Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Умови розвитку цивілізацій

Отже, розвиток цивілізації, А. Дж. Тойнбі, здійснюється на основі принципу "виклик - відповідь": навколишнє середовище (і природна і соціальна) безперервно кидають виклик цивілізації, ставлять перед нею проблеми, а суспільство, насамперед в особі творчого меншини, змушене шукати способи вирішення цих проблем. "Таким чином, сутністю зростання цивілізації виявляється clan (порив), який призводить бік, подвергающуюся викликом, через рівновагу успішної відповіді до перевазі, який проявляється у виникненні нового виклику". Зростання цивілізації - це здійснення уявлень драми "виклику - відповіді".

А. Дж. Тойнбі писав, що "зростаючі цивілізації відрізняються від статичних примітивних товариств динамічним рухом, що відбуваються в їх соціальних системах за рахунок творчих особистостей". Творче меншість покликана відреагувати на виклик, поставлений середовищем, тобто на зовнішній фактор. Функція "зовнішнього чинника" полягає в тому, щоб перетворити "внутрішній творчий імпульс" постійний стимул, що сприяє реалізації потенційних можливостей. Творче меншість направляє розвиток цивілізації, здійснює безперервний процес розкриття се внутрішніх потенційних напруженостей, її самовизначення і самовираження через вирішення проблем. Розвиток цивілізації відбувається тоді, коли індивід, меншина або суспільство в цілому відповідає на виклик, причому не просто на нього відповідає, також і стає відповідальним за новий виклик, який, у свою чергу, вимагає подальшого відповіді, творчих варіацій.

Але суспільство складається не тільки з творчої меншості, але і з нетворчої більшості. У зв'язку з цим А. Дж. Тойнбі ставить проблему їх взаємодії: нетворческое більшість буде залишатися позаду, поки першопрохідці не зможуть придумати яке-небудь засіб для того, щоб підтягти інертний ар'єргард до свого власного рівня. Таким засобом він вважає мимесис. Однак мимесис по-різному діє в примітивному і в цивілізаційному товариства. У примітивному суспільстві він спрямований на старше покоління і на померлих предків, що призводить суспільство до статичного стану. В суспільствах, що перебувають у процесі цивілізації мимесис, спрямований на наслідування творчим особистостям, які є першовідкривачами. "Проблема підтягування нетворчих рядових членів до рівня творчих першопрохідців в масштабах суспільства може бути вирішена лише завдяки здатності абсолютного мімезису - однією з найменш піднесених здібностей людської природи, що має більше від навчання, ніж від натхнення". Мимесис вважає він найкоротшим шляхом для придбання соціальних "активів"- у вигляді здібностей, емоцій та ідей.

Розквіт цивілізації характеризується її внутрішньою згуртованістю, єдністю, солідарністю. Відмінною рисою зростаючої цивілізації є те, що вона являє собою на цьому етапі якесь єдине соціальне ціле, в якому економічний, політичний і культурний елементи об'єднані внутрішньою гармонією зростаючої соціальної системи. Однак коли суспільство надломлюється і починає розпадатися, одним із симптомів цієї соціальної хвороби є поділ культурного, політичного та економічного елементів, що породжує хворобливий дисонанс. Таким чином, розвиток цивілізації, А. Дж. Тойнбі, не визначається ні розвитком техніки самої по собі, ні географічним фактором, ні підкорення природи, а насамперед внутрішньою згуртованістю її членів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Стратегія існування і розвитку цивілізації
Традиціоналістський і технократичний типи розвитку цивілізації та їх базисні цінності
Причини розпаду цивілізацій
А. Дж. Тойнбі про типології та генезис цивілізацій
ПОДАТКИ У СВІТОВІЙ ЦИВІЛІЗАЦІЇ
Формування та розвиток інформаційних ресурсів підприємства в умовах інформаційної економіки
Умови формування і розвитку ринку
Основні умови розвитку колективу
Повнота освіти як умова і форма розвитку підлітків
Умови та чинники виникнення та розвитку менеджменту
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси