у якого, за переказами, втілився Гермес Трисмегіст, єгипетський Ор, бог прикордонної межі, путівник мертвих у царство тіней. На одній стороні смарагду вирізано було коптськими, па інший - древніми еллінськими письменами чотири вірша:

Небо - вгорі, небо - внизу, Зірки - вгорі, зірки - внизу. Все, що вгорі та внизу, - Якщо зрозумієш, благо тобі".

Майже дослівна цитата з "Смарагдовій скрижалі" Гермеса Трисмегіста практично не залишає сумнівів у джерелі творчих відкриттів Мережковського. Прагнення прозріти містичне відповідність противополагаемых почав і, як наслідок, контрастність образного мислення - головні ознаки творчого методу Мережковського. Пошук символічного сенсу таємничих аналогій здійснювався ним у формі нескінченного поєднання культурних і літературних явищ. Метод символізму "теза - антитеза - синтез" постав у Мережковського в численних варіаціях тричленого "з'єднання різнорідного в одне" (А. Білий), який став його головним принципом пізнання, а в літературній творчості улюбленим художнім і публіцистичним прийомом.

Цим можна пояснити і пристрасть Мережковського до послідовного об'єднання своїх творів в трилогії. Вчення містиків про аналогії як основоположному принципі організації всеєдності як ніби підтверджувала правоту Мережковського. Використовуваний у творах, цей принцип був дуже плідний, бо сприяв оригінальності і переконливості висунутих ідей. Проте неминуче виникала й зворотний, "аналогічна" сторона - безприкладне сталість і наполегливість в його застосуванні нерідко оберталися низкою одноманітних логічних побудов: про що б не писав Мережковський, як би оригінально ні ветвилась його думку, незмінність головної ідеї і виражають се форм викликало відчуття нав'язливості і схематизма. Подібний недолік був настільки очевидний, що рідкісний критик не нарікав Мєрєжковським за відсутність художнього смаку. У той же час у широкого читача (як російського, так і європейського) трилогія користувалася величезною популярністю, і це парадоксальна обставина було вельми знаменним. Мережковський чуйно вловив потребу культури у своїй темі: російське та європейське свідомість переживало глибоку духовну кризу, і метою трилогії був пошук шляхів його подолання.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Аналіз окремих творів Л. Н. Андрєєва
Аналіз окремих творів М. Гіркого
Аналіз окремих творів А. Білого
Аналіз окремих творів А. А. Ахматової
Аналіз окремих творів А. В. Купріна
У напрямку до "нового роману"
Роман "Справа Артамонових" (1925)
Час у романі
Роман "Петербург"
Роман "Ми" (1920?)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси