Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Ділові комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання, пов'язані з логічним висновком

Можна сказати, що існують питання, пов'язані з логічним висновком. Ось один з них: "Що краще: вічне безсмертя або бутерброд з сиром?" Питання на перший погляд здається безглуздим. Але давайте поміркуємо і знову ж таки з допомогою запитань і відповідей на них: - Що може бути краще вічного безсмертя? - Ніщо! - А бутерброд з сиром краще, ніж ніщо! - Отже, бутерброд з сиром краще вічного безсмертя!

Даний висновок в питаннях і відповідях па них цілком відповідає логічному висновку, заснованому на законі транзитивности. Якщо А краще В, а В краще С, то А краще С. Спробуйте спростувати.

Безглузді питання

Деякі питання можна назвати безглуздими. До цього типу можна віднести наступне питання: "Що гаряче: квадратне або синє?" Безглузді питання слід відрізняти від неосмислених; у перших - абсолютна, безглузде зіставлення змісту тих чи інших властивостей або відносин, у питаннях другого типу не назвеш безглуздим набір запитуваних якостей, але він не є осмисленим і відповідним реальному стану речей: "чи Вірно, що Панамський канал знаходиться між Азією і Африкою?"

Неточно сформульовані питання

Є питання просто неточно сформульовані. І при отриманні на них не цілком задовільної відповіді потрібно просто переформулювати або уточнити питання.

Питання, що вводять нас в нерозв'язну ситуацію

Є такі питання, які вводять нас в нерозв'язну ситуацію. Припустимо, ми домовилися, що відповіддю на поставлене запитання можуть бути тільки слова "так" або "ні". Тоді як відповісти на наступне питання: "чи Давно ви перестали бити свого батька?" сказати "так" - значить підтвердити, що били і давно перестали це робити. Сказати "ні" означає, що ви продовжуєте злісно знущатися над своїм батьком.

Сподіваємося, що цей невеликий екскурс в каталог різних питань переконав вас, що питання - така складна логічна реальність, що до них потрібно ставитися уважно. А для цього зробимо невеликий логічний лікнеп в область логіки запитань.

Питання типу "чи"

Потрібно пам'ятати, що в більшості питань запитується додаткова інформація з пропозицією зробити вибір між альтернативами; вони можуть бути явно сформульовані або бути неявними, передбачуваними. Зазвичай такі питання називаються питаннями типу "або". Їх логічна форма має наступний вигляд: (А або В). Наприклад, ви проведете свою відпустку в санаторії або в спортивному таборі? В цьому питанні альтернативи сформульовані очевидним чином і тому, кому адресоване дане питання, пропонується просто вибрати одну з альтернатив. Такі питання називаються ще й розділовими.

Розділові питання

Іноді розділові питання мають складну структуру: "чи Вірно, що А є або С?". Наприклад: "чи Вірно, що всі кути трикутника бувають гострими або тупими?".

При цьому відразу виникає необхідність слідування правилам коректності розділових запитань. У простому розділовому питанні (А або В?) одна з найпопулярніших альтернатив повинна бути вірною. В іншому випадку питання перетворюється в некоректний (безглуздий або неосмислений). У складному розділовому питанні питання "чи Правильно, що...?" повинен підтверджуватися однієї із запропонованих альтернатив. Інакше питання теж перетворюється в некоректний.

Щоб питання було повним і достатнім, число запропонованих альтернатив має бути вичерпним. Так, питання про кутах трикутника некоректним не назвеш, але він не є повним, оскільки крім тупих і гострих кутів існують ще й прямі.

Питання можуть бути не тільки некоректними і неповними. Як ми з'ясували, вони можуть бути ще й безглуздими і неосмысленными.

Питання - це вид вимоги, а відповідь - надання (або ненадання) затребуваної інформації або ситуації. У будь-якому питанні повинен міститися елемент наведення на ту інформацію, яку потрібно отримати. Правда, нерідко це наведення є непрямим, неявним. Так, у питанні "Хто написав роман "Веверлей"?" мається на увазі, що є роман з подібною назвою і якщо він (роман) існує, т. е. (або був) автор цього роману. Наведений вище приклад відноситься до питань, що потребують додаткової інформації до тієї, яка вже відома. Граматичною ознакою таких питань будуть слова "Хто?", "Коли?", "Чому?", "Ким?" і т. п. Це прямі питальні слова. У питаннях подібного роду теж містяться такі елементи, але співвідношенню яких можна судити про їх коректності. Це, насамперед, смислові відповідності частин питання. Якщо ці відповідності порушені, то питання стає некоректним.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Проблемне поле та принципові положення логічного позитивізму і постпозитивизма
Актуальні питання боротьби з корупцією
До питання про "ефективність" державної цивільної служби
Безглузді питання
Вкажіть правильне питання!
Вибір типу питання
Вкажіть правильне питання!
Вибір типу питання
Казуїстичні запитання
Попередження надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру
Соціальний захист населення, що постраждало у надзвичайних ситуаціях
Єдина державна система запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій
Вкажіть правильне питання!
Вибір типу питання
Казуїстичні запитання
Вкажіть правильне питання!
Вибір типу питання
Казуїстичні запитання
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси