Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Макроекономіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Попит на гроші

Як формується попит на гроші в економіці? Частина отриманих доходів домогосподарства спрямовують на купівлю благ, іншу частину зберігають. Свої заощадження люди можуть зберігати у вигляді різних активів (грошей, цінних паперів, творів мистецтва, нерухомості і т. н. Набір активів, який вибирає для себе власник багатства, називається портфелем. Коли людина приймає рішення

про розподіл свого багатства між різними видами активів, це зазвичай називають рішенням про портфельному розподілі.

Рішення купити і зберігати певний актив приймається людиною з урахуванням таких факторів, як багатство, очікувана прибутковість, ризик, ліквідність активу. Зростання багатства, що належить людині, збільшує його попит на активи. Зростання очікуваної дохідності певного активу щодо очікуваної прибутковості альтернативного активу збільшує попит на даний актив. Якщо ж зростає ступінь невизначеності щодо прибутковості активу, то попит на цей актив зменшується. Чим вище ліквідність, тим вище попит на актив. Тому суть портфельного рішення полягає у формуванні такого набору активів, який забезпечує власнику досягнення оптимального поєднання прибутковості, ліквідності та ступеня ризику.

Гроші - це теж актив, тому вони можуть використовуватися як засіб збереження цінності. Гроші мають меншу прибутковість, ніж активи з порівняльної ступенем ризику, такі як, наприклад, державні облігації. Але люди все-таки воліють тримати частину свого багатства у формі грошей, що пояснюється високим ступенем їх ліквідності. Домогосподарства будуть зберігати частину своїх заощаджень в найбільш ліквідній формі - грошах, оскільки така форма дозволяє негайно здійснювати покупки товарів і послуг при мінімальних витратах.

Таким чином, можна визначити попит на гроші як така кількість грошей, що люди хочуть мати у своїх портфелях поряд з іншими активами. Попит на гроші визначається вибором на користь ліквідності замість більш високої прибутковості. На величину попиту на гроші впливають різні фактори: рівень цін, реальні доходи, відсоткові ставки. Зростання цін або доходів збільшує потребу людей в ліквідності, а отже, призводить до зростання попиту на гроші. Якщо ж збільшується процентна ставка, то попит на готівку зменшується, оскільки люди прагнуть перевести свої заощадження у депозити та інші види активів, що приносять дохід.

Альтернативна вартість зберігання грошей

Номінальна ставка відсотка відіграє важливу роль у визначенні попиту на гроші, так як вона являє для економічних агентів альтернативну вартість зберігання багатства у грошовій формі. Чим вища ліквідність активу, тим менше його прибутковість. Коли люди приймають рішення перевести свої грошові кошти в якусь менш ліквідну форму, вони одержують більш високий процентний дохід, тоді як залишаючи свої заощадження у формі готівки, вони втрачають цей дохід. Отже, ціною високої ліквідності грошей буде упущений процентний дохід. В результаті з'являється проблема вибору: менш ліквідний актив можна використовувати негайно в якості платіжного засобу, але за нього можна отримати більш високий дохід. І навпаки, ліквідний актив, наприклад готівку, завжди можна використовувати для оплати угод, але в цьому випадку ми не отримаємо процентний дохід, який могли б мати, поклавши гроші, наприклад, на терміновий депозит.

Таким чином, ставка відсотка виступає своєрідною "ціну" грошей і в моделі попиту на гроші є "ціновим фактором" попиту. Графічно функцію попиту на гроші зображують у координатах: ставка відсотка r - реальна грошова маса М/Р, де М - номінальна грошова маса, Р - рівень цін.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Попит на гроші
Грошовий ринок та попит на гроші
Попит на гроші
Гроші як міра вартості
Роздільне зберігання товарів підвищеного і зниженого споживчого попиту
Природа грошей
Злочини, що посягають на основи кредитно-фінансової діяльності. Виготовлення, зберігання, перевезення або збут підроблених грошей чи цінних паперів: поняття, склад і види
Вартість грошей у часі
Аналіз альтернатив дій
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси