Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Конкурентоспроможність товарів і послуг
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Стабільність якості в часі

Стабільність у часі - стабільність значень показників якості в період використання (експлуатації).

Стабільність якості в часі визначається:

o надійністю, тобто здатність товару зберігати значення споживчих показників якості при тривалому використанні;

o стійкістю товару до морального старіння.

Показниками надійності, як відомо, є показники безвідмовності, довговічності, ремонтопридатності і зберігання.

Інформація про стабільність у часі доводиться до споживачів, як правило, тільки через такий показник надійності, як показник зберігання (придатності, реалізації). Відомості про показники безвідмовності і довговічності даються, як правило, не через показники надійності, а через фактори надійності.

Саме під цим кутом треба розглядати заяву керівників Автовазу, стосувалася збільшення антикорозійної стійкості кузова нової моделі автомобіля "Калина" у п'ять разів за рахунок нової грунтовки, штампування багатьох деталей з оцинкованого заліза. Зазначені заходи є свідченням підвищення стабільності якості в часі.

Проблема забезпечення надійності найбільш актуальна для складно-технічних товарів.

Надійність формується на основній стадії життєвого циклу продукції - проектування. За даними Європейської організації з якості (ЄОК), при оцінці причин відмов діє правило "70-20-10", згідно з яким 70% відмов відбувається із-за недоліків проектування, 20% - із-за неякісного виготовлення і 10% - через порушення правил експлуатації. Звідси випливає особлива необхідність прийняття запобіжних заходів на стадії проектування нових товарів.

Найбільш ефективним способом запобігання нестабільності товару в умовах його експлуатації є перевірка надійності конструкції нового товару експериментальним методом. Він полягає в перевірці функціонування товару в реальних умовах експлуатації. Цей метод дуже трудомісткий, але дає змогу дати точний прогноз надійності.

Прикладом можуть служити унікальні ресурсні випробування пральних машин, проведені у 1994-1995 рр. "Ростест-Москва" за контрактом з німецькою фірмою "Штіфтунг - Варентест" [76]. Знаючи середній термін експлуатації пральної машини в Німеччині (12 років) і періодичність використання (в середньому 3,5 рази в тиждень стирається 2-3,5 кг білизни), була визначена тривалість випробувань - 7,5 міс. Випробуванню піддавалися три примірники машин кожної марки. Вони проводилися цілодобово, без вихідних днів. Поряд з перевіркою функціональних і ергономічних показників перевірялися безвідмовність, ремонтопридатність і, що дуже важливо, рівень безпеки у середині та в кінці терміну експлуатації, адже рівень безпеки перевіряється на виробництві та в період обов'язкової сертифікації тільки на момент випуску нової марки. Випробування показали, що конструкція 60% марок машин вимагає доопрацювання, щоб зберігати технічні параметри протягом усього встановленого терміну служби.

Особливою формою ресурсних випробувань є тренувальний прогін - прискорені випробування в посилених (проти нормальних умов експлуатації) умовах - перепадах напруги в мережі і температури навколишнього середовища.

Спостереження за експлуатацією складнотехнічних виробів показують, що основний потік відмов припадає на перші один-два місяці експлуатації через припрацювання вироби. Дослідження показали, що якщо цю роботу (тренувальний прогін) протягом 4-6 год виробляти на заводі, то це дозволить істотно підвищити стабільність якості в період експлуатації. Протягом тренувального прогону виявляються найбільш грубі дефекти, які при експлуатації виявляються в період гарантійного терміну. Крім того, витрати виробника на "тренування" вироби менше витрат на гарантійний ремонт.

Не слід змішувати поняття терміну служби як характеристики довговічності з юридичним поняттям "гарантійний термін". Під останнім розуміють інтервал часу, протягом якого діють гарантійні зобов'язання постачальника щодо технічного обслуговування. Деякі виробники з Китаю не надають споживачам гарантійний строк на свій товар, за рахунок чого здешевлюють свою продукцію.

Процеси глобалізації ринку, жорстка конкуренція товароизготовителей прискорюють обмін науково-технічною інформацією у виробництві товарів, а тим самим - їх моральне старіння.

За останні 15 років термін морального старіння скоротився в середньому на одну третину. Сьогодні речі - від мобільних телефонів, автомобілів, предметів гардероба - старіють морально набагато швидше ніж фізично. Тому немає сенсу в формуванні надлишкової довговічності товарів. Виробники повинні привести у відповідність терміни морального та фізичного зносу.

Стійкість до морального старіння визначається швидкістю старіння окремих характеристик вузлів товару. При розробці конкурентної стратегії виявляють пріоритетні критерії - характеристики, що мають найбільшу швидкість старіння. Модернізація виробу за пріоритетними критеріями повинна бути покладена в основу конкурентної стратегії. У додатку 1 викладено методику вибору пріоритетних критеріїв конкурентоспроможності із застосуванням комп'ютерної програми фірми "Пріоритет" (р. Нижній Новгород).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Стабільність рівня якості товарів
Стабільність якості послуг
Зарубіжний досвід забезпечення стабільності якості
Рівень якості та його стабільність
ВПЛИВ ЧАСУ НА ЗДІЙСНЕННЯ І ЗАХИСТ ПРАВ
Управління якістю на підприємстві (в організації)
Стабільність новизни
Розлучення та стабільність родини в індустріальному суспільстві
Економічне управління якістю
Метод часткової рівноваги і вплив фактора часу в концепції А. Маршалла
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси