Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Місце в мистецькому процесі

До появи Братства прерафаелітів розвиток британської живопису визначалося Королівською академією, культивировавшей наслідування старим майстрам. Вважалося, що ретельне дотримання їх правил і прийомів - єдиний шлях художника до успіху. З-за цих установок в Англії у першій половині XIX ст. не було національної живописної школи. Французький мистецтвознавець Роберт Сизеран писав: "До 1848 року в Англії пишуть так, як пишуть всюди: Рейнольде і Гейнсборо демонстрували живопис XVIII століття в Англії, а не в XVIII столітті - англійську живопис. Англійський характер їх картинам надають тільки їх моделі, їх леді і міс" (Сизеран Р. Сучасна англійська живопис. СПб., 1908. С. 13). Тоді на картинах англійських живописців більшість людських фігур нагадувало банальні манекени, позбавлені індивідуальних рис. вони зображувалися на тлі, измышленном в майстерні. Сизеран помічав, що роботи були приправлені чудовим академічним соусом і повні неясних спогадів про прекрасних днями Рейнольдса і Гейнсборо.

Класична школа викликала докори в похмурості, але повно вона втілювала собою образ вікторіанської епохи. Бунт прерафаелітів був частиною загального протесту проти академізму в літературі і в мистецтві.

Після натуралізму в предмодернистском мистецтві підвищується суб'єктивне начало. Це пояснюється бурхливим розвитком фотографії, створювала враження об'єктивного зображення світу.

Прерафаэлиты стали провісниками символізму, а деякі їхні творчі пошуки (наприклад, картина Вільяма Холмена Ханта "Пробуджений сором") віщують модерн як художній напрям.

Прерафаэлиты близькі натуралізму. Вони декларували: "Перед нами природа, слід тільки наслідувати природу, і тоді ви справите на світ щось таке, що, напевно, приверне до себе увагу людей". І ще: "Ми маємо намір порвати з убогою і одряхлевшей традицією, яка так довго над нами панувала. Ми маємо намір запропонувати вашій увазі картини, які вірні природі".

Прерафаэлитизм - міст між натуралізмом і символізмом.

Твори

Кожна культура створює свої легенди про минулому і в цьому міфологізованому минулому черпає для себе образи і мотиви. Прерафаэлиты прагнуть передати легенди, міфи, біблійні притчі, ретельно виписуючи подробиці. Глядач не повинен був отримати привід засумніватися в достовірності зображення міфологічного героя Орфея або в портретну схожість з оригіналом зображення Христа.

У картині Вільяма Холмена Ханта (1827-1910). "Невірний пастух" перед глядачем розгортається опрацьована до найдрібніших деталях пасторальна сценка, переданий з витонченою фривольністю, емоційною стриманістю і цнотливістю. Молодий пастух, пасущий овець, виявляється невірним подвійно. Він невірний своїй відсутньою коханої - заграє з пастушкою, що тримає на руках ягняти і годує його яблуками. І одночасно невірний своїй роботі, тому що, захоплений пастушкою, не звертає уваги на довірених йому овець. З характерним для прерафаелітів старанно опрацьовані виразні деталі-символи: так, на поясі пастуха висить бочонок пива, символізує вакхический гедонізм, спрагу простих і солодких утіх. На відміну від художньої концепції класицизму, яка підтверджує перевагу обов'язку над почуттям, в цьому прерафаэлитском полотні почуття перемагають борг. Пастушка теж забула про свою роботу і захоплена початком любовної гри.

У картині Вільяма Холмена Ханта "Пані Шалотта" зачіпаються проблеми, пов'язані з боротьбою за жіночу емансипацію, і відтворюються ще неясні феміністські ідеї. Сюжет картини відображає легендарну ситуацію: пані Шалотта приречена бачити світ тільки в дзеркальному відображенні. Вона повстає проти такої звуженої можливості спілкуватися зі світом і всупереч забороні дивиться у вікно на лицаря Ланселота. Покаранням її стала смерть.

Данте Габріель Россетті (1828-1882) був художником і поетом. У живописі він прагнув використовувати фарби не для адекватного зображення натури, а для передачі настроїв і почуттів.

Художня культура італійського Відродження трактувала Мадонну як святу. Прерафаэлиты трактують Мадонну як звичайну дівчину. На картині Россетті "Благовіщення" зображена молода дівчина, якій ангел повідомляє благу звістку про майбутнє народження Сина Божого і про її високої місії в цій справі. Майбутня богоматір збентежена, розгублена і перелякана принесеної їй звісткою. Прерафаэлиты в гуманістичному дусі трактували євангельський переказ.

Картина Россетті "Кохана" навіяна біблійним сюжетом і є своєрідною ілюстрацією до Пісні Пісень царя Соломона. Глядач, дивлячись на групу красивих дівчат, оточили зворушливо-прекрасну, чисту і світлу наречену, ніби чує біблійні слова: "Коханий мій належить мені, а я йому".

Антивикторианство Россетті було лютим і палким. Він заперечував мистецтво для мистецтва, вважаючи, що мета мистецтва в тому, щоб розкрити драматичний стан душі людини. Для живописної манери Россетті характерні напівпрозорі, легкі тони, туманна, невизначена, наче з сну, атмосфера. Але, як і у всіх прерафаелітів, в його роботах було багато символіки, натяків, поетичних мотивів, значущих деталей. Наприклад, в картині "Лукреція Борджіа" за допомогою деталей, немов випадково обраних, він розповідає історію, повну драматизму. Так, посуд і келихи на столі за спиною героїні говорять глядачеві про те, що тут недавно був бенкет, а відображення в дзеркалі показує його учасників: батька Лукреції, тата Олександра IV, який підтримує під лікоть її тільки що отруєного чоловіка. Всі ці подробиці, зображені на задньому плані, пояснюють глядачеві, що означає умивання рук стоїть на передньому плані Лукреції. Зображення цієї події не має повчального підтексту. Автор розкриває перед глядачем викликає подив безглузду, жорстоку, безглузду, з точки зору морального людини, історію.

У поезії Данте Россетті, як і в його живопису, проявляється прерафаэлитский стиль.

Вся глибина вечірніх вод Була в її очах... Хвиля розпушеного волосся Жовтий, як жито. була... Три лілії в її руці. Сім зірок на волоссі...

(Пер. М. Фромана)

Цей поетичний уривок повний символічних деталей, характерних для творчості прерафаелітів. Вірші Россетті вишукані і романтичні.

Критика звинуватила Россетті в схильності до нав'язливо-почуттєвих мотивів. Ці закиди закінчилися трагічно: незабаром після критики в журналі "Контемпорері рев'ю" (1871) з Россетті стався приступ шизофренії.

Творчість брата Данте Россетті Вільяма Россетті (1834-1896) було багатогранно, він був художником, архітектором, письменником, теоретиком мистецтва. Його критичні виступи в 1860-е роки містили ідеї, близькі поглядам інших прерафаелітів, бунтовавших проти академізму в літературі і мистецтві.

Картина Джона Еверетта Міллеса (1829-1882) "Вір мені" свідчить про інтерес прерафаелітів до проблем моралі. На цьому полотні Миллес запам'ятовує характерну життєву сцену: дівчина отримала інтимне лист і ховає його за спиною, в той час як батько вимагає показати йому це послання. Дочка пручається бесцеремонному втручання батька в її життя.

У картині Міллеса "Лицар Айсамбрес на переправі: Греза колишньої" зображений суворий лицар Айсамбрес, який подобрішав і пом'якшив свій характер завдяки спілкуванню з дітьми.

Творчості прерафаелітів властива відома повчальність. Так, в картині Едуарда Берн-Джонса (1833-1898) "Король Кофетуа і дівчина-жебрачка" звучить моралізаторський мотив переваги благородства і духовного багатства над матеріальними багатствами. Берн-Джонс втілив у своїй творчості естетичні установки Братства. Він став головною фігурою в англійській живопису другої половини XIX ст.

Вільям Морріс (1834-1896) не входив у Братство прерафаелітів, але своєю творчістю і естетичними поглядами примикав до них. Для Морріса мистецтво - засіб перетворення суспільства. Він мріяв про відродження "художньої творчості народу і для народу" і виступав проти навали "штампованого мистецтва", пропонуючи відновити середньовічне художнє ремесло, і одним з перших заговорив про естетизації повсякденного предметного оточення. В його діяльності яскраво проявилося характерне для прерафаелітів прагнення до синтезу мистецтв.

Стиль, що відображає середньовічні і національні традиції, Морріс втілив у своїй творчості в галузі архітектури, орнаменту, прикладного мистецтва.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Місце у мистецькому процесі
Місце у мистецькому процесі
Місце у мистецькому процесі
Місце у мистецькому процесі
Теоретичні ідеї і місце в мистецькому процесі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси