Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Аналіз окремих творів М. Гіркого

У пашею культурі Гіркий залишиться насамперед не пам'яттю про його дивовижне життя і дивної, по суті, трагічної письменницької долі: почавши "буревісником", речником епохи, він скінчив бранцем часу. Гіркий залишиться в російській літературі своїми художніми творами з багатством колоритних характерів, неповторністю ситуацій, свіжістю авторського голосу і мрією про Людину, який коли-небудь буде Гордим.

П'єса "На дні" (1902)

У 1902 р. п'єса була з успіхом поставлена Московським художнім театром і незабаром отримала європейську популярність. Вона і сьогодні широко йде в театрах всього світу, в різних країнах по ній знято кілька фільмів. Її філософсько-поетичну сутність точніше всього, мабуть, визначив пізніше сам автор, коли писав: "...що краще, істина або співчуття! Чи потрібно доводити співчуття до того, щоб користуватися брехнею, як Лука?"

Перед нами безліч людей, і кожен з них зі своїм болем - у кожного забрали, втрачено щось таке, без чого жити не можна: ми бачимо Актора без імені, жінку без любові (Настя), аристократа без минулого, без гордості і честі (Барон), робітника без роботи (слюсар Кліщ) і т. д. Дія п'єси починається з того, що життя цих людей раптом приходить в рух з появою дивної людини - Луки, обольщающего їх всіх якоюсь надією: на порятунок, на можливість вирватися, піднятися з дна. Лука - людина м'який, м'ятий життям (м'який, тому що багато "м'яли", але його словами), поблажливий до людських слабкостей, "гріха", без тіні суворої праведності (за його власним визнанням, лисий - через баб). Усмешливый, він не показує без потреби свого гострого розуму, а при нагоді вміє легко словом притиснути іншого. Наприклад, у відповідь на слова Барона, який спробував викрити його в тому, що він - людина без паспорта, Цибулі кидає репліку: "А ти хто, - сищик?"

Ночлежникам, так спочатку і глядачеві Лука здається людиною невизначеним, незрозумілим: чи добрий, чи то хитрий... Найбільш незрозуміле у ньому для ночлежников - навіщо йому потрібно рятувати? "Постій... як це? За що?" -запитує Луку Попіл. Справа в тому, що Лука - людина певної життєвої філософії, яка не вичитаний з книг, а вистраждана, винесена ним із самого життя. Це переконаність у цінності кожної людської особистості. "Все - в людині, все для людини" - ось в чому сходяться Лука і Сатин, які в іншому відношенні - до правди і жалю - розходяться. Ставлення Луки до людини розкривається у п'єсі багатосторонньо: його зацікавленість у людях, вміння милуватися, захоплюватися людиною. Наприклад, Лука збирається йти у "хохли":

"Лука. <...> Чув я - відкрили там нову віру... подивитися треба... так!.. Всі шукають люди, всі хочуть як краще... Дай їм, господи, терпіння! Попіл. Як думаєш... знайдуть?

Лука. Люди-то? Вони - знайдуть! Хто шукає - знайде... Хто міцно хоче - знайде!"

Інтерес Луки до людини не обмежується цікавістю, він намагається з'ясувати причини людських страждань, наприклад, хоче дізнатися, чому Настя вигадує історію "красивою" любові, чому так різко змінюються її настрою:

"Нещодавно ти плакала, а тепер кажеш - нап'юся! <...> Так, від якої причини, скажи? Адже так, без причини, і прищ не скочить..."

Лука здатний зрозуміти, відчути біль кожної людини: вмираючої Анни, що втратив ім'я Актора, страждання Попелу, який любить Наташу і заплутався у відносинах з господинею нічліжки Костылевой.

Однак, сповідуючи переконаність у цінності кожної людини, Цибулі готовий прийняти в людині всі, без розрізнення в ньому істинного і помилкового, сильного і слабкого, хорошого і поганого, придуманого і дійсного. Для нього, швидше за все, немає істини реальної, об'єктивної, а важлива істина суб'єктивна, яка у кожної людини своя. Характерні в цьому плані роздуми Луки про Бога. Попіл запитує у нього: "Бог є?", а Лука відповідає: "Коли віриш - є, не віриш - немає. У що віриш, то і є..."

З цього переконання в неістотності істини як вона є - об'єктивної істини - і відбувається нерозбірливість коштів Луки, коли він намагається заспокоїти, втішити, чим-то обнадіяти оточуючих його людей. У хід йде все: вигадки, "казки" і обмани. Звідси ж його фантазія про "праведну землю", віру в яку він намагається вселити Попелу як надію на іншу, краще життя. Так виникає неминучий союз його співчуття, любові до людини з брехнею, ілюзією, так народжується лукавство його любові до людини.

Сценічна дія, розвиток драми пов'язане з тим, як мешканці нічліжки піддаються ілюзіям, навіюваною Лукою, і до яких наслідків це зрештою призводить. Найлегше їм піддається вмираюча Анна: у неї менше сил, і вона готова вчепитися хоч за соломинку. Легко довіряється ілюзіям Настя: вона давно написала свою казку про прекрасне коханого. Найдовше противиться спонукань Луки Попіл, сильна, пряма, пристрасна натура: "Брешеш ти добре..." - говорить Попіл Луці, називаючи його оповідання "казками". Тим не менше, по мірі наближення дії до фіналу, всі мешканці нічліжки, за словами Сатину, "проквашены" Лукою.

Фінальні події - самогубство Актора і арешт Васьки Попелу - підтверджують, що суть співчуття виявляється дволикої, здатної і полегшувати, і губити людину. Однак і правда - інший "герой" драми - оцінюється автором неоднозначно. Невірно було б бачити у п'єсі лише одну площину конфлікту, вважати, що брехня, втішний обман посрамляется, а правда беззастережно стверджується у своїй цінності. Один тільки факт з ясністю виявляє, що ця схема тісний: в п'єсі є несимпатичний, заперечувати автором правдолюб -Бубнов. У всіх ситуаціях п'єси він виступає в ролі каркающего ворона, предвещающего нещастя і знає правду. Його мотив - "ниточки-то гнилі..." Попелу він кидає в обличчя безжальні слова: "ти Знаєш правду про себе... та й всі її знають...", злодій, злодієм і залишишся. Наташі пророкує загибель через Попелу, і виявляється прав. Бубнов розумний, зорок, бачить все краще за інших, у всіх випадках говорить правду і, тим не менш, виглядає в п'єсі настільки антипатичным.

Тут важливо те, як виявляються внутрішні спонукання Бубнова. Його правда - не з чистого джерела: вона йде від байдужості до людей і зловтіхи. Сказати правду для Бубнова - значить викрити ближнього в його скверности, гидоти, слабкості. Бубнов переконаний в тому, що людина за своєю природою бридкий і нікчемний і змінитися не може. Всяка надія па людини, на краще, за що ратують і Сатин і Лука, і сам автор, Бубновим відкидається.

Ставлення персонажів до правди - один з основних мотивів дії п'єси. На самому початку драми дан, здавалося б, незначний епізод сварки Кліща і Діжок, в якому, однак, приховано вже звучить суперечка про правду. Кваша хвалиться тим, що вона "вільна жінка", сама собі господиня і під вінець з Медведєвим не піде. У відповідь Кліщ заявляє, що Кваша тільки й чекає, щоб з "Абрам-кою" обвінчатися. Разгорячась, Кваша підносить Кліща свою "правд)'" про нього: "Заездил дружину до смерті". Спалахнуло потім взаємне разъярение і є справжня реакція діючих осіб на правду: "А-а! Не терпиш правди!" - констатує репліка Діжок. У цьому побутовому епізоді дрібної, звичної сварки вже зачеплений живий "нерв" п'єси.

Виразний і епізод зіткнення Попелу з Василиною Костылевой. Попіл чесно, правдиво пояснює їй неминучість розриву, Василина у відповідь дякує його "за правду", а подальше її поведінка, коли вона смертним боєм б'є суперницю Наташу, видає її справжнє ставлення до правди.

Головним супротивником "підносить обману", антиподом Луки в драмі виступає Сатин. У своїх промовах він проголошує необхідність поваги до людини замість принижує його жалю, відмова від втішною брехні і всепрощення: "Пробачити? Нічого. Нікому..." Ідеї про велич людини ("Людина... це звучить гордо!"), проголошені в промовах Сатину, безсумнівно, підтримані самим автором, що виражається і в натхненному, патетичному тоні сатинских висловлюванні, і в його характері, в якому відчувається чарівність внутрішньої широти і свободи. Крім того, подібні ідеї Гіркий озвучував і в інших своїх творах, наприклад у програмному поемі "Людина" (1904). Проте в п'єсі Сатин не стільки діє на захист правди, скільки резонерствует на цей рахунок, що послаблює позиції персонажа-протагоніста.

Таким чином, у суперечці: "істина чи жалість" - повної перемоги в драмі не бере жодна сторона.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Аналіз окремих творів Л. Н. Андрєєва
Аналіз окремих творів А. Білого
Аналіз окремих творів А. А. Ахматової
Аналіз окремих творів А. В. Купріна
Аналіз окремих творів І. С. Шмельова
"Міщани" (1902)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси