Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Засоби фізичної культури в забезпеченні працездатності студента

Прийнято вважати, що фізичні вправи є одним з кращих "ліків" від втоми і підвищення працездатності.

Справа в тому, що імпульси від опорно-рухового апарату різко підвищують тонус клітин кори головного мозку за рахунок поліпшення в них обмінних процесів. Одночасно істотно зростає викид в кров гормонів ендокринними залозами, що також підсилює обмінні процеси у всіх органах. Нарешті, при активній роботі м'язів швидко поліпшується кровообіг, а з ним - дихання, робота печінки і нирок щодо виведення з крові токсичних шлаків, гнітюче діють на нервові клітини.

На початку навчального дня, провівши ранкову гігієнічну гімнастику, можна забезпечити прискорений перехід організму до бадьорого працездатного стану. Під час сну ЦНС людини перебуває в стані відпочинку від денної активності. При цьому знижена фізіологічна активність організму, яка після пробудження починає підвищуватися поступово, іноді занадто повільно. Людина може відчувати млявість, сонливість, часом безпричинну дратівливість, що негативно позначається на його працездатності. Виконання фізичних вправ викликає потоки нервових імпульсів від працюючих м'язів і суглобів і призводить ЦНС в активний, діяльний стан. Відповідно, активізується і робота внутрішніх органів, забезпечуючи людині підвищення працездатності і даючи йому відчутний прилив бадьорості.

Протягом навчального дня рекомендується застосовувати фізкультхвилинки та фізкультпауз метою зняття фізичної втоми та подовження часу високої працездатності.

Фізкультхвилинка виконується протягом 1-2 хв і складається з 2-3 вправ, які підбираються спеціально для тих груп м'язів, в яких відчувається втома. Перша вправа зазвичай полягає в розпрямленні спини, відведенні спини назад. Наступні вправи - нахили, повороти, махові рухи.

Для зняття стомлення м'язів очей можна виконати двохвилинний пальмінг (занурення) (див. рис. 4.1). Для цього треба прийняти зручне, розслаблене положення, закрити очі долонями рук (положення переверненої літери). Правильне виконання пальминга включає оволодіння його фізичної та психічної сторонами. М'яко закрийте очі і прикрийте їх чашоподібно складеними долонями рук хрест-навхрест так, щоб мізинці наклалися один на одного. Схрестіть пальці на лобі. Ніякої напруги в руках, повіках і бровах.

Рис. 4.1. Пальмінг

Пальмінг вважається найлегшим способом досягнення розслаблення. З боку психічної необхідно бачення абсолютно чорного поля перед очима. Чорного поля не треба свідомо добиватися, воно само з'явиться автоматично, як тільки буде досягнута необхідна для цього ступінь розслаблення тіла і психіки. Якщо людина здатна правильно контролювати свої думки, свою психічну діяльність, домогтися бачення чорного вдається практично миттєво.

Пальмінг дасть очам відпочинок. Відпочинок розслаблює м'язи очей і одночасно активізує нервові клітини очей. Бажано робити пальмінг потроху, але часто.

Добре знімає зорове стомлення часте моргання. Воно збільшує приплив слізної рідини, розслабляючи діючої на очне яблуко і м'язи.

Физкультпауза застосовується при більш сильному стомленні. Виконуються зазвичай 5-7 вправ, які можуть викликати ефект відновлення працездатності внаслідок зміни виду діяльності. Приблизний зміст комплексу фізкультпауз: перша вправа - потягування; друга вправа - для м'язів тулуба, рук, ніг; третя вправа - те ж, але динамічно; четверта вправа - присідання, стрибки; п'ята вправа - махові рухи; шоста вправа - на розслаблення м'язів рук; сьома вправа - на увагу.

Навчальні заняття з фізичного виховання відіграють важливу роль у підвищенні працездатності студентів.

Структура організації навчального процесу у внз надає вплив на організм студента, змінюючи його функціональний стан, впливаючи на працездатність.

У режимі навчального дня в період врабатывания (нульова та перша навчальна пара) переважно використовувати фізичні навантаження з ЧСС 110-130 уд/хв і моторної щільністю до 65-80% або ЧСС 130-160 уд/хв при моторної щільності 50-65%. Такий режим занять скорочує період врабатывания в навчальному працю, стимулює період високої працездатності, сприяє його збереженню до кінця навчального дня. Заняття з ЧСС вище 160 уд/хв рекомендується використовувати на останніх годинах навчального розкладу.

При двох заняттях у тиждень найбільший рівень розумової працездатності спостерігається при поєднанні занять з ЧСС 130-160 уд/хв з інтервалами занять 1-3 дні. Використання двох занять на тиждень з ЧСС понад 160 уд/ хв веде до значного зниження розумової працездатності, особливо для нетренованих людей.

Для осіб з ослабленим здоров'ям, а також для студентів з високим рівнем тренованості в ці режими повинні бути внесені відповідні зміни.

Фізичні вправи у позанавчальний час відіграють особливу роль у розвитку загальної витривалості і, як наслідок, підвищення працездатності. У цих цілях звичайно застосовуються вправи циклічного характеру: біг, плавання, ходьба на лижах і т. д.

Оздоровчий біг є найбільш доступним і ефективним засобом підтримання та підвищення працездатності. Загальний вплив бігу на організм пов'язана зі змінами функціонального стану ЦНС, компенсацією відсутніх енерговитрат, функціональними зрушеннями в системі кровообігу. Крім того, тренування у бігу на розвиток витривалості є незамінним засобом розрядки і нейтралізації негативних емоцій, які викликають хронічне нервове перенапруження, що, в свою чергу, веде до підвищення ризику інфаркту міокарда в результаті надлишкового надходження в кров гормонів надниркових залоз - адреналіну і норадреналіну. Особливо корисний в цьому відношенні вечірній біг, який знімає негативні емоції, накопичені за день, і "спалює" надлишок адреналіну, який виділяється в результаті стресів. Таким чином, біг є кращим природним транквілізатором, більш дієвим, ніж лікарські препарати.

Оздоровчий біг оптимального дозування в поєднанні з водними процедурами є кращим засобом боротьби з неврастенією і безсонням. Триразова олімпійська чемпіонка з легкої атлетики Тетяна Казанкина охарактеризувала ефект такого поєднання як "вибивання психологічного стресу фізичним".

Заспокійливий вплив бігу посилюється дією гормонів гіпофіза - ендорфінів, які виділяються в кров при бігу на витривалість. У процесі фізичного навантаження їх утримання в крові зростає в п'ять разів порівняно зі станом спокою, і підвищена концентрація утримується протягом кількох годин після завершення тренування. Ендорфіни викликають стан своєрідної ейфорії, відчуття радості, фізичного і психічного благополуччя, пригнічують відчуття голоду і болю, в результаті чого різко поліпшується настрій. Психіатри широко використовують циклічні вправи при лікуванні депресивних станів незалежно від їх причини.

В результаті більш повноцінного відпочинку ЦНС підвищується не тільки фізична, але і розумова працездатність. Багато вчених відзначають підвищення творчої активності і плідності наукових досліджень після початку занять оздоровчим бігом (навіть у літньому віці).

Плавання. Регулярні заняття плаванням сприятливо впливають на ЦНС, процеси відновлення і підвищення працездатності. Це, насамперед, пов'язано зі специфікою водного середовища. Пливе у воді людина знаходиться майже в невагомому стані, перебуваючи в горизонтальному положенні. Ці незвичайні умови сприяють тому, що функції організму протікають інакше, ніж у вертикальному положенні, коли людина стоїть чи пересувається по землі. При плаванні на центри головного мозку впливає цілий потік нових подразників, викликаних рухами в полувесомости, горизонтальним положенням тіла, глибоким диханням, тиском води на область грудної клітки і шкірний покрив тіла і ін. На всі ці подразники з відповідних центрів головного мозку надсилаються нові відповідні реакції. А ті центри головного мозку, які активно функціонували в наземних умовах, в цей час відпочивають, відновлюються. Тому після плавання з оптимальним навантаженням людина відчуває себе оновленим, бадьорим, здатним продовжувати навчальну або іншу діяльність. Регулярні заняття плаванням сприяють поліпшенню сну, сприяють формуванню помірного і сильного типу нервової діяльності.

Лижний спорт. Ходьба на лижах по своїм функціональним характеристикам належить до циклічних аеробним вправам і має ефект, схожий з оздоровчим бігом і плаванням. Заняття на свіжому повітрі у спілкуванні з природою надають позитивний вплив на нервову систему, нормалізують процеси гальмування і збудження, "заспокоюють" організм після нарядженою розумової діяльності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА В ЗАГАЛЬНОКУЛЬТУРНОЇ ТА ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ СТУДЕНТІВ
ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНІ ОСНОВИ НАВЧАЛЬНОГО ПРАЦІ ТА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ЗАСОБИ ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ В РЕГУЛЮВАННІ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ
Найпростіші методики самооцінки працездатності, втоми і застосування засобів фізичної культури для їх направленої корекції
Фізична культура особистості студента
Профілактика професійних захворювань і травматизму засобами фізичної культури
Основні засоби виховання фізичної культури
Засоби професійно-прикладної фізичної підготовки студентів
Виробнича фізична культура, її мета та завдання
Російська асоціація студентів зі зв'язків з громадськістю (РАССО)
Засоби фізичного виховання
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси