Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Повстання в Москві і воцаріння Лжедмитрія I

Народ надавав пряме непокору владі. 30 травня москвичі дізналися про наближення в Москві війська "царя Дмитра". 1 червня в Москву увійшов Гаврило Пушкін, підтримку йому надавали козаки Корелы. Вільні козаки із Дону були не тільки головною бойовою, але й організуючою силою повстанського руху. Козаки доставили Пушкіна і Плещеєва на Червону площу близько 9 годин ранку. З Лобного місця Гаврило Пушкін оголосив послання "істинного царя". Самозванець таврував Годунова, царицю Марію та її сина Федьку. Боярам було обіцяно зберегти вотчини, дворянам і наказовим - царську милість, торговим людям - пільги населенню - тишу і спокій. Бояри просили натовп розійтися. Вони обіцяли розібрати всі прохання після коронації Федора Борисовича. У цей час, очевидно, з допомогою козаків були звільнені в'язні з в'язниць і вони вийшли на площу. Натовп розділилася на дві частини. Одні пішли грабувати двори Годуновых, а інші - в Кремль. Цариця Марія змогла покинути палац Федору допомогли бігти слуги. Проте їх незабаром взяли під варту. Палацова сторожа розбіглась, не чинячи опору. Були розгромлені подвір'я Сабурова і Вельяминовых, що перебувають у віддаленому спорідненні з Годуновыми. Громили винні погреби, і від 50 до 100 людей загинули від вина, але вбивств і страт не було. 5 червня свіжа могила Бориса Годунова в Архангельському соборі була розкопана, а труп видалений з церкви "заради наруги".

Лжедмитрій з Тули виступив в Серпухов. Після переговорів з Федором Мстиславским Лжедмитрій відправив у Москву боярську комісію, щоб "викорінити зраду". Цариця Марія і цар Федір були вбиті (задушені, а за офіційною версією - випили отрути, тому для них був заборонений традиційний поховальний обряд). Трупи Марії, Федора і Бориса Годуновых були кинуті в яму в монастирській огорожі Варсунофьева монастиря на Сретенці. Майно Годуновых, Сабурова і Вельяминовых відібрано в казну. Бояр Годуновых відправили на заслання в Сибір і Нижнє Поволжя. Патріарх Іов був відправлений під домашній арешт в Успенський монастир в Стариці, де раніше був ігуменом. Таємно було страчено кілька ченців, які дізналися Лжедмитрии "расстригу" Отреп'єва.

20 червня 1605 р. самозванець вступив у Москву. Побоюючись за свою безпеку, він змінив всю кремлівську варту. Патріархом став виходець з Кіпру Ігнатій, рязанський архієпископ, який першим визнав Лжедмитрія. У Боярській думі найбільший вплив мали Василь Шуйський і його брати, тому на них відразу ж обрушилися удари. Василь Шуйський - один з вищих бояр - не з'явився на уклін в Серпухов до Лжедмитрію. Він розслідував загибель царевича Дмитра в Угличі. Не дивно, що на Василя Шуйського пішли доноси про те, що він говорить "цар - розстрига і зрадник". Три брата Шуйських були арештовані. Лжедмитрій I зібрав Земський собор, щоб судити їх. Шуйские були звинувачені у змові, і собор засудив Василя Шуйського на смерть, а його братів - на в'язницю і посилання. В останній момент Василь Іванович Шуйський був помилуваний, очевидно, за клопотанням інших бояр. Взагалі страт при Лжедмитрии I не було, тільки майно братів Шуйських конфіскували в казну.

Мати царевича Дмитра - Марію Голу - 18 липня привезли в Москву, щоб вона визнала в самозванця сина, як казала потім, "під страхом смерті". Через три дні відбулася його коронація. Після цього Отреп'єв розпорядився повернути в Москву уцілілих Романових і Черкаських. Ті Романови (Михайло Микитович Романов і Борис Черкаський), у кого він служив у свиті, вже померли, тому йому можна було не боятися викриття. Чернець Філарет Романов був звільнений з ув'язнення і за велінням царя поставлений митрополитом Ростовським.

В цілому політика Лжедмитрія I носила компромісний характер. Скарбниці довелося сплатити частину його боргових зобов'язань. Служилое дворянство отримало платня, і були збільшені помісні оклади. Обіцянки Речі Посполитої Лжедмитрій не виконував, не допомагав він і Сигізмунду III у війні зі Швецією і не віддавав йому землі на заході. Не було великих земельних наділів і Юрію Мнишеку, він отримав тільки гроші, але менше, ніж було обіцяно. Лжедмитрій не спілкувався з єзуїтами, натомість заохочував купців. Оскільки підтримку надало йому південне дворянство, то перші укази по селянському питанню носили закрепостительный характер (січень 1606 р. указ про холопів, лютий 1606 р. - про розшук біглих селян). Навесні 1606 р. почало наростати невдоволення населення, тому в підготовлюваний Судебник була включена стаття про дозвіл виходу, що викликало обурення власників; на практиці це рішення не було реалізовано. У самозванця не було опори в політичній еліті. Служилое дворянство хотіло світу, а він оголосив про похід на Крим.

Фатальною помилкою були весільні урочистості в травні 1606 р. До Москви прибули 2 тис. поляків, і в них почали відбуватися зіткнення з москвичами.

2 травня в столицю прибула царська наречена, Марина Мнішек. Через тиждень вона вінчалася з Лжедмитрієм I і короновалась за православним обрядом, однак у православ'я так і не перейшла. Остання обставина особливо обурювало жителів столиці, і їх невдоволенням не забарилися скористатися Шуйские.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Повстання під проводом Кіндрата Булавіна (1707-1710)
Лжедмитрій II - Тушинський злодій
Лжедмитрій II ("Тушинський злодій")
Повстання Болотникова
Повстання декабристів
Повстання іхетуанів
Повстання Болотникова
Повстання
Сунь Ят-сен і Синьхайское повстання військових
Створення I і II ополчення. Звільнення Москви
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси