Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Набіди"

З напрямків, "переступили" в повое, XX століття, слід згадати групи "Набі" (франц. nabis - від давньоєврейського - пророк) - Е. Бернара, П. Боннара, Ж. Е. Вюйара, М. Дені (їх теоретика і натхненника) та ін. В основному выученики Академії Жюльєна, вони відмовилися від академічних шляхів під впливом "символічного синтетизма" живопису Гогена, з творами якого деякі з них познайомилися ще в спільній роботі в Понт-Авене, а інші - на "Виставці синтетистов і імпресіоністів" в кафе Вольпини в 1889 р. "Набіди", хоча й прагнули до монументальності, як Гоген, залишалися скоріше в рамках урочистого орнаментального панно, бляклих, як Пюві де Шаванна, тонів, нагадують гобелени (М. Дені. "Священний гай", 1897), ритму локальних колірних плям, візерунка контурних ліній, як в перегородчастої емалі або в ранньому середньовічному вітражі.

Моріс Дені. Священний гай. Санкт-Петербург, Державний Ермітаж

"Набіди" працювали в різних видах і жанрах мистецтва: оздобленні інтер'єрів, виконання ескізів для вітражів, тканин, килимів, дуже інтенсивно - в театрально-декораційному мистецтві, графіці, особливо афіші. Інтерес до театру і графіку ріднить "набидов" з російськими "мирискусниками", які, до речі, також "переступили" у нове століття, як і "Набі".

П'єр Боннар. Сутінки (Партія у крокет). Париж, Музей Орсе

Представляється, що в групі "Набі" найталановитішим був П'єр Боннар (1867-1947), то іронічний і гротескныи, то ніжний і поетичний в своїх бузково-синіх пейзажах Середземного моря і незліченних "жінки за туалетом", написаних зазвичай у вишуканій сріблясто-сірій гамі.

Едуард Вюйар. Діти. Санкт-Петербург, Державний Ермітаж

Почуття релігійного містицизму, християнський спіритуалізм і інтелектуалізм у деяких з членів "Набі" (в основному, під впливом книги Е. Шюре "Великі Посвячені") було лише грою на грецьку, арабську, староєврейську символіку, нерідко поєднувалося з відвертою салонностью, завжди в підсумку манірної та претензійної (хоча і тут є великі удачі, начебто гравюр на дереві Ф. Валлотона або гобеленів П. Рансона).

"Набіди" взяли участь у формуванні "Ар Нуво" (франц. art nouveau - нове мистецтво) - французького варіанту модерну, того останнього художнього стилю рубежу століть, яким завершується тривалий період розвитку європейської культури.

Мистецтво модерну

Якщо говорити про модерн (франц. moderne - новітній, сучасний) як про цілому історичному періоді в мистецтві, то слід сказати, що він вміщує багато стилів, течій і шкіл, об'єднуючим початком яких виступає протистояння їх еклектиці; якийсь, за влучним зауваженням дослідника А. Русаковой, "поворот століть" у мистецтві. Якщо ж мати на увазі стиль "модерн", то час його складання та існування недовго: приблизно із середини 1880-х рр. до початку Першої світової війни. Але це час посиленого кризи системи всіх цінностей: морально-етичної, художньо-естетичних, науково-пізнавальних. Багато шукають уми усвідомлювали у цей час вичерпаність плоских ідей позитивізму з його безмежною вірою в науку і "тріумфальний хід" прогресу.

Звідси неоромантизм, ретроспективізму і витончене стилізаторства модерну, так прагнув до синтезу всіх методів, стилів, шкіл, прийомів.

Модерн по-різному називався в різних країнах: флореальное напрямок - в Бельгії, де він народився у творчості архітекторів Орта і Ван дер Вельде; Ар Нуво - у Франції (Е. Гимар, Е. Галле та ін), Сецессіон - в Австрії (Густав Клімт), "Школа мистецтва у Глазго" на чолі з Чарлзом Макінтошем - в Шотландії, Ліберті - в Італії, Югенд-стиль - в Німеччині та ін.

В архітектурі модерну виробляє більш цілісне враження, ніж у живопису, тому що, як вірно помічено, "пронизаний єдиним динамічним формотворчим початком". Хоча і тут він породив так званий каталонський модернізм Антоніо Гауді, специфічний північний модерн - в Скандинавії і Росії (Лідваль, Лялевич, Перетяткович, фон Гоген та ін). У декоративно-прикладному мистецтві вражає різноманітність матеріалів, прийомів їх обробки - в ювелірних виробах, склі, килимарстві, кераміці (Гимар, Тіффані, Лалік, Галле та багато інших) - це ціла епоха не тільки в суто прикладному мистецтві, але й у співдружності його з архітектурою.

При існуванні в різних країнах і, відповідно, лише їм притаманних рисах художників модерну об'єднує загальне, хоча це загальне і містить в собі "поєднання непоєднуваного": витончений естетизм, вишуканість образотворчих засобів, високий професіоналізм - в самих різних сферах, де, як правило, все робив один художник, від архітектурного проекту до дверної ручки і костюма для мешканців проектованого житла, витримуючи всі в єдиному ансамблі (вже згадуваний Ван дер Велде) - і при цьому незнищенне відчуття духовної і душевної втоми, спустошеності (недарма один з дослідників назвав цей стиль "зітханням вмираючого століття"), іронії, скепсису, а іноді і відвертої вульгарності: досить поставити поруч імена геніального Михайла Врубеля і Обрі Бердслея, графіка якого, безсумнівно, високопрофесійна і вишукана, але знаходиться десь на межі порнографії. У пошуках "великого стилю" часом утрачивалась та тонка грань, яка відділяє високе мистецтво від салонних эпигонских варіацій, властивих мистецтву масовому. Але це вже інша проблема, якій судилося стати однією з головних проблем мистецтва наступного століття.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Філософсько-естетичні засади модерну.
Модерн. Світ в променях заходу
Мистецтво модерну
Течії модерну
Прикладне мистецтво
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси