Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Економічна історія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Сільське господарство

Основу індійської економіки складало сільське господарство. Його провідною галуззю було землеробство. Сприятливий клімат, система штучного зрошення в засушливих зонах дозволяли отримувати два-три врожаї в рік. Важливими зерновими культурами були просо і рис, у той час було відомо понад 20 сортів рису. Крім того, вирощували пшеницю, ячмінь, бобові, багато видів овочів і фруктів, цукровий очерет, олійні культури, деякі технічні культури, наприклад індиго, був найпоширенішим барвником тканин, висаджували тутові дерева для розведення шовковичних гусениць.

Основою сільського укладу життя була сім'я, що входила до складу сільської громади. Її ядро складалося з постійних і повноправних членів, які володіли общинними наділами і мали спадкове право на них. До неї могли входити представники тільки однієї панувала (або чисельно переважала) у даній громаді касти або представники споріднених каст. В якості тимчасових і неповноправних членів до громаду нерідко включалися чужинці - будь то найнятий громадою ремісник або службовець, куплений або подарований громаді раб, найнятий ким-небудь з членів громади найманий працівник і т. п.

Традиційна індійська громада зазвичай включала в себе кілька сусідніх сіл. Іноді цілий округ об'єднувався у велику громаду. В кожному селі були свій общинний староста і рада (панчаят). Представники кожного села, старости і члени панчаята входили в общинний рада великий громади, який керував складною системою внутрішніх зв'язків - розбирав скарги, вершив суд, який виносив вироки. Чималу роль в раді грав староста, престиж та доходи якого були зазвичай досить високими. Він здійснював зв'язок з державними установами і посадовими особами, був відповідальний перед ними. У деяких громадах на зміну виборчої системи приходила спадкова, коли з покоління в покоління керівні посади займали представники одних і тих же сімейно-кланових груп панівної касти.

Громада представляла собою саморегулюючий соціальний механізм, практично не потребував контактах із зовнішнім світом. Її внутрішнє життя підпорядковувалася чітко відрегульованого взаємообміну продуктами і послугами у відповідності з нормами варново-кастової ієрархії. Представники вищих каст мали право використовувати за низьку плату праця вихідців з нижчих каст. Кожен член громади повинен був не тільки чітко знати своє місце, права, обов'язки, але і неухильно виконувати все те, що чекали від нього інші. Саме це робило громаду саморегулівної і життєздатною, майже незалежною від контактів із зовнішнім світом.

Громада вела натуральне господарство, виплачуючи традиційні 1/6 урожаю і виконуючи покладені на її членів повинності державі. В основному такий податок сприймався як "справедливий", але часом хлібороби не могли його сплатити. Тоді податок збирався з допомогою військ. При Великих Моголах хлібороби, які сповідували індуїзм, зобов'язані були платити джизію - подушну подати, налагавшуюся мусульманськими правителями на індусів. Крім сплати податків общинники змушені були часами безкоштовно працювати на державу, головним чином на будівництві фортець та міст. Ця обов'язок називалася бегар.

Обробка землі була державною повинністю, і збирачу податків предписываюсь суворо стежити за тим, щоб яка засівалась вся придатна площа. Для впорядкування збору податку видатний могольський султан Акбар ввів обмір всіх орних земель, причому не мотузкою, яку можна довільно стискати і розтягувати, а бамбуковим шостому.

Ремісники общини виробляли все необхідне для хліборобів, зазвичай громада утримувала 8-12 ремісників. Хлібороб лише замовляв виріб і приносив матеріал, розплачувалася за виконану роботу громада: ремісникам виділялася частка після жнив чи збирання врожаю. Почесною вважалася професія коваля, а кожум'яки належали до касти "недоторканих". Вони змушені були селитися в особливій частині села і користуватися водою з особливих колодязів.

Всі права та обов'язки передавалися в спадщину від батька до синів. Ці правила міцно прив'язували общинників і сільських ремісників до землі. Право на місце в житті людина мала тільки у своїй громаді, там, де поколіннями жили й працювали його предки, за межами громади він ставав безправним.

Для розвитку сільського господарства влада робила досить значні зусилля. Оскільки більшість орних земель були неполивными, а урожаї залежали від мусонів, делийские правителі здійснювали заходи для збільшення посівних площ за рахунок іригаційних споруд. Турбота про підтримку системи іригації була найважливішою функцією держави. Так, в околицях Делі були споруджені великі водосховища, побудовано близько 200 км зрошувальних каналів, що дозволило обводнити значні перш непридатні для сільського господарства території. На будівництві цих каналів працювали в порядку трудової повинності до 50 тис. чоловік.

Найбільш багатими серед "феодалів" були "колективні власники - індуські монастирі та храми, а потім і мусульманські мечеті. Як правило, землі, подаровані храмам, звільнялися від податку і користувалися імунітетом. Раду брахманів (сабха) керував життям сіл і вирішував питання розподілу ренти. У храмовому господарстві переважала натуральна рента. Крім продуктів, землероби постачали необхідне для богослужіння масло, пахощі, гірлянди квітів, одяг і т. п. Особливо великим і добре організованим було храмове господарство Південної Індії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Сільське господарство
Сільське господарство
Сільське господарство
Розвиток сільського господарства
Сільське господарство
Розвиток сільського господарства пореформеної Росії
Сільське господарство
Адміністративні правопорушення у сільському господарстві, ветеринарії і меліорації земель
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси