Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Афганістан

На початку XIX ст. імперія Дуррані, символ найвищої могутності Афганістану, розквіту його політичних успіхів, розпалася на частини - Кабульское, Гератское, Кандагарское і Пешаварское ханства. Кабульський хан Дост Мухаммед, який проголосив себе в 1836 р. еміром Афганістану, чимало зробив для об'єднання країни. Складність ситуації полягала в тому, що в середині XIX ст. Афганістан вже був оточений сильними державами - каджарским Іраном, Індією, насамперед сикхським Пенджабом, і, як наслідок, все ближче подходившими до нього з півночі і півдня колоніальними імперіями, Росією і Англією. Не дивно, що відстала гірська країна, не мала, наскільки тоді було відомо, ні привабливих природних ресурсів, ні скільки-небудь значних інших багатств і доходів, але зате розташована в стратегічно важливому районі Азії, виявилася центром політичних устремлінь і інтриг.

Англо-афганська війна (1838-1842) показала, що Афганістан - міцний горішок. Хоча 30-тисячна англійська армія зайняла міста Кабул, Кандагар і Газні, вона все-таки змушена була з ганьбою відступити, повернувши Дост Мухаммеда до влади. Скориставшись цим успіхом, Дост Мухаммед, а потім його наступник емір Шер Алі зуміли довести до кінця об'єднання афганських земель. У 1870-ті рр. кордону Росії і аннексировавшей ще в 1849 р. сикхський Пенджаб Англії підійшли вже впритул до афганським земель. Обидві держави виразно претендували на певний вплив в Афганістані, а перед афганськими правителями стояло нелегке завдання зберегти незалежність в умовах помітного тиску на країну з півночі і півдня.

Місія генерала Столетова у Кабул в 1878 р. з проектом російсько-афганського договору зуміла викликати у Шер Алі вибух антианглийских настроїв. Цим скористалася Англія, яка використала ситуацію як привід для нової військової експедиції. Друга англо-афганська війна (1878-1880) примусила наступника померлого еміра Шер Алі Якуба укласти Гандамакский договір, за умовами якого Афганістан фактично визнавав свою васальну залежність від Англії. Однак цей договір викликав дуже сильне невдоволення над усе цінували свою незалежність афганських горян. В Афганістані спалахнуло повстання, яке незабаром очолив проник в країну із завойованої російськими Середньої Азії племінник Шер Алі Абдуррахман. Спираючись на деяку, не занадто явну, підтримку Росії, Абдуррахман здобував перемогу за перемогою, так що англійці влітку 1880 р. визнали за благо вступити з ним у переговори. Визнавши його еміром Афганістану, вони в той же час домоглися від нього згоди на контроль Англії над зовнішньою політикою країни (вести зовнішні зносини, "виходячи з думками і бажаннями англійського уряду"). І хоча новий емір був змушений погодитися на проанглійський зовнішньополітичну орієнтацію, що цілком відповідало реальному співвідношенню політичних сил у той час (росіяни були далеко, а англійські війська поряд з Афганістаном), головним своїм завданням він зробив зміцнення центральної влади і жорстке придушення сепаратистських тенденцій.

Тим часом Росія і Англія в умовах складних політичних інтриг вирішували свої зовнішньополітичні спори, в тому числі в районі Афганістану і поблизу нього. Зокрема, у 1893-1895 рр. практично без участі представників афганських була проведена демаркація кордонів - спочатку англо-афганської (точніше, індо-афганської) по так званій лінії Дюранда, а потім і російсько-афганської в районі Паміру.

Початок XX ст. пройшло в Афганістані під знаком деякого підйому у сфері політичних рухів, культурно-просвітницької діяльності. Хоча ця країна і була дуже відсталою, але і до неї дійшли відгомін тих подій, які прокотилися по сусідніх азіатських країн (Туреччина, Іран). Вони призвели до сплеску так званих младоафганских реформаторських настроїв. Рух младоафганцев було дуже слабким, але все-таки це була виникла на місцевому грунті ідеологія реформ, вестернізації країни. Саме на неї як на свою головну опору зробив ставку прийшов у 1919 р. до влади Аманулла-хан. У пошуках підтримки проти англійців, від яких він у тому ж році домігся визнання повної незалежності країни, Аманулла апелював до Радянської Росії, теж визнала цю незалежність і уклала з Афганістаном договір.

Хоча акт визнання незалежності викликав підйом в країні, до рішучих структурних реформ вона ще зовсім не була готова. Младоафганцы у прагненні здійснити реформи взяли занадто крутий курс, що викликало невдоволення селянства і ісламського духовенства. Спираючись на нього, противники реформ досягли в 1929 р. зречення Амануллы від влади. Королем країни став Надир-шах, офіційно прийняв конституцію (1931), яка закріплювала режим помірного характеру, який враховував і силу духовенства, і відсталість селянства, і значення племінних зв'язків в Афганістані. У 1933 р. королем став Закір-шах, який вів політику вкрай обережного зовнішньополітичного маневрування, особливо напередодні Другої світової війни, коли помітно посилилася активність агентів Німеччини в Афганістані. Але на відміну від Туреччини та Ірану, Афганістану виявився дуже далеким від нацистської Німеччини. Її агенти з початком війни були вигнані, а ситуація в післявоєнному Афганістані, коли Англія втратила своїх колоній і перестала бути важливим чинником у зовнішньополітичній орієнтації країни, призвела до посилення зв'язків Афганістану з Радянським Союзом. У 1973 р. в результаті чергового державного перевороту Афганістан став республікою, а в підсумку наступного перевороту 1978 р. була проголошена Демократична Республіка Афганістан, яку очолив Революційний рада, орієнтувався на співробітництво з СРСР.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Афганістан
Арабські країни Азії, Кавказ, Середня Азія, Афганістан
Туреччина, Іран, Афганістан
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси