Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Культура і цивілізація

Концепція О. Шпенглера побудована на принциповому розрізненні понять "культура" і "цивілізація". Терміном "цивілізація" О. Шпенглер визначив останню, неминучу фазу всякої культури. "Якщо мета досягнута, якщо ідея, вся повнота внутрішніх можливостей здійснена і зовнішньо реалізована, культура раптово кам'яніє, вона помирає, її кров згортається, а сили виявляються підірваними - вона робиться цивілізацією. Цивілізація як виключно техніко-механічне явище протилежна, на його переконання, культурі як царству органічно життєвому. Цивілізація у О. Шпенглера є вираженням відмирання цілого як організму, загасання одушевляющей його культури. Використовуючи свій метод порівняльної морфології, він знаходить, наприклад, спільність між подіями китайської і західноєвропейською культурами і часом вступу їх у цивілізаційний період: "Коли у 441 р. носій титулу імператора династії Чжоу став пенсіонером "східного герцога", а в 1792 р. стратили, "Людовіка Капета", в тому і іншому випадку це означало, що культура перейшла в цивілізацію". Стадією цивілізації, О. Шпенглера, закапчивается будь-яка виділена їм культура, але його більше всього цікавить західноєвропейська. Аналізуючи духовний клімат Заходу, О. Шпенглер приходить до висновку, що подібно тому, як свого часу загинула греко-римська культура, зараз в'яне західна культура: "Ми самі вже сьогодні ясно відчуваємо у собі і навколо себе найбільш ранні ознаки свого власного, абсолютно аналогічного за течією і тривалості явища, яким належать перші століття наступного тисячоліття, а саме "занепаду Заходу"". З цього випливає, що захід Заходу О. Шпенглер віщував в перші століття 2000 р. і що процес цей буде ознаменований перемогою техніки над духовністю, світових міст над провінцією.

Отже, О. Шпенглер прийшов до ствердження неминучості кризи будь-якої культури. Його ретроспективний аналіз, перспективи ж досить похмурі для людства, прогрес - це омана. Він вірно помітив проблематичність розвитку і використання техніки в сучасному світі, першим побачив універсальність науково-технічного відчуження. Проте, відкидаючи спрощене европоцентристское тлумачення історії, він в той же час втрачає універсально-гуманістичний погляд на світ.

Один з опонентів О. Шпенглера П. А. Сорокін неодноразово спростовував у своїх роботах погляди свого попередника щодо неминучості смерті будь-якої культури, зокрема - західної. Він писав, що ні одному з прихильників таких теорій не вдалося показати, коли і як помирає дане суспільство і що означає смерть суспільства і культури взагалі. "У всіх відносинах теорії, про яких йде мова, - це прості аналогії, що складаються з невизначених термінів, неіснуючих універсалій, безглуздих заявок. Вони ще менш переконливі, стверджуючи, що західна культура досягла останньої стадії старіння і зараз знаходиться в передсмертній агонії". Позиція П. А. Сорокіна полягала в тому, що західна культура переживає перехідний період, коли "одна форма культури і суспільства (чуттєва) зникає, а інша форма лише з'являється", і що цей перехідний період повинен викликати до життя нові творчі сили у новій інтегральній формі, настільки ж значною, як всі п'ять століть ери чуттєвої культури".

Суперечливі погляди О. Шпенглера згодом стали предметом осмислення і дискусій культурологів, визначивши шляхи подальшого розвитку концепції локальних цивілізацій.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Цивілізаційні концепції культури
Культура і цивілізація
Історична типологія культур і теорія локальних цивілізацій
Тойнбі А. про локальних цивілізаціях в історії світової культури
А. Дж. Тойнбі про типології та генезис цивілізацій
Причини розпаду цивілізацій
Розвиток західної культури. Художні стилі європейської культури
Культура мовленнєвого спілкування
Цивілізація
Поняття "цивілізація"
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси