Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

АФРИКА

Лекція 6. Колонізація Африки південніше Сахари

Як вже згадувалося, з колоніального освоєння африканського узбережжя і були започатковані у свій час на пошуки шляхів до Індії. Стоянки-форпости, які споруджувалися уздовж цього довгого шляху на африканській землі, з часом ставали опорними пунктами самостійного значення, тобто вихідними точками для розвитку колоніальної торгівлі, особливо работоргівлі в Тропічній Африці.

На перших порах, в XV-XVIII ст., колонізатори, починаючи з португальців, не прагнули йти в глиб континенту. Це було справою складним, дорогим і небезпечним. Куди простіше було налагодити в прибережних факторіях примітивну мінову торгівлю і тим створити економічні стимули для залучення африканців, особливо з числа соціальних верхів - старійшин, вождів, в цю систему торговельних зв'язків. Однак у XIX ст. картина стала швидко змінюватися. Торговий колоніалізм трансформувався в колоніалізм промисловий. На зміну португальською та іншим работоргівцям прийшли зацікавлені в збуті фабричних товарів і експлуатації багатих природних ресурсів Африки європейські капіталісти.

В історії Африки XIX ст., особливо його остання третина, був періодом активних колоніальних захоплень, гарячковий прагнення застовпити за собою усіма правдами і неправдами відторгнуті (куплені, виміняні або взяті силою, видобуті внаслідок обману) території. У той же час Тропічна Африка стала полем гострого суперництва держав, особливо Англії та Франції, намагаючись обігнати один одного і захопити якомога більше. Далеко не завжди такого роду захвати були економічно обґрунтованими з точки зору того ж капіталізму, інтереси якого вимагали придбання нових колоній як джерел ресурсів, в основному природного сировини і ринків збуту. Часом зовні боротьба за колонії в Африці виглядала як свого роду політичний спорт: під що б то ні стало обійти суперника і не дати йому обійти себе. Однак практично мова йшла саме про те, щоб, не вдаючись в дріб'язкові розрахунки придбати якомога більше чужій землі. Вважалося Само собою зрозумілим, що рано чи пізно ці придбання окупляться з лишком. Саме так згодом і сталося, не кажучи вже про те, що успіх або хоча б співучасть в цій гонці було справою престижу для європейських країн.

Колонізаційні захоплення йшли в декількох основних напрямках, завжди з узбережжя в глиб континенту. Одним з напрямів було рух із західного узбережжя в центральні зони північної частини савани, де виразно лідирувала Франція. Іншим, який йшов йому навперейми, було прагнення Англії, освоїла благодатні території півдня Африки, рухатися на північ, причому чим далі, тим краще, в ідеалі до Каїра. Третім напрямком було освоєння європейцями арабської і арабомовної Африки, тобто всієї північної і східної прибережної смуги континенту, від Мавританії і Марокко до Сомалі і Занзібара. Тут йшло гостре суперництво між англійцями і французами, хоча свій шматок намагалися урвати та інші. Взагалі ж на частку інших - Німеччині, Італії, Бельгії, Португалії, Іспанії - дісталося не надто багато, не кажучи вже про те, що після Першої світової війни німецькі колонії були поділені між країнами-переможницями, у першу чергу Англією і Францією. На тлі гострого суперництва між цими провідними європейськими державами XIX ст. винятком є лише Південна Африка, де ситуація була іншою.

Південна Африка

На рубежі XVIII-XIX ст. Капська колонія голландських переселенців-бурів перейшла під владу Англії, причому зіткнення англійців з бурами спричинило за собою різке розширення на північ зони колоніальних захоплень. Треккеры-бури масами мігрували в глиб материка, де в місцях розселення бантуязычных басуто і ндебеле (матабеле) в середині XIX ст. ними були створені незалежні республіки Трансвааль і Оранжева. На півдні, де жили англійці і, втім, залишалися ще й колоністи-бури, в ході тривалих війн з зулусами і коса (кафрами) потроху розширювалися території Капської колонії і заново створеної на узбережжі північно-схід від неї колонії Наталь (Натал). Крім того, в середині XIX ст. на півночі був створений британський протекторат Бечуаналенд, так що обидві нові бурські республіки майже з усіх боків, крім узбережжя на сході, були оточені англійцями.

Відкриття в кінці 1860-х рр. поблизу злиття річок Вааль і Помаранчевої алмазних розсипів Кімберлі (назва від імені британського міністра колоній) викликало алмазну лихоманку і сприяло притоку старателів зі всього світу і, як наслідок, швидкому економічному розвитку півдня Африки. Другим настільки ж потужним поштовхом для розвитку послужило відкриття в 1880-х рр. золота у Трансваалі, де швидко виріс центр золотошукачів Йоганнесбург. Південна Африка стрімко ставала одним з промислових центрів світу. Будувалися міста, залізниці, виникали численні підприємства, розвивалася сфера обслуговування. Різко зростала чисельність робітників з числа приїжджих європейців, так і з середовища законтрактованих африканців. Створювалися потужні капіталістичні компанії, одна і яких, Де Беерс (Бірс) на чолі з Сесілом Родсом, незабаром стала практично монополістом у справі видобутку алмазів.

Голландські колоністи-бури, які займалися сільським господарством і над усе цінували власну незалежність, до того ж вважали непорушним своє право панувати над чорношкірими працівниками, до яких вони ставилися майже як до рабів, довгий час чинили опір натиску англійців і британського торгово-промислового капіталу. Проте в ході декількох військових зіткнень, особливо після другої англо-бурської війни (1899-1902), цей опір було придушено, а бурські колоністи в 1910 р. об'єдналися з англійцями в рамках єдиної держави, Південно-Африканського Союзу. Після цього вони не лише енергійно влилися в ряди політичного керівництва нової країни, отримала статус домініону Британської імперії, але і в деякому сенсі задали тон її внутрішньої політики. Саме завдяки їх зусиллям тут розквітнув жахливий апартеїд, заснований на офіційно проголошеної расової дискримінації.

Закон 1913 р. обмежив у правах африканців. Їм заборонялося набувати землю поза резерватів, вони могли володіти ділянками орендованої землі лише за умови відпрацювань на землях господаря. Система перепусток мала засвідчувати право африканців перебувати на території поза резерватів. Працювати ж усім гірникам і робочим інших спеціальностей (в основному це була чорна робота; кваліфіковану виконували робітники-європейці) припадало саме поза біосфери, тобто на основній частині території країни, що швидко розвивалася в промисловому відношенні. Хоча африканські робочі Південної Африки вже з кінця XIX ст. починали боротися за свої права і намагалися створювати профспілкові та інші організації, ця боротьба, особливо на перших порах, до відчутного результату не привела. Правда, африканці і без боротьби набували чимало з того, чого негри були позбавлені в інших районах континенту. Вони мали гарантовану зарплату, їхні діти, нехай не всі, могли вчитися, що потроху вело до появи утвореного африканського населення, інтелігенції, яка очолювала боротьбу за політичні права і свободи. Але жорстка система апартеїду суворо обмежувала межі цієї боротьби, на чолі якої з 1912 р. став Африканський національний конгрес (АНК).

Робочий-негр, так само як і інтелігент (учитель, священик, лікар, публіцист, які, правда, з'явилися набагато пізніше), в рамках системи апартеїду зазвичай належали як би до іншої породи людей. Не було й мови про їх участь у виборах. У кращому випадку їм надавалася можливість посилати в парламент депутатів з числа обраних ними і покликаних відстоювати їх права європейців. В якійсь мірі ситуація була об'єктивним результатом непідготовленість до цього самих африканців, і не було умов для швидкого зміни положення справ. Адже для того щоб стати врівень з європейцями, потрібно було мати інший, більш високий рівень культури, а швидко знайти його ніколи і нікому не вдавалося. Навіть на здобуття елементарної освіти і професії, тим більш гарною спеціальності, в тих умовах йшли десятиліття (та й понині так залишається в багатьох місцях Африканського континенту, не кажучи вже про можливості отримання освіти). Не дивно, що можливість навчатися найчастіше була і залишається до наших днів прерогативою правлячої еліти, сімей африканських общинних старійшин та вождів. Однак, фіксуючи всі складності реального життя, не можна байдуже пройти повз жорстокість і нелюдськість апартеїду. У житті Південної Африки, а вона у багатьох відношеннях була найбільш передовою країною в африканських тропіках, апартеїд зводився до того, що негри обмежувалися в користуванні житлом, транспортом, лікарнями, парками і т. д. Таке положення зберігалося протягом більшої частини XX ст. "Тільки для білих" - цей трафарет був дуже поширений у багатьох громадських місцях.

Південно-Африканський Союз - явище унікальне не тільки в Африці, але і взагалі в світі. Це було многорасовое держава законодавчо зафіксований політично-правовому та соціально-економічному перевазі європейського населення, чисельно тоді складав менше 20% жителів країни (а з кольоровими і індійцями, наділеними певними правами порівняно з африканцями, але теж дискримінованими по відношенню до європейців, близько 30%). Однак незвичайність, навіть парадоксальність його полягає не тільки в зухвалому жорсткості апартеїду, в принципі добре знайомого історії феномена (досить згадати про варні і касти і взагалі про неполноправности різних соціальних верств у традиційних суспільствах). Вона скоріше в тому, що африканське більшість населення, неабиякою мірою скомпонованное за рахунок міграції туди заробітчан мало не зі всієї Тропічної Африки, мало дуже високий за африканськими стандартами рівень життя, включаючи освітній ценз і ступінь політичної активності.

Цілком очевидно, що така ненормальна політична ситуація з часом ставала все більш неприпустимою, просто небезпечною, і це особливо помітно стало відчуватися у другій половині XX ст. Не будучи колонією у власному розумінні слова, будучи багатою і процвітаючою капіталістичною країною, ПАР аж донедавна сприймалася як кричущий символ колоніалізму, особливо на тлі практично загальної деколонізації.

На відміну від ПАР інші колонизованные європейцями країни півдня і сходу Африки в цілому відповідали єдиним загальним стандартом. Охарактеризуємо їх в небагатьох словах.

У 1888 р. агенти приватної британської Південноафриканської компанії, очолюваної С. Родсом, домоглися від Лобенгулы, вождя осіли в межиріччі Лімпопо і Замбезі матабеле, виключного права на розробку мінеральних багатств в землях машона, де тепер панували матабеле. Отримавши від королеви Вікторії хартію на право керувати придбаними територіями (ця хартія перетворювала компанію в адміністративно автономну структуру з величезною владою, щось на зразок Ост-Індської компанії в колишні часи), Він організував ряд військових експедицій. В ході цих експедицій, незважаючи на запеклий опір місцевого населення, на землях стародавньої Мономотапы їм була створена англійська колонія, названа Родезією (Південна Родезія). Слідом за тим у боротьбі за лівобережжі Замбезі англійці зіткнулися з суперництвом базувалися в Мозамбіку португальців. Підсумком цієї боротьби було відступ португальців і розширення меж Родезії на півночі (Північна Родезія), а також оголошення у 1891 р. сусідніх до схід територій англійським протекторатом Ньясаленд (нині Малаві).

Аннексированные компанією Родса землі виявилися надзвичайно багаті міддю, особливо Північна Родезія (сучасна Замбія). На початку XX в. вони стали активно освоюватися. Будувалися залізниці, копальні, поруч створювалися плантації (бавовна, цукровий очерет, тютюн, арахіс), вирощувалися товарні рис і кукурудза. Мідь, золото та інші руди та продукти сільського господарства, йшли на експорт. Однак, незважаючи на це, промисловість розвивалася повільно, а більшість робочих рук спливав на південь (мова про робітників-заробітчан, які працювали на південноафриканських підприємствах).

Вплив з півдня чинило вплив на розвиток обох частин Родезії і Ньясаленда. Тут, нерідко з участю повернулися на батьківщину заробітчан, створювалися політичні організації, зокрема АНК. Але робітники і тим більше скільки-небудь освічені верстви населення чисельно зростали повільно і помітної ролі в житті своїх країн не грали. Вся політична життя, особливо в Південній Родезії, де було значне число європейських колоністів (близько 5% населення), зосереджувалася в руках білих поселенців - фермерів, торговців і підприємців. З 1923 р. Південна Родезія (нині Зімбабве) стала самоврядною колонією. У 1953 р. була створена єдина Федерація Родезії і Ньясаленда, розпущена у 1963 р. Зростання національно-визвольного руху серед африканського населення призвів до завоювання незалежності. Малаві (Ньясаленд) і Замбія домоглися її в 1964 р., а боротьба за незалежність Зімбабве внаслідок опору європейського меншини затягнулася надовго, аж до кордону 1970-1980-х роках, коли до влади прийшов уряд Роберта Мугабе.

Паралельно з рухом англійських колонізаторів на північ йшов процес колоніального освоєння східного узбережжя Південної Африки. Тут тісно переплелися інтереси кількох держав - Англії, Франції, Німеччини, Португалії.

Португальська Мозамбік як фортеця був заснований ще на початку XVI ст., після чого нечисленні португальські форти на східноафриканському узбережжі служили переважно для потреб работоргівлі. Тільки наприкінці XIX ст., коли розділ Африки прийняв форми ажіотажу, португальські колоніальні власті за допомогою численних що з'їжджалися сюди авантюристів і любителів легкої наживи почали енергійно просуватися в глиб континенту. Колонізація Мозамбіку в її сучасних кордонах на рубежі XIX-XX ст. призвела до створення тут плантаційного господарства (цукровий очерет, бавовна) і до масових контрактациям африканців як для роботи на згаданих плантаціях, так і для постачання їх в організованому порядку (за чималу плату) в якості робітників-заробітчан для шахт Трансваалю. Поразка Німеччини у Першій світовій війні призвела до приєднання до португальських володінь частини Німецької Східної Африки. Але сама економічно відстала Португалія не була в змозі налагодити процвітало плантаційне господарство і необхідну для цього інфраструктуру. Результатом було, з одного боку, активне проникнення в Мозамбік англійського капіталу, а з іншого - порівняльна відсталість колонії, нерозвиненість її господарства, консервація примітивних форм життя. У 1951 р. колонія стала заморською провінцією Португалії, що формально кілька підвищило її статус, але практично нічого не змінило. У 1964 р. тут почалася збройна боротьба за визволення під керівництвом руху ФРЕЛИМО (Фронт визволення Мозамбіку). Його керівник Самора Машел в 1975 р. після повалення режиму Салазара в Португалії та надання Мозамбику незалежності став його першим президентом.

Німеччина пізніше за інші приступила до боротьби за колонії. У 1884 р. вона почала анексувати землі східного узбережжя Африки і після укладення низки договорів, зокрема з Англією, про розподіл сфер впливу оголосила своєю колонією Німецьку Східну Африку, де почала налагоджувати плантаційне господарство, будувати залізниці. Але після поразки Німеччини у світовій війні ця колонія була поділена Португалією, Бельгією і Англією, якій дісталася основна її частина. Англія отримала і Танганьику. Разом з розташованим поруч островом Занзібар, який став британським протекторатом ще в 1890 р., Танганьїка була цінна швидше як стратегічно вигідна територія з багатими торговельними можливостями, ніж як країна, багата ресурсами. Подібно перебували трохи на північ від неї Уганді, яка в ході суперництва з Францією і Німеччиною в кінці XIX ст. стала колонією Англії і була перетворена на найбільшого експортера бавовни і каву, і Кенії (експорт кави, сизалю, піретруму), Танганьїка склала основу східноафриканських володінь Британії.

Невдоволення місцевого населення, часом брала форму збройних виступів, змушувало англійців або йти на певні поступки (в Уганді в 1940-х рр. в Законодавчу раду колонії було введено кілька африканців), або довгий час вести виснажливу протиборство, як то було з повстаннями племені гикуйю (кікуйю) в Кенії. Сильний політичний рух у Кенії, в якому помітну роль грали терористичні акції таємної організації Мау-мау, доставило колонізаторам найбільше клопоту і в чималій мірі сприяло як зростанню самосвідомості африканців, так і вимушених поступок з боку англійців. У 1956 р. африканцям в Кенії були обмежені надані виборчі права, розширено їх представництво у створеному ще в 1906 р. Законодавчому раді. У 1960 р. було дозволено створення політичних партій, після чого під тиском цих партій, особливо КАНУ (Національний союз африканців Кенії) на чолі з Джомо Кеніата, англійці взяли в 1962 р. проект конституції. У 1964 р. Кенія стала незалежною республікою.

Танганьїка на чолі з Африканським національним союзом, створеним в 1954 р., домоглася незалежності в 1961 і стала республікою в 1962 р. В Уганді створений в 1952 р. Національний конгрес і утворена в 1956 р. Демократична партія домоглися більшості на виборах 1961 р. в Законодавчу раду. У 1962 р. була проголошена незалежність країни, але внутрішні розбіжності, зокрема претензії короля Буганда на привілейоване становище в новій державі, сильно послаблювали центральний уряд (у 1966 р. прем'єр і лідер Конгресу М. Оботе змістив короля з поста президента і сам зайняв цей пост). Як відомо, в подальшому внутрішня слабкість влади стала причиною національних трагедій угандійців, зокрема тих, що були пов'язані з роками правління диктатора Іді Аміна.

Закінчуючи огляд процесу колонізації півдня Східної Африки, слід згадати, що розташований поруч з континентом острів Мадагаскар став здобиччю Франції. У 1885 р. вторглися на острів французи змусили правителя держави Имерина укласти з ними договір, а в 1896 р. острів став колонією. Рівень розвитку мальгашей був досить високим порівняно з сусідніми африканськими народами. Не дивно, що країна чинила запеклий опір колонізаторам. Спочатку це були стихійні рухи, повстання селян, жорстоко подавлявшиеся (за деякими даними, ця боротьба коштувала 700 тис. життів, що дорівнювало майже третині населення острова). Потім опір прийняв форму політичної опозиції, національно-визвольних рухів, страйків і т. п. Завдяки добре налагодженому в XIX ст. ще до вторгнення колонізаторів освіті та видавничої справи рідною мовою, зростали лави освічених людей, національної інтелігенції, приобщавшейся і до великих традицій французької культури. Великих успіхів у розвитку промисловості колонізатори не домоглися, а посилювалась боротьба за національне визволення примушувала їх йти на поступки. У 1958 р. Мальгашская республіка досягла статусу автономної в рамках Французького Союзу, а в 1960 р. стала незалежною державою.

Процес колоніального освоєння західного узбережжя Південної Африки і примикає до нього з півночі басейну річки Конго йшов паралельно з тим, що відбувалося на півдні континенту і на південно-східноафриканському узбережжі. Різниця є, і досить істотна, полягала в тому, що тут в колонізації не брали участь англійці. Це була сфера інтересів інших держав - Португалії, Німеччини, Бельгії, Франції.

З початку 1880-х років Німеччина стала будувати плани захоплення південно-західного узбережжя Африки (нинішня Намібія). У 1884 р. значна частина узбережжя і прилеглі до нього території континенту стали зоною впливу, а потім і колонією Німеччини (Німецька Південно-Західна Африка). Правда, взяти з цих бідних земель, малопридатних для землеробства (пустеля Калахарі), було майже нічого. Вони були важливі як стратегічний плацдарм (про багатих рудних ресурсах Намібії, відкритих лише в середині XX ст., тоді, природно, не було й мови). Але подальшого просування в глиб Африки завадили англійці, а повстання племен гереро і намо проти німецької колоніальної адміністрації, проявлявшей себе дуже жорстко, тривало понад двадцять років, з середини 1880-х по 1907 р. І хоча після цього давить колоніальна влада німців була зміцнена, тривала вона недовго. Перша світова війна покінчила з колоніями Німеччини, а Намібія сала підмандатною територією Південно-Африканського Союзу.

Територія на північ від Намібії, Ангола, частково була освоєна португальцями ще на рубежі XV-XVI ст. Тут, як і в розташованих на північ від Анголи прибережних землях Конго, були торгові факторії, які займалися протягом століть работоргівлею. Розпочате в середині XIX ст. проникнення португальців в глиб материка призвело до поступового освоєння Анголи в її нинішніх кордонах. На зміну забороненої работоргівлю прийшла контрактація місцевого бантуязычного населення для робіт як на ангольських плантаціях, у великій кількості створюваних португальськими колоністами, так і на плантаціях островів Сан-Томе і Прінсіпі, теж належали Португалії. Плантаційне господарство було пов'язано з вирощуванням цукрового очерету, кави (на Сан-Томе - какао). З початку XX ст. стали розвиватися гірничодобувні промисли (алмази, марганцева й залізна руда), будувалися залізниці.

Проголошення республіки в Португалії (1910) сприяло деякого пом'якшення колоніальної політики. Серед африканського населення стала виділятися група привілейованих, цивілізованих або асимільованих, тобто тих, хто вмів говорити, читати і писати по-португальськи і мав достатній для існування регулярний дохід. Таких була приблизно 1% населення, але саме на них спиралися колонізатори у своїй адміністративній політиці. У 1951 р. Анголі, як і Мозамбику, був наданий статус заморської провінції. Одночасно в країні стало розгортатися рух за національне визволення, яке в 1961 р. прийняв характер збройних виступів. Провідне місце в боротьбі зайняло створене в 1956 р. рух МПЛА (Народний рух за звільнення Анголи), який у 1975 р., незабаром після квітневої революції 1974 р. в Португалії, очолило Народну Республіку Анголу (її перший президент - керівник МПЛА Агостиньо Нето).

Басейн Конго був сферою впливу португальців з XVI ст., коли значна частина правлячих верхів держави Конго на чолі з королем прийняла католицтво. Проникнення португальців та їхня активна роль в політичних перипетіях в районі басейну Конго, як і вивіз рабів (за деякими даними, з цього району Африки їх всього було вивезено до 13 млн, що, однак, є явним перебільшенням), призвели до занепаду і розвалу королівства на початку XIX ст. Пішли звідси і португальці. Наприкінці XIX ст. почався новий етап колонізації території басейну Конго.

У 1876 р. за ініціативою бельгійського короля Леопольда II була створена Африканська міжнародна асоціація для дослідження і цивілізації Центральної Африки. На службу Асоціації були покликані такі знамениті мандрівники і дослідники Африки, як соратник Девіда Лівінгстона Генрі Мортон Стенлі, вже прославився своїми відкриттями і публікаціями. Серія його експедицій в басейні Конго супроводжувалася створенням кількох десятків форпостів та укладенням безлічі договорів з місцевими вождями, предоставлявшими асоціації різні права і привілеї в цьому районі Африки. На Берлінській конференції 1884-1885 рр. інтереси і статус асоціації як адміністративного утворення були визнані державами, після чого в серпні 1885 р. було створено Незалежна держава Конго на чолі з королем Леопольдом (у 1908 р. держава стала колонією Бельгії - Бельгійське Конго).

Відкритий для європейського капіталу басейн Конго почав швидко освоюватися. Англійці будували залізниці, бельгійці і представники інших європейських країн активно освоювали гірничорудні багатства Шабы (Катанги). Створювалися плантаціонние господарства з примусовою працею законтрактованих африканців (в основному вони займалися вирощуванням гевеї і виробництвом каучуку). Швидкими темпами розвивалася промисловість, будувалися міста Леопольдвиль, Стэнливиль, Элизабетвиль та ін. З місцевого населення були створені збройні сили і поліцейські загони Форс пюблик, які зіграли свою роль у роки Першої світової війни і, зокрема, дозволили бельгійцям анексувати густозаселені Руанду та Урунді, що були до того частиною Німецької Східної Африки.

Жорстке поводження з африканським населенням у Бельгійському Конго було нормою, хоча інколи й викликало протести. Але промисловий розвиток колонії, особливо Катанги, йшло швидкими темпами. Після Другої світової війни в містах країни проживало близько 25% населення - досить багато для Африки того часу. З початку 1940-х рр. у Бельгійському Конго виник масовий робітничий рух, а в 1956 р. намітився потужний підйом національно-визвольного руху, пов'язаний з ім'ям і діяльністю Патріса Лумумби. У 1960 р. Конго стало незалежною державою (з 1971 р. - Заїр), пізніше почало занепадати.

На північ від Заїру, на правобережжі нижньої течії Конго, на початку 1880-х рр. утворилася зона впливу Франції (у 1880 р. французький офіцер П'єр де Бразза уклав з місцевим вождем договір, за яким Франція отримала особливі права в цих землях, після чого тут був побудований форт, майбутній Браззавіль). Французи та бельгійці намагалися налагодити тут плантаційне господарство (кава, какао, цукрову тростину, пальмова олія), будували дороги, промислові підприємства, однак у цілому рівень розвитку господарства був невисоким, особливо порівняно з Бельгійським Конго. У 1946 р. африканцям були надані деякі політичні права, у 1956 р. їх представники були включені до адміністрації колонії. У 1958 р. Французьке Конго стало автономним державою (Республіка Конго) в рамках Французького Союзу (як і Мадагаскар), а в 1960 р. - незалежною республікою, яку з 1963 р. очолив радикально налаштований уряд на чолі з Альфонсом Массамба-Деба.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Країни Південної Африки
Західна і Центральна Африка
Колонізація Арабської Африки та Ефіопії
Африка південніше Сахари після деколонізації
Африка південніше Сахари
Геополітична нестабільність Африки
Країни Південної Африки
Західна і Центральна Африка
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси