Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Управлінське консультування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Мотивація консультантів

Питання оплати праці консультантів є досить актуальним і потребує індивідуального підходу з урахуванням особливостей як виду консультування та завдання консультування, так і самого консультанта.

Мотивація внутрішнього консультанта

Заробітна плата внутрішнього консультанта, як правило, є почасово-преміальної. Постійна складова - це оклад, величина якого відповідає кваліфікації персоналу. Крім погодинної окладний може використовуватися і контрактна система оплати праці, при цьому величина заробітної плати встановлюється контрактом.

Гнучка складова оплати праці - премії за результати і якість виконаних завдань, які можуть бути індивідуальними або груповими. Премії можуть виплачуватися:

- по завершенні етапу роботи;

- після завершення всієї роботи;

- в прив'язці до часу, тобто щомісячні, поквартальні, річні виплати.

Якщо при виконанні роботи консультант створив інтелектуальний продукт, що забезпечує економічну ефективність, наприклад ноу-хау, винахід, то вона фіксується як об'єкт інтелектуальної власності підприємства, а його творець додатково преміюється.

При внутрішньому консультуванні оплата праці консультанта є його економічним стимулом. Додатковими стимулами є особливий професійний і соціальний статус консультанта, його визнання колегами, наявність у нього особливого виду влади - "влада знань". Внутрішні мотиви до успішної роботи проявляються як інтерес до роботи, прагнення до розвитку, до успіху, бажання пізнавати нове, реалізувати свій творчий потенціал.

Для внутрішнього консультанта керівники організації можуть створити систему організаційних стимулів - особливі умови праці, організацію робочого місця і часу. Так, може бути встановлено гнучкий графік роботи, надані можливості постійного підвищення кваліфікації, робоче місце оснащене передовими засобами праці.

Мотивація зовнішнього консультанта

У практиці консалтингової діяльності прийняті наступні види оплати праці:

- погодинна оплата;

- фіксована (недиференційована, паушальна) оплата;

- відсоток від вартості об'єкта консультування чи результату;

- комбінована оплата.

Погодинна оплата являє собою основну форму оплати праці консультанта. В її основі лежить розрахунок кількості робочого часу, який необхідно витратити на здійснення консалтингового проекту, та вартість одиниці робочого часу консультантів з урахуванням їх кваліфікації. Необхідно враховувати, що в проекті можуть брати участь кілька консультантів, що мають різну кваліфікацію.

До складу змінної оплати праці входять не тільки грошова компенсація за сам працю консультанта, але й складові, пов'язані з матеріальними витратами, транспортними витратами, витратами на рекламу, оплату праці додаткового персоналу і т. д.

При цьому слід мати на увазі, що консультанти продають клієнту продукт, який вони виробляють не лише під час перебування на його підприємстві, але і під час попередньої роботи.

З урахуванням цього для розрахунку оплати праці консультанта може бути використаний метод, заснований на витратах.

Однак консультант може використовувати й інші підходи до розрахунку ціни на свої послуги:

1. Ціна, визначена на основі цін конкурентів, якщо інформацію про них можна отримати.

2. Ціна, обумовлена суб'єктивною оцінкою корисності (цінності) послуги. Тут необхідно врахувати, які види ефекту дасть консалтинг, так як крім фінансового можливі технічні, соціальні, екологічні, маркетингові ефекти. Сам проект може бути розглянутий як інвестиції в підвищення інтелектуального капіталу фірми-замовника, що забезпечує їй додатковий імідж, збільшення ринкової вартості.

3. Ціна, заснована на величиною ринкового попиту на дану консалтингову послугу. Відповідно, чим більше попит на послугу, ніж вона є більш рідкісною, яка потребує особливих професійних знань консультанта тим більше її ціна.

Це цікаво - цитата.

Продаючи поради, можна заробити набагато більше грошей, ніж слідуючи їм (Малколм Форбс, видавець журналу Forbes).

Фіксована (недиференційована, паушальна) оплата враховує не витрачений час, а передбачуваний або, що краще, розрахунковий результат. При цьому, як правило, передбачається, що зміни проекту не передбачаються.

У російському законодавстві і договірній практиці ціна підрядного договору може бути приблизним і твердою. Паушальна тверда ціна передбачає виплату замовником консультанту заздалегідь обумовленої суми після виконання останнім робіт, визначених проектною документацією.

Може бути передбачена передоплата в розмірі 20_50% основної суми. Може бути призначена преміальна складова за результатами консалтингу, наприклад за дострокове виконання робіт або перевищення проектних результатів.

На практиці виникає три питання, які обмежують придатність цього методу:

- як правильно розрахувати розмір ефекту;

- як визначити в загальному, економічному ефекті діяльності підприємства ту частку, яка виникла як результат праці консультантів;

- коли оплачувати роботу консультантів, якщо до отримання ефекту може пройти певний (часто тривалий) період часу.

При використанні такого виду оплати, як відсоток від вартості об'єкта консультування чи результату, ціна консалтингових послуг розраховується на підставі визначених показників, що характеризують вартість об'єкта, наприклад, обсяг інвестиційних вкладень, величина доходу, прибутку, ринкова вартість об'єкта.

У Росії ціна на консалтингові послуги як відсоток від вартості об'єкта консультування найчастіше застосовується за трьома видами послуг:

1. Оцінка майна (при приватизації, продажу і т. д.): 1-2% від вартості майна.

2. Консультування щодо складання контрактів: 1-2% від його вартості при простому змісті контракту і 4-5% - при складному.

3. Консультування по залученню інвестицій: 1-2% від розміру інвестицій.

Комбінована оплата - це комбінація трьох перерахованих вище методів. Комбінація погодинної оплати і фіксованої ціни часто застосовується при абонементному обслуговуванні клієнта, а комбінація фіксованої ціни і процентної оплати - при здійсненні консультування по конкретній проблемі.

Зовнішні консультанти крім економічної мотивації мають неэкономическую:

- професія консультанта є престижною;

- має місце вільна організація праці консультанта;

- консалтинг дає великі можливості для професійного та соціального розвитку;

- робота консультанта пов'язано з роз'їздами, знайомством з новими людьми, відрізняється різноманітністю;

- консультант, маючи великий досвід, може опублікувати його в паперовій або електронній формі книги, створити власний сайт, що дає йому додаткову популярність;

- консультант, використовуючи наявний матеріал, може проводити наукові дослідження, розширюючи свої пізнання і збагачуючи діяльність.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

МОТИВАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ В МЕНЕДЖМЕНТІ
Мотивація поведінки споживача та прийняття рішень про купівлю
Мотивація і діяльність
МОТИВАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ В МЕНЕДЖМЕНТІ
Мотивація поведінки споживача та прийняття рішень про купівлю
Мотивація і діяльність
МОТИВАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ В МЕНЕДЖМЕНТІ
Мотивація поведінки споживача та прийняття рішень про купівлю
Мотивація і діяльність
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси