Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Феррарская і болонська школи

З сучасників Мантеньї найбільш близькі падуанської школи художники Феррари і Болоньї (Козімо Туру, Франческо Косса, Лоренцо Коста та ін). Феррара, місто на північному сході Італії, виступав в якійсь мірі навіть суперником Венеції. Але феодально-аристократичний уклад життя сприяв тривалому збереженню в мистецтві готичних традицій (хоча при дворі герцогів Д'есте дуже цінували і уважно вивчали Античність і навіть ввели у вживання латинська мова). На творчості Козімо Тури (ок. 1429 або 1430-1495), на експресивних композиціях його вівтарів простежується вплив як власне італійських (Мантенья, П'єро делла Франческа), так і нідерландських майстрів (Рогир Ван дер Вейден). Франческо дель Косса (ок. 1436 - ок. 1478) прославився фресками заміського палацу герцогів Д'есте "Скифанойя" ("Нескучне") зі сценами полювань, змагань, тріумфів, які передають усе розмаїття придворного життя. Учень Коси, Лоренцо Коста (ок. 1460-1535) крім монументального живопису займався портретом (див. його жіночий портрет в Ермітажі).

Венеціанська школа XV століття

В епоху Відродження Венеція розвивалася дещо інакше, ніж інші міста Італії. Її вигідне географічне положення на островах Північно-Західної Адріатики, її могутній флот і відкриті шляху торгівлі з Сходом, насамперед з Візантією (до X ст. Венеція взагалі входила до складу Візантійської імперії), швидко зробили се багатою. Хрестові походи принесли Венеціанській республіці нові доходи (особливо 4-й Хрестовий похід [1204 р.], коли хрестоносці захопили і пограбували Константинополь). Однак з кінця XIII ст. розпочався процес аристократизации її політичного ладу, патрицианство затримувало паростки повий, бюргерської культури, і таким чином Ренесанс у Венеції запізнився майже на півстоліття.

Кватроченто у Венеції починається іменами таких художників, як Пизанелло (1395-1455) і Джентіле та Фабріано (ок. 1370-1427), які разом розписували Палац дожів; знаходить своє повне вираження у творчості такого майстра, як Вітторе Карпаччо (ок. 1455 - ок. 1526). У серії картин на релігійні сюжети олією на полотні (фрески у вологому венеціанському кліматі зберігалися погано) для венеціанських шкіл - товариств мирян (scuolo) зображений строкатий венеціанський побут, сучасна йому венеціанська натовп, пейзаж (див. наприклад, цикл, присвячений Святої Урсулі). Але найбільш яскраво шляхи розвитку раннього Відродження видно у творчості сімейства Белліні: Якопо Белліні (ок. 1400-1470/1471) та двох його синів - Джентіле (ок. 1429-1507) і Джованні (ок. 1430-1516). Найбільш знаменитий в мистецтві останній, частіше іменований на батьківщині Джамбеллино. Він почав з суворого стилю в дусі падуанцев, але пізніше перейшов до м'якої мальовничості, багатому золотистому колориту, секрети якого, як і тонке відчуття, передав своєму учневі Тіцианом.

Мадонни Джамбеллино, "дуже прості, серйозні, не сумні і не усміхнені, але завжди занурені в рівну і важливу задума" (ΓΙ. Муратов), як би розчиняються в пейзажі, завжди органічні з ним ("Мадонна з деревами"). Його алегоричні картини сповнені філософсько-споглядального настрою, іноді навіть не піддаються будь-якої сюжетної розшифровці, але чудово передають істота образного начала ("Душі чистилища").

Брати Белліні, як і Антонелло да Мессіна (ок. 1430 - 1479), відомі в історії мистецтва ще і тим, що вдосконалили олійну техніку, з якою щойно познайомилися італійські майстри.

Венеціанська школа завершує розвиток мистецтва Кватроченто. XV століття принесло в італійське держава справжнє відродження античних традицій, але на новій основі - понятих і осмислених людиною нової епохи. Кожен з видів мистецтва залишив після себе якісь важливі рішення нових завдань: архітектура тип світського палаццо; скульптура - образ людини, а не божества, як в Античності; живопис розробила релігійну картину християнського сюжету або античного міфу, але надала їй світські риси. Все це було важливою стрічкою Кватроченто в мистецтво Відродження.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ВИТОКИ ТА ЕВОЛЮЦІЯ НЕОАВСТРІЙСКОЙ ШКОЛИ І НІМЕЦЬКОГО ОРДОЛІБЕРАЛІЗМУ
Проблема економічних криз і суперечка грошової і банківської шкіл про механізми регулювання грошового обігу
Порівняльний аналіз провідних геополітичних шкіл
Школа людських відносин
Класична школа наукового менеджменту
Венеціанська школа XV ст.
ВИТОКИ ТА ЕВОЛЮЦІЯ НЕОАВСТРІЙСКОЙ ШКОЛИ І НІМЕЦЬКОГО ОРДОЛІБЕРАЛІЗМУ
Проблема економічних криз і суперечка грошової і банківської шкіл про механізми регулювання грошового обігу
Порівняльний аналіз провідних геополітичних шкіл
Класична школа наукового менеджменту
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси