Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Кримінальне право

Кримінальний кодекс 1810 р.

Контрреволюційний переворот 9 термідора, а потім переворот 18 брюмера закріпили перемогу капіталістичних відносин і панування великої буржуазії.

Того ж повинні були служити і нові кодекси, у тому числі Кримінальний процесуальний кодекс (Code ' instruction criminelle) 1808 р. і Кримінальний кодекс 1810 р.

Кодекс 1810 р. був виданий в зовсім іншій політичній обстановці, ніж Кодекс 1791 р. У 1791 р. буржуазія була зацікавлена в збереженні завоювань революції, - в 1810 р. буржуазія була вже контрреволюційної. За допомогою кримінального права буржуазія прагнула зміцнити тільки ті результати революції, які були вигідні їй. Кодекс 1810 р. представляв собою в цьому відношенні крок назад порівняно з Кримінальним кодексом 1791 р.

Якщо тому Енгельс називав Кодекс 1810 р. "класичним зразком"1 та "сучасним буржуазним кодексом, почилих на соціальних завоювання французької революції і переводящим їх на юридичний мову", він називав його так в порівнянні з "полинявшими копіями", тобто німецькими кримінальними кодексами, або з прусським земським правом, "цим законодавчим кодексом патріархального деспотизму". Ставлення Маркса і Енгельса до Кодексу 1810 р. найкраще виразилося в іронічному зауваження Маркса про "Рейнської провінції, "облагодетельствованной" кодексом Наполеона". Це не виключало того, що Кодекс 1810 р. порівняно з феодальними кодексами інших країн був передовим, мав прогресивне значення, був справді класичним кодексом буржуазії.

Кодекс 1810 р., як і інші кодекси, видані урядом Наполеона, повинен був законодавчо закріпити основні результати французької революції і, зокрема, завоювання великої буржуазії. Він містив ряд статей, спеціально спрямованих проти робітничого руху (заборона страйків і ін).

Він встановив настільки послідовно проведену систему складів так званих "політичних злочинів", що в основному вона досі задовольняє потребам боротьби з революційним рухом. Він зробив крок назад у сфері покарань, відновивши таврування, виставлення біля ганебного стовпа, відсікання правої руки отцеубийцам та інші заходи, запозичені з феодального кримінального права.

Якщо тим не менш Кодекс 1810 р. заслуговує на назву класичного кодексу буржуазії, то саме тому, що він в досконалій формі переклав на мову кримінального права устремління не революційною, тільки йде або тільки прийшла до влади буржуазії, а буржуазії, яка закріпила свої позиції, не має вже потреби виставляти "загальнолюдські" вимоги, а стурбованої лише тим, щоб зміцнити своє панування і забезпечити безперешкодне свій розвиток на основі "священної" "непорушною" приватної власності.

В цьому крилася причина того, що Кодекс не тільки зберігається досі в самій Франції (звичайно, з рядом змін та доповнень), але що він став "класичним оригіналом" (Енгельс) для багатьох буржуазних країн, в тій чи іншій мірі воспроизводивших його положення, а часом і повністю заимствовавших їх.

У Кодексі 1810 р. формально збережені основні принципи буржуазної демократії в галузі кримінального права, возвещенные ще Декларацією прав людини і громадянина. Але Кодекс надзвичайно наочно показує, у що звертаються ці принципи на ділі. Так, він формально відмовляється від надання правочинів одному лише класу і обмеження прав інших класів, як би здійснюючи тим самим принцип рівності всіх перед кримінальним законом. Але найважливіші розділи - про політичні злочини і про майнові злочини - лише санкціонують і закріплюють за допомогою заходів кримінального примусу економічна нерівність.

Єдиний з гасел Декларації прав людини і громадянина, який знайшов у Кодексі 1810 р. не тільки формальне, а дійсне і притому найбільш повне здійснення, -це гасло святості і ненарушимости приватної власності. Цей принцип становить основу не тільки розділу Кодексу про майнові злочини, але і всього Кодексу в цілому.

Кримінально-процесуальний Кодекс 1808 р.

Великий вплив справив на законодавство інших країн і французький Кримінально-процесуальний кодекс 1808 р., який, аналогічно Кримінальним кодексом 1810 р., відбив основні ідеї буржуазної демократії в галузі судочинства, але який, аналогічно Кримінальній ж кодексу 1810 р., представляв у деяких відносинах крок назад порівняно з кримінально-процесуальним законодавством 1789-1794 рр.

Кодекс 1808 р. з'явився першим чисто процесуальним кодексом (якщо не вважати феодального ордонанса 1670 р. або спроби Петра I окремо дати військовий статут 1716 р. і короткий виклад військового процесу в 1721 р.).

Кодекс 1808 р. підтвердив встановлену ще Національними установчими зборами "трехстепенную систему суду: суд простої поліції (мировий суддя), суд виправної поліції (колегіальний, але без участі присяжних засідателів) і суд ассизный (колегіальний, з участю присяжних засідателів) і стоїть на чолі їх усіх касаційний суд. Це поділ відповідало поділу Кримінальним кодексом всіх злочинних діянь на порушення, проступки і злочини. Прокуратура полягає, згідно з Кодексом, при суді, є органом публічного обвинувачення і посредствующим ланкою між судом та урядом; вона ж є главою судової поліції та органом, що здійснює нагляд за законністю дій посадових осіб судового апарату.

Самий кримінальний процес, побудований на нових засадах, що відбивали ідеї формальної рівності і формальної свободи в області процесуальної, поєднався з деякими інститутами, збереженими від феодального ордонанса 1670 р.

Розшукова форма процесу була замінена змагальної. Обвинувачений отримав права суб'єкта процесу, активного його учасника, що захищається від пред'явленого йому звинувачення в якості сторони, яка протистоїть іншій стороні - обвинувачеві. Устность і гласність стали на місце письмовій форми і таємності процесу. Але в стадії судового слідства зберігаються сліди розшукового процесу, що виражаються у збереженні дискреційних прав голови суду при визначенні рамок судового слідства та його напрямки.

Що стосується попереднього слідства і передання суду, то тут змагальність була повністю виключена і попереднє слідство зберегло всі особливості розшукового процесу: офіційне розслідування в силу закону, недопущення сторін і формального захисту, обмеження прав обвинуваченого, відсутність гласності. Тільки в 1897 р. права захисту були дещо розширені.

Створена Кримінально-процесуальним кодексом 1808 р. змішана, тобто состязательно-розшукова форма процесу стала панівною в кримінально-процесуальному законодавстві буржуазних країн. Кодекс 1808 р. діє у Франції до цих пір.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Кримінально-процесуальне право
Джерела кримінально-процесуального права
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси