Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

"Відплата" (1910-1921)

Намагаючись осмислити свою долю в контексті долі покоління, поет задумав написати поему, яка отримала символічну назву "Відплата". Безпосереднім імпульсом до створення поеми стала смерть батька Блоку, проте з плином часу задум все розширювався і поглиблювався. Від долі батька - "цікавого, цілісного, навіть сильної людини", як характеризував його сам поет, - думка його звернулася до долі сім'ї, роду, нарешті, до долі російського народу в цілому. Автобиографизм поеми - лише початкова точка для авторських узагальнень. Протягом майже 12 років, з 1910 р. до самої смерті поета, створювалося це твір, але так і залишилося незакінченим, обірвавшись на середині третьої глави. Про зміст поеми можна отримати уявлення з се плану, складеного автором на початку 1913 р. (тоді ним передбачалося, що поема буде складатися з чотирьох частин), а також з переказу змісту задуму у передмові до поеми, написаному 12 липня 1919 р.

Поема написана пушкінським четырехстопным ямбом - строгим класичним розміром, який, за словами автора, є "простим виразом ритму того часу". Цілісність поеми надає не тільки сюжет, але і складна система наскрізних мотивів, найважливішим з яких є лейтмотив "відплати", пов'язаний у поета з мелодією мазурки. Цей польський танець одночасно відсилає читача і на світські бали, і на військові плацы, нагадує про долю приниженою і до пори зачаїлася Польщі, в той час - околичній провінції Російської імперії, не раз перш ставала джерелом бунтів і набігів на російські землі. Відплата в поемі очікує не тільки людей, що обрали шлях егоїстичного, всеотрицающего індивідуалізму, але й цілі покоління, які розділяють відповідальність за існування "страшного світу".

Останні роки

Незадовго до революції Блок переживав серйозний творчий криза: нові вірші практично не з'являються. Посилило важкий душевний стан поета і те, що влітку 1916 р. його призвали в армію. Блок служив табельником в інженерних військах, і тільки допомога знайомих допомогла уникнути відправки па фронт. Посилюється почуття близькості катастрофи. Майбутні соціальні катаклізми вітаються поетом, бо мають розігнати морок "страшного світу", нехай навіть ціле покоління згорить в очисному вогні:

Нищівний роки! Безум'я ль у вас, надії ль звістку? Від днів війни, від днів свободи - Кривавий відсвіт в особах є.

("Народжені в року глухі...", 8 вересня 1914)

Блок щиро приймає революцію. У статті "Інтелігенція і Революція" (1918) він закликає "бачити те, що задумано, слухати ту музику, якої гримить "розірване вітром повітря"". Вершина його післяреволюційного творчості - поема "Дванадцять" (1918), яку увінчує образ "Ісуса Христа", ніж багато побачили моральне виправдання Блоком революції.

Він пише поему "Скіфи" (1918), тим самим включившись в традицію, задану поетом і філософом Ст. Соловйовим і його віршем "Панмонголизм", а також літературно-філософським трактатом "Три розмови". Соловйов стверджував, що головну небезпеку для європейської цивілізації являють східноазійські народи, чия навала на Захід закінчиться "занепадом Європи". Інші російські поети - символісти (К. Д. Бальмонт "Скіфи"; В. Я. Брюсов "Прийдешні гуни"), і акмеїстів (Н. С. Гумільов "Мужик"), і футуристи (Ст. Ст. Маяковський "Нате"), кожен по-своєму, розвинули цю думку філософа. Хтось боявся загибелі великої культури, хтось вітав її, проте їх об'єднувала віра в те, що стихійні сили, які принесуть смерть і руйнування благополучній Європі, вже зароджуються в надрах народних мас, чиїм пробудженням буде революція. Блок вніс свою лепту в художній розвиток цієї теми. Його поема увібрала в себе всі традиційні антиномії: "варварство - культура", "Схід (Росія) - Захід", "стихія - порядок", "народ - еліта", "серце - розум" і т. д. Знаменно, що ліричний персонаж поеми - "скіф", який звертається з пропозицією братського світу до Європи. Мабуть, поет, хоча і розумів неминучість настали катаклізмів, необхідність катастрофи "страшного світу", все ж не залишав віри в можливість мирного результату протистояння.

В останні роки Блок практично не писав віршів: позначався викликаний переоцінкою своїх колишніх ідеалів глибоку душевну кризу, на ґрунті якого розвинувся невиліковну недугу. Останнім, до кого звернувся з віршами поет, чиє "веселе ім'я" згадав він в одному з публічних виступів, виявився А. С. Пушкін:

Пушкін! Таємну свободу

Співали ми услід тобі! Дай нам руку в негоду,

Допоможи в німий боротьбі!

("Пушкінському дому", 11 лютого 1921)

Смерть поета 7 серпня 1921 р. (місяць, ознаменований розстрілом ще одного великого поета, лідера акмеистов Н. С. Гумільова) стала дуже важливою віхою для його сучасників. Не випадково для багатьох Срібний вік не переривається в 1917 р., а в "чорному серпні 1921 р.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

МИКОЛА ГУМІЛЬОВ (1886-1921)
Західна Білорусь у складі Польської держави (1921-1939 рр.)
Окуровский цикл (1910-1911)
Повість "Гранатовий браслет" (1910)
Повість "Село" (1910)
Дебати сторін і останнє слово підсудного
Французький класицизм останньої чверті XVIII - першої третини XIX століття
Загальна характеристика світового економічного зростання в останні десятиліття: основні тенденції і перспективи XXI століття
Репліки сторін і останнє слово підсудного
Дебати сторін і останнє слово підсудного
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси