Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Мікроекономіка в питаннях і відповідях
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Гроші

Природа грошей

Що таке гроші? Тут може бути дві відповіді: буденний (на рівні повсякденного життя) і науковий.

Перший, найпростіший відповідь: гроші - це все, що широко приймається в обмін на товари та послуги або в якості погашення боргу. Наприклад, сьогодні в якості грошей в оплату за товари та послуги приймаються монети і паперові банкноти. Але що таке банкноти? Це шматочки паперу, не мають самі по собі ніякої цінності. Вони стають грішми лише тоді, коли всі згодні приймати їх в якості засобу обміну і платежу.

Більшість людей думають: "гроші - це те, що в гаманці: монети, паперові гроші, чеки та кредитні картки". Але це не зовсім правильну відповідь. По-перше, банкноти і монети складають лише невелику частину грошового обігу. Найбільш важливі види сучасних грошей - це банківські депозити, або вклади. Вони специфічні: їх не можна помацати, на відміну від монет або банкнот у них немає фізичної форми. Це прості записи на банківських рахунках. Сьогодні банківські гроші (депозити) - це рядок в банківському комп'ютері. Це віртуальна реальність. По-друге, кредитні картки - це не гроші.

Яке ж наукове розуміння грошей?

Гроші - специфічний товар, який є загальним еквівалентом вартості інших товарів або послуг.

Це означає, що в результаті історичного процесу розвитку обміну гроші стихійно виділилися з усієї маси товарів. Зрозуміло, в якийсь час мав місце натуральний обмін (за сучасною термінологією - бартер), при якому один товар безпосередньо обмінюється на інший. Але економіка не може довго розвиватися в рамках натурального господарства. На зміну йому неминуче приходить товарно-грошове господарство, або ринкова економіка.

Суспільний поділ праці і поява приватної власності - це основні причини зародження ринкової економіки.

Суспільний поділ праці - це спеціалізація людей на виконанні тих чи інших робіт. Наприклад, один тачает чоботи, інший пече пироги. Це і є спеціалізація, хоча і в спрощеній формі.

Суспільний поділ праці було б немислимо без "відкриття" і подальшого застосування грошей. Через гроші виявляється не тільки те, чи потрібен взагалі товар суспільству чи ні, але і те, якою мірою він потрібен. Якщо, наприклад, товар вироблений в зайвому кількості, то при його продажу він буде прирівняний до меншої кількості грошей, і таким шляхом товаровиробник виявить, що його працю був витрачений даремно.

Гроші складають основу ринкової економіки.

У всіх цивілізаціях товар продається за гроші, а потім на виручену суму купується інший товар, який потрібен для виробництва чи особистого споживання.

Функції грошей

Гроші виконують різні функції. Щоб дійсно зрозуміти суть грошей, доцільно розглянути їх детальніше.

Гроші як міра вартості

Вартість усіх товарів отримує вираження в грошах. Гроші слугують загальним втіленням і мірилом товарних вартостей. Але це не означає, що вони роблять товари сумірними. Основою сумірності товарів є укладений в них працю. Але товари продаються не за вартістю, а за цінами.

Ціна - це грошове вираження вартості.

Гроші як засіб обігу

Функцію грошей як засобу обігу виконують не ідеальні, а реальні гроші. Процес товарного обігу, за Марксом, виглядає так: Товар - Гроші - Товар, тобто продаж (Т - Д) заради купівлі (Д - Т). У цьому процесі гроші відіграють роль посередника в обміні товарів. У цій функції повноцінні гроші можуть бути замінені знаками вартості: це металеві, паперові гроші і в якій мірі кредитні картки.

Гроші як засіб платежу

Товари не завжди продаються за готівкові гроші, вони можуть бути продані в кредит або з відстрочкою платежу. Коли товари продаються в кредит, засобом обігу служать не самі гроші, а виражені в них боргові зобов'язання, наприклад векселя, після закінчення строку яких позичальник зобов'язаний сплатити кредитору вказану в зобов'язанні суму грошей. Однак гроші функціонують як засіб платежу не тільки при оплаті придбаних товарів у кредит, але і при погашенні зобов'язань, наприклад при поверненні грошових позичок, внесення орендної плати, сплату податків і т. п. Будучи засобом погашення зобов'язань гроші виконують функцію засобу платежу.

Гроші як засіб нагромадження або утворення заощаджень

Гроші - загальне втілення багатства. Це спонукає людей накопичувати гроші. В цьому випадку гроші вилучаються з обігу і перетворюються на заощадження. Для виконання функції нагромадження гроші повинні бути одночасно повноцінними і реальними.

Світові гроші

Світові гроші обслуговують міжнародну торгівлю і фінансові операції. Вони виконують всі вищерозглянуті функції, але в міжнародному аспекті, тобто виступають:

o заходом міжнародної вартості;

o міжнародним засобом обігу;

o міжнародним платіжним засобом;

o загальним втіленням багатства.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Сутність грошей
Сутність грошей, їх види і функції
Сутність і функції грошей
Функції грошей
Сутність грошей, їх види і функції
Гроші як міра вартості
Попит на гроші
Що таке гроші?
Гроші як засіб накопичення (або збереження цінності)
Гроші як засіб обміну
Попит на гроші
Умови платежу
Гроші як засіб (відстрочення) платежів
Гроші як засіб обміну
Гроші як засіб накопичення (або збереження цінності)
Цілі освіти заощаджень
Гроші як засіб обміну
Гроші як міра вартості
Що таке гроші?
Гроші і кредит
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси