Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Маркетинг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Упаковка і маркування товарів

Звернення товару на ринку і умови його споживання обумовлюють додаткові витрати підприємства, пов'язані із забезпеченням збереження товару під час прямування від місця виробництва до місця споживання. Тому будь-якого товару потрібні відповідна упаковка, а також маркування і товарний знак.

Упаковка являє собою зовнішню оболонку товару, яка в одному випадку може відігравати несуттєву роль (наприклад, для недорогих залізних виробів), а в іншому - набувати великого значення (наприклад, для косметики).

Багато учасників ринку називають упаковку п'ятою основною змінною маркетингу на додаток до товару, ціни, методам поширення й стимулювання. Однак більшість продавців розглядають упакування як один з елементів товарної політики.

Виділяють три види упаковки товару:

1) внутрішня упаковка. Це безпосереднє вмістище товарів. Наприклад, для духів внутрішньої упаковкою служить пляшка, в яку вони налиті;

2) зовнішня упаковка. Це матеріал, що слугує захистом для внутрішньої упаковки й видаляється при підготовці товару до безпосереднього споживання. Для флакона парфумів зовнішньою упаковкою служить картонна коробка, яка забезпечує додатковий захист;

3) транспортна упаковка. Це тара, яка необхідна для зберігання, ідентифікації або транспортування товару.

Упаковка товару розробляється одночасно з розробкою товару. Вона, як і товар, повинна відповідати певним національним або міжнародним стандартам.

Основне призначення упаковки полягає в наступному:

• охороняти товари від псування і пошкоджень;

• створити оптимальні умови для зберігання, транспортування, навантаження і вивантаження;

• забезпечити створення оптимальних (за вагою і об'ємом) одиниць для продажу товару;

• мати привабливий вигляд для реклами товару.

Функції упаковки починають формуватися на етапі створення і виробництва товару і зберігаються і розвиваються протягом усього періоду проходження товару від виробника до споживача. Упаковка перестає виконувати свої функції в той момент, коли споживач виймає з неї товар і знищує її. Будь-яка упаковка пов'язана з додатковими витратами. Величина витрат на упаковку повинна знаходитися в розумній пропорції до вартості товару.

Основні вимоги, що пред'являються до упаковки товару:

• текст та ілюстрації, що розміщуються на упаковці, повинні бути чіткими, однозначними і відповідати змісту товару, не вводити в оману покупця про кількість і якість міститься в упаковці товару;

• дані про масу, об'єм і кількість упакованого матеріалу повинні бути по можливості округленими (наприклад, 100 г, 500 м);

• контроль за дотриманням термінів придатності товару повинен здійснюватися на основі спеціального вказівки, поміщеного на упаковці.

Створення упаковки передбачає наступну послідовність:

• формування концепції упаковки, яка повинна визначати її основну функцію (надійний захист, чітка інформаційна спрямованість на покупця, новий метод роздачі і т. д.);

• прийняття рішення щодо її конструкції (розміри, форму, матеріалі, кольорі, текстовому оформленні, наявності марочного знака);

• проведення серії випробувань (технічні випробування, випробування на оглядовість і зовнішній вигляд тощо).

Маркування є невід'ємною частиною упаковки. Вона містить корисну інформацію для споживача і регламентується вимогами стандартів. Інформація, призначена для споживача, повинна відповідати вимогам Закону РФ від 7 лютого 1992 року № 2300-1 "Про захист прав споживачів".

Маркування товару передбачає застосування етикеток, штрих-кодів та інших коштів.

Етикетки можуть виконувати кілька функцій: ідентифікувати товар або марку, вказувати сорт товару, описувати товар, пропагувати його через привабливе графічне виконання.

Штриховий код (штрих-код) - машиночитаемый символ, що містить закодовану інформацію про характеристики виробленої продукції і дозволяє здійснювати її автоматизовану ідентифікацію.

Для впровадження єдиної системи штрихового кодування в 1977 р. створена Європейська асоціація користувачів системи ідентифікації товарів, яка об'єднує користувачів систем штрихового кодування товарів.

Членом цієї асоціації є і Російська Федерація, якій надано свій номер (460 і 469) і 13-значний код.

Товарний знак - позначення (словесне, образотворче, комбіноване або інше), що поміщається на товарі (або упаковці) промисловими і торговими підприємствами для індивідуалізації товару і його виробника (продавця).

Залежно від специфіки підприємства в області товарного асортименту воно може використовувати один товарний знак для всієї продукції або кілька товарних знаків для диференціації окремих товарних груп. Товарний знак реєструється федеральним органом виконавчої влади з інтелектуальної власності, а також в інших випадках, передбачених міжнародним договором Російської Федерації.

Охорона прав на товарний знак передбачається Паризької конвенції 1983 р. і Мадридською конвенцією про міжнародну реєстрацію товарного знаку 1981 р.

Товарний знак являє собою символ товарної відповідальності із зазначенням, кому належить виключне право розташовувати даним товаром, отримувати прибуток і нести відповідальність за постачання неякісного товару. Товарними знаками не можуть бути державний герб, символи і знаки держави, державні прапори, символи і знаки міжнародних організацій і т. д.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Упаковка і маркування товару
Упаковка товарів
Види маркування товарів
Упаковка товару
Комплектність і комплект товарів
Маркування знаками-преміями або знаками-нагородами
Маркування товарів
Упаковка як фактор маркетингової діяльності
Штрихове кодування та маркування товарів
Розвантаження товарів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси