Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Теорія менеджменту
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Невизначеність в управлінні організацією

Будь-який недолік або відсутність контролю над процесами та структурними одиницями організації, а також брак контролю над факторами зовнішнього оточення організації розцінюються як невизначеність у сфері управління. Слід зазначити, що явище невизначеності, на думку багатьох дослідників, є одним з найважливіших факторів, від якого залежить розподіл і перерозподіл влади в організації та її окремих підрозділах. Д. Чайлд вважає, що невизначеність у сфері управління в організації може з'явитися при виникненні трьох умов:

1) відсутність у керівника необхідної інформації про внутрішні і зовнішні чинники, пов'язані із ситуацією ухвалення рішення;

2) незнання наслідків прийнятого управлінського рішення (як багато ресурсів втратить підрозділ або організація в тому випадку, якщо рішення буде невірним);

3) нездатність визначити ймовірність впливу окремого фактора на успіх або невдачу прийнятого рішення.

Невизначеність у відношенні зовнішнього середовища організації, як правило, призводить до втрати суми влади, яку має організація в цілому і яку вона може використовувати при впливі на деякі компоненти зовнішнього оточення. Внутрішню невизначеність зазвичай прийнято розділяти на три основних види.

1. Політична невизначеність, пов'язана передусім з розподілом влади і можливостями використання владних ресурсів. Наприклад, керівник делегував повноваження на більш низький рівень управління, але зрозумів, що для здійснення контролю йому необхідно реорганізувати структуру підрозділу. Разом з тим він не знає, чи вистачить його власних повноважень для проведення такої реорганізації.

2. Технологічна невизначеність, заснована на незнанні або неможливості використання управлінських, комунікаційних, технічних і інших способів досягнення організаційних цілей. У таких випадках керівник просто не знає, що твориться з діяльністю довіреного йому підрозділу. Він, зокрема, не уявляє, які зусилля повинні витрачати його підлеглі для виконання поставлених завдань, якими засобами вони повинні виконуватися, скільки часу повинно бути затрачено на виконання завдань. Це призводить до того, що підлеглі самі призначають час виконання завдання, самі розробляють нормативи, самі встановлюють собі винагороду за виконану роботу. Найбільш часто така ситуація зустрічається при використанні керівником вузьких фахівців, роботу яких важко уявити в деталях.

3. Культурна невизначеність, основою якої є розходження між прихильністю підлеглих тим нормам корпоративної культури, які не відповідають їх потребам. Крім того, такого роду невизначеність може виникнути внаслідок недостатньо повного освоєння підлеглими своїх ролей в силу низького культурного чи професійного рівня.

Очевидно, що всі ці типи невизначеностей в організації тісним чином пов'язані між собою і можуть мати серйозні наслідки. Втрата влади може призвести, наприклад, до появи неформальних лідерів, "забирають владу" в офіційних структур. Можливий варіант, коли ресурси влади губляться організацією і переходять в інші системи, що може привести до значного зниження функціональної автономії організації в цілому.

Одне з важливих наукових узагальнень, зроблених у ході вивчення різних організацій, системи організаційних статусів, а також професій і спеціалізацій, полягає в тому, що владні позиції в організації можуть зайняти ті, хто контролює найбільш важливі, необхідні, "критичні" області невизначеності в діяльності організації. Слід зазначити, що влада в умовах невизначеності може перерозподілятися як на нижніх, так і верхніх рівнях управління організації. Наприклад, на деяких підприємствах ремонтні робітники володіють в окремих випадках більшою владою, ніж інші. При виникненні нештатних ситуацій іноді тільки ремонтники знають, що потрібно зробити, щоб повернути підприємство або цех до нормального режиму роботи. При цьому вони можуть виконувати свою роботу швидко або повільно, самі призначати ціни на надані послуги, оскільки більше ніхто не знає про ступінь серйозності проблеми. Тим самим вони підвищують ступінь своєї функціональної автономії. Вплив подібного роду "спеціалістів" на керівника багато в чому залежить від ясності проблеми і від визначеності шляхів її вирішення. Якщо даний тип розв'язуваної проблеми зустрічався в діяльності керівника і раніше, він значно швидше і легше може знайти шляхи її вирішення. У цьому випадку він мінімізує невизначеність в цій області діяльності і мінімально втрачає свою владу, контролюючи хід роботи з даної проблеми в цілому. Особливо ефективним способом збереження влади для керівника в даному випадку є отримання алгоритмів розв'язуваної проблеми, "доріжки кроків", послідовність дій підлеглих йому фахівців. Такий підхід дозволяє керівнику, навіть у випадку незнання конкретних деталей розв'язуваної проблеми, здійснювати достатньо ефективний контроль за ходом робіт.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Поняття невизначеності
Організаційні механізми і способи подолання невизначеності
Кількісні характеристики і схеми оцінки ризиків в умовах невизначеності
Організація і управління процесами мінімізації надзвичайних ситуацій (НС) та ліквідації наслідків аварійних ситуацій
Ф. Найт: підприємництво як тягар ризику і невизначеності
Система управління інформацією, що забезпечує стратегічний розвиток організації
Загальні питання організації антикризового управління
Управління якістю на підприємстві (в організації)
Життєвий цикл організації та управління людськими ресурсами
Моделювання і розробка регламентів організації діяльності та управління
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси