Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Теоретичні основи товарознавства і експертизи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Біологічна безпека товарів

Біологічна безпека товарів зумовлена відсутністю товару біологічних джерел, які завдають шкоди здоров'ю і життю людини.

Біологічна небезпека товарів обумовлена негативною дією мікроорганізмів і комах, які накопичуються і розвиваються на продуктах харчування і непродовольчих товарах у процесі зберігання і використання; введенням чужих вірусних або трансгенних генів; впливом генної терапії або інженерії або вірусів на органи і тканини.

Таблиця 9.3

Граничні концентрації шкідливих домішок у відпрацьованих газах автомобілів з дизельним двигуном в країнах Євросоюзу

Найменування

стандарту

Дата введення стандарту

Гранично допустимий вміст, г/(кВт · год)

на нові моделі

на всі моделі

оксидів азоту

вуглеводнів

оксиду вуглецю

твердих частинок

EURO 0

01.07.88

01.10.90

14,4

2,4

11,2

-

EURO 1

01.07.92

01.10.93

9,0

1,1

4,5

0,36

EURO 2

01.10.95

01.10.96

7,0

1,1

4,0

0,15

EURO 3

01.10.00

01.10.01

5,0

0,66

2,1

0

EURO 4

Етап 1

01.10.05

01.10.06

3,5

0.46

1,5

0,02

Етап 2

01.10.08

01.10.09

2,0

0,46

1,5

0,02

Негативний вплив здатні чинити самі біологічні об'єкти і продукти їх життєдіяльності. При тривалому зберіганні продуктів харчування у відкритій упаковці розвиваються бактерії і гриби, накопичуються токсичні речовини: при плесневении - мікотоксини, при гнитті - отрути, токсини ботулинуса, сальмонели, стафілокока, кишкової палички та ін

Багато косметичні товари (креми, шампуні) є живильним середовищем для розвитку патогенних бактерій і грибів. Тому показниками мікробіологічної безпеки, наприклад, губних помад є загальне мікробне число, наявність бактерії кишкової групи (сімейство Euterobakleriaceal), патогенного стафілокока та синегнійної палички (P. aerogenosa), дріжджів, грибів роду Candida і пліснявих грибів.

Системи фільтрування води і повітря (побутові водоочисники і повітряні фільтри) теж здатні створити умови для розвитку мікроорганізмів. У картриджах побутових водоочисників при тривалому використанні можливий розвиток мікроорганізмів і попадання їх в очищену воду. Щоб уникнути цього компоненти фільтрів аппретируют сріблом.

Загрозу безпеки являє пошкодження продуктів комахами, гризунами, птахами, які інфіковані патогенними мікроорганізмами, що викликають ящур, сибірську виразку, чуму, холеру і ін Крім того, в продуктах харчування можуть міститися паразитологічні черви, наприклад гельмінти, які уражають живу рибу і здатні перебувати в живому стані (нематоди та їх личинки) в охолодженому стані і мороженої риби (трематоди, цистоды та ін). В зараженому м'ясо теплокровних тварин присутні гельмінти, трихінели, ехінококки, цисти, саркоцисты та ін.

У фільтрах і пылесборниках побутових электропылесосов при прибиранні приміщень, в побутових повітряних фільтрах і повітряних фільтрах автомобілів можливе накопичення сапрофітів, їх активний розвиток і зворотне проникнення в приміщення.

Біологічну та екологічну небезпеку, на думку багатьох вчених, здатні представляти продукти харчування, створені із застосуванням генетичної інженерії.

Генетично модифіковані організми (ГМО, genetically modified organism, GMO) створюються методами генної інженерії (genetic engineering) шляхом введення в геном рослини, тварини або мікроорганізму фрагмента дерибоксинуклеиновой кислоти (ДНК) з будь-якого іншого організму з метою надання йому певних властивостей. Генетично модифіковані об'єкти називаються трансгенними.

Цілі генної модифікації - захист культури або підвищення її плодоносності.

В даний час в світі трансгенними культурами зайнято понад 100 млн га землі, з них 66% - у США і 22% - в Аргентині. Вони також вирощуються в Канаді, Австралії, ПАР, Китаї, Індії, семи державах Євросоюзу, Аргентині, Мексиці, Уругваї.

США є найбільшим виробником генетично модифікованої продукції: 80% продовольчих товарів, вироблених ними, виготовляються з використанням генетично модифікованих інгредієнтів (ГМО). В Швейцарії генетично модифіковані продукти заборонені.

ПРОДУКТИ входять до складу багатьох продуктів харчування. Наприклад, генетично модифікована кукурудза додається у кондитерські та хлібобулочні вироби, безалкогольні напої, трансгенна соя входить до складу рафінованих олій, маргаринів, жирів для випічки, соусів для салатів, майонезів, макаронних виробів, варених ковбас, кондитерських виробів, білкових біодобавок, кормів для тварин і навіть дитячого харчування. З сої отримують емульгатори, наповнювачі, загусники і стабілізатори для харчової промисловості.

Сучасні біотехнологічні компанії, що займаються виробництвом трансгенних продуктів, розвиваються стрімкими темпами. Багато відомих компаній використовують генетично модифіковані інгредієнти: Coca-cola (Coca-cola, Sprite), Pepsi Co (Pepsi, 7UP), Nestle (Nesquik, Kit-Kat), Mars (Snickers, Twix, Milky Way), Uncle Bens, kellog's (сухі сніданки), Cadbury (Fruit&Nut).

На сьогоднішній день в Росії дозволено 16 ліній трансгенних культур: чотири - картоплі, п'ять - кукурудзи, три - сої, три - цукрових буряків, одна - рису.

Безпека харчових продуктів, вироблених із сировини, отриманої з генно-інженерно-модифікованих (трансгенних) рослин і тварин - це стан, при якому відсутній неприпустимий ризик, пов'язаний із заподіянням шкоди життю та здоров'ю громадян при звичайних умовах використання харчових продуктів із сировини.

Генно-інженерно-модифіковані (трансгенні) рослини й тварини - це рослини і тварини, здатні до відтворення чи передачі спадкового генетичного матеріалу, отримані із застосуванням методів генної інженерії і містять генно-інженерний матеріал, у тому числі гени, їх фрагменти чи комбінації генів.

До харчових продуктів, отриманих із трансгенних рослин і тварин, відносять продукти в натуральному або переробленому вигляді, що вживаються людиною в їжу, у тому числі продукти дитячого, дієтичного харчування, алкогольну продукцію (включаючи пиво), безалкогольні напої, жувальну гумку, а також продовольча сировина, харчові добавки і біологічно активні добавки до їжі, отримані з генно-інженерно-модифікованих (трансгенних) рослин або тварин або із сировини, виробленого із зазначених) рослин і тварин.

Генетично модифіковані продукти володіють новими властивостями. Наприклад, картопля отримав ген бактерії, отрута якої смертельний для колорадського жука, рис - ген людини, що відповідає за склад жіночого молока і робить злак більш поживним.

Генетично модифіковані продукти діляться на три категорії:

- продукти, що містять ГМО (в основному трансгенна кукурудза і соя). В таких продуктах генетично модифіковані добавки використовуються в якості структуроутворювачів, підсолоджувачів, барвників, а також в якості речовин, що підвищують вміст білка;

- продукти переробки генетично модифікованої сировини (наприклад, соєвий сир, соєве молоко, чіпси, кукурудзяні пластівці, томатна паста);

- генетично модифіковані овочі та фрукти, а незабаром, можливо, і тварини, які безпосередньо вживаються в їжу.

Небезпека генетично модифікованих продуктів харчування пов'язана з ризиком вбудовування "вклеєних" генів в чужий організм, а також здатністю білка, новоутворених конструкцій провокувати появу пухлин. Вчені вважають, що з зростанням споживання таких продуктів зростає ризик злоякісних змін у крові, захворювань шлунково-кишкового тракту та нервової системи, ймовірність розвитку непрохідності кровоносних судин, алергічних захворювань.

Ризики небезпеки генетично модифікованих продуктів наступні:

- непередбачуваність місця інтеграції рекомбінантних ДНК;

- слабка вивченість регулювання та функціонування геному вищих рослин;

- порушення стабільності геному і зміна його функціонування;

- порушення стабільності самого вбудованого гена;

- наявність у встраиваемом фрагменті дерибоксинуклеиновой кислоти "технологічного сміття";

- алергічні та токсичні ефекти чужорідного білка.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Радіаційна безпека товарів
Характеристика видів небезпеки і показників безпеки товарів
Конкурентоспроможність товарів і послуг як фактор національної безпеки
Безпека як обмежувальний та оцінний критерій конкурентоспроможності товарів
Електрична безпека товарів
Електромагнітна безпека товарів
Механічна безпека товарів
Законодавчі вимоги щодо безпеки товарів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси