Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Сучасні технології "гнучкої влади"

В інформаційному суспільстві "гнучку влада" підсилюють множинні канали комунікацій, тому особливо важливо, щоб досягнення культури транслювалися всередині країни та за кордоном по різноманітних каналах ЗМІ, які допомагають сформувати порядок денний у світовій політиці. Саме медіапростір сьогодні є ареною зіткнення геополітичних інтересів. Через нього геополітичні чинники надають інформаційно-психологічний вплив один на одного. Головна перевага інформаційних атак в засобах політичних комунікацій полягає в тому, що вони не підпадають під прийняте міжнародними нормами поняття агресії.

Основними завданнями інформаційно-психологічних операцій вважаються такі:

- переконання громадської думки у правильність політики свого уряду, обґрунтування, якщо це необхідно, військового втручання;

- вплив на військово-політичне керівництво противника і його союзників з метою змусити їх відмовитися або утриматися від вступу у війну;

- підтримка всередині країни противника опозиції, сил опору, расових, етнічних, релігійних та інших протиріч, підрив довіри до керівництва країни;

- керівництво та сприяння дисидентським елементів, взаємодія з силами, які ведуть боротьбу в підпіллі;

- вплив на населення дружніх держав;

- сприяння розвитку доброзичливості населення нейтральних країн;

- підрив морального духу, створення обстановки невпевненості та занепокоєння серед особового складу армії противника, зниження його боєздатності;

- проведення аналітичної роботи по розкриттю вразливих місць противника;

- надання допомоги командуванню у здійсненні контролю за вороже налаштованим населенням у зоні бойових дій;

- протидія психологічних операцій противника і підривним елементам;

- прогнозування ступеня необхідного психологічного впливу на людей.

Як видно, рішення перерахованих задач повинно забезпечити досягнення морально-психологічної переваги "гнучкої влади" атакуючого суб'єкта над противником. Таким чином, технології "гнучкої влади" спрямовані в першу чергу на зміну психологічного стану супротивника.

Обґрунтовуючи роль психологічних впливів у каналах комунікацій, відомий американський експерт П. Лайнбарджер підкреслює, що політтехнолог повинен знати, яким чином пристрасті можна перетворити в обурення, особисту винахідливість - в масову боягузтво, тертя - в недовіра, забобони - у лють. Отже, встановивши, як налаштований супротивник, і які фактори, що визначають його моральний стан, можна прогнозувати його поведінку в тій чи іншій обстановці. Крім того, важливо визначити найбільш доцільні засоби і методи пропаганди: радіо, листівки, гучномовні установки, а також розповсюдження чуток тощо

Технології "гнучкої влади" спрямовані на те, щоб виявляти найбільш слабкі ланки у морально-психологічному стані противника і науково обґрунтовано будувати тактику психологічного тиску на нього. У цих цілях використовуються національні, соціальні, релігійні протиріччя, труднощі, з якими стикаються супротивники; поширюються чутки і дезінформація.

Технології "гнучкої влади" засновані на експлуатації закономірностей людського сприйняття і мислення, що прийнято позначати як ефекти сприйняття. Найбільш дієві наступні ефекти.

1. Ефект первинності: перше повідомлення про якусь подію надає більш сильний вплив, ніж наступні.

2. Ефект авторитету: чим авторитетніше джерело інформації, тим більше сила її вселяючого впливу на людей.

3. Ефект "голос пророка": авторитет джерела інформаційно-психологічного впливу істотно зростає, якщо дане джерело має високі прогностичними властивостями.

4. Ефект повторення, який ґрунтується на закономірностях запам'ятовування людиною інформації: доцільно передавати одне і те ж повідомлення тричі-у короткому викладі, повному і знову в короткому.

5. Ефект покладання відповідальності: організатор інформаційно-психологічного впливу прагне пов'язати будь-які труднощі і невдачі з якимись об'єктами (конкретні особи, політичні партії, організації, урядові кола).

Проблема захисту від інформаційних атак також багато в чому залежить від гнучкої влади". Тут в першу чергу постає питання про символічному капіталі культури - про високий престиж цінностей і принципів, на яких організовано простір влади, що змушує живе на цьому просторі народ і всі навколишні народи поважати сформовану систему сил.

Яскравим прикладом майстерного використання технології "гнучкої влади" є інформаційна складова грузино-осетинського конфлікту 2008 р. Англійська газета "TheTimes" опублікувала статтю "Грузія програє у війні з Росією, але виграє PR-війну", в якій повідомлялося про успішну інформаційної атаки, розпочатої грузинською стороною. Команда бельгійських фахівців зі зв'язків з громадськістю допомогла Грузії створити негативний імідж Росії як держави-агресора, хоча в дійсності агресором була Грузія. Фахівці зробили розсилку по електронній пошті світовим інформаційним агентствам дезинформирующих повідомлень про нібито агресивних діях Росії проти Грузії. Світові канали ЗМІ миттєво розтиражували отримані новини без додаткової перевірки. Грузинська влада на самому початку конфлікту відкрили міжнародний комунікаційний центр в Горі, надав можливість журналістам безперервно передавати інформацію з місця військових дій. При цьому іноземним ЗМІ було забезпечено доступ до потрібних об'єктів, що дозволило транслювати актуальні репортажі з грузинської сторони конфлікту. Що стосується блогерів, то, за даними "Яндекс", на тему "Південна Осетія" було розміщено близько 4000 записів у щоденниках, "Грузія" 9100 записей3, і це також свідчить про інформаційному домінуванні Грузії.

Російські воєначальники успішно провели військові дії, але серйозною помилкою керівництва стала недооцінка впливу "гнучкої влади" на конфлікт: не було поставлено першочергове завдання висвітлення подій у ЗМІ безпосередньо з території Південної Осетії. Більше того, доступ у зону конфлікту був істотно обмежений російською стороною, тому Південна Осетія не мала можливості створити журналістський центр, що істотно послабило її в інформаційному протиборстві. І оскільки ЗМІ мали можливість висвітлювати військові операції тільки з однією з сторін бойових дій, це знижувало об'єктивність переданої пі-формації, в неправдивому світлі представивши російську позицію в конфлікті.

Таким чином, сьогодні технології "гнучкої влади" здатні серйозно впливати на геополітичну ситуацію як у воєнний, так і в мирний час. Наведений вище приклад показав, що російське військове керівництво поки недостатньо активно використовує такі ресурси. Тому важливо активізувати ресурси "гнучкої влади" в російській геополітичній стратегії.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Використання сучасних інформаційних технологій в роботі органів державної влади та місцевого самоврядування
Роль "гнучкої влади" в сучасному геополітичному протиборстві
"Кольорові революції" як технології переділу влади в сучасній геополітиці
Сутність, значення та закономірності розвитку інформаційних систем і технологій в сучасній економіці
Сучасні інформаційно-комунікаційні технології
Технологія бюрократичної влади
Технологія оцінки ефективності і результативності органів державної виконавчої влади
Дидактичні основи сучасних технологій і методів навчання
Проблеми використання сучасних комп'ютерних технологій
Механізми реалізації влади
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси