Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Репутаційний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Юридичний захист ділової репутації

Конкурентна боротьба за ринки в сучасних умовах постійно зростає, відповідно, і методи цієї боротьби, що постійно ускладнюються. Головним об'єктом нападок все частіше стає ділова репутація опонента. Інформаційна війна, спровокований скандал, запущений кимось помилковий слух - все йде в діло, щоб підірвати авторитет більш успішного гравця ринку, позбавивши його тим самим головної конкурентної переваги.

Що можуть протиставити інформаційному тероризму представники бізнесу? Вибухнути такої ж лайкою в адресу наклепників? Але навряд чи це додасть авторитет. Набагато більш цивілізованими і дієвими в даному випадку можуть стати правові інструменти захисту і відновлення репутації, давно практикуються в усьому світі. Оскільки ділова репутація є найціннішим капіталом будь-якої компанії, її, як і будь-яку іншу власність, необхідно захищати. У разі, коли на організацію обмовляють, оголошують проти неї інформаційну війну, необхідно підключати правові інструменти захисту репутації.

Ось як в російському законодавстві формулюються ті, що належать людині або організації нематеріальні цінності, які можна відстоювати через суд:

честь - це суспільна оцінка особи, міра його духовних та соціальних якостей;

гідність - внутрішня самооцінка особою власних якостей, здібностей, світогляду, суспільного значення;

ділова репутація - стійка позитивна оцінка ділових (виробничих, професійних) переваг особи громадською думкою.

Які ж механізми захисту ділової репутації існують в російському законодавстві?

Закон про ЗМІ - встановлює право на спростування в засобах масової інформації недостовірних відомостей, а також не відповідають дійсності і ганьблять честь і гідність громадян і організацій (ст. 43 Закону), а також встановлює порядок такого спростування (ст. 44 Закону).

Стаття 152 Цивільного кодексу (ГК) РФ визначає механізм судового захисту честі і гідності громадян і юридичних осіб, а також їх ділової репутації. Судова захист надається стороні, чия ділова репутація була порушена публікаціями в ЗМІ, причому тягар доведення істинності оприлюднених відомостей лежить на розповсюджувачі хибної інформації.

Подолати традиційну нелюбов росіян до судових позовів допоможе погляд на слухання справи в суді як на ефективну PR-кампанію щодо захисту доброго імені, при якій відбувається органічне взаємодія права і методів PR.

Піарники добре знають; в критичній ситуації набирає очки не той, хто формально правий, а той, хто вміє тримати удар, зберігаючи при цьому гідність, витримку і правдивість. Навіть у разі неправоти щире публічне визнання помилок повністю обеззброює опонентів, а повагу аудиторії до виноватому за те, що у нього вистачило мужності покаятися, може перетворити його з програв у переможця. За даними американських соціологів, рейтинг Била Клінтона після скандалу з Монікою Левінські навіть зріс, особливо в очах жіночої аудиторії, оскільки той не побоявся покаятися у скоєному на очах мільйонів телеглядачів по всьому світу.

Здобути моральну перемогу над супротивником можна з допомогою грамотної комунікаційної стратегії в ході судового розгляду. Однак хочеться перемоги не тільки моральної, і з юридичної, а її неможливо домогтися лише PR-технологіями, їх необхідно документально підкріпити незаперечними фактами і доказами, і тут не обійтися без професіоналів у галузі юриспруденції. Особливістю сучасних комунікацій стає взаємопроникнення двох, здавалося б, зовсім різних професій юриста і РR-спеціаліста. Їх співпраця стає необхідним, коли мова заходить про відстоювання ділової репутації в суді. Але перш, ніж відправитися в суд зі скаргою на кривдника, слід серйозно оцінити свої сили: якщо у потерпілого не вистачає доказової бази або в обвинувальних аргументів є вразливі місця - краще не ризикувати. Визначити це можна тільки з допомогою юриста.

Юридичний аспект захисту репутації виникає при зверненні в суд та інші правоохоронні органи. При цьому вирішується відразу два завдання:

o юридична, яка передбачає залучення порушника до відповідальності шляхом судового рішення;

o інформаційна, пов'язана з суспільною оцінкою дій на захист репутації.

Виходячи з такого взаємозв'язку, виділяють два основних напрямки, за якими може здійснюватися взаємодія права і PR по захисту репутації. По-перше, це PR-підтримка судових процесів, що передбачає інформування про юридичних процесах, що, як правило, не впливає на остаточне рішення суду. По-друге, це розробка PR-стратегії, в рамках якої використовуються правові засоби впливу. При цьому юридична діяльність підпорядкована РР-стратегії, наприклад, можливе ініціювання звернення до суду, яке може бути програшним з юридичної точки зору, але досить успішним з точки зору репутаційного менеджменту.

Є чимало прикладів того, як загроза репутації, сформульована в рамках закону і підкріплена РР ресурсами, була використана для захисту інтересів бізнесу. У свій час увагу журналістів і широкої громадськості була прикута до відомої пивної компанії, якій конкуренти пред'явили звинувачення в тому, що вона виробляє напій низької якості, що не відповідає заявленим на етикетці характеристиками. Інформація про це була опублікована в провідній діловій газеті, як доказ наводилися дані торгинспекции, зробила контрольні закупівлі нива в ряді підмосковних магазинів. Затіяли скандал конкуренти при розробці цієї PR-кампанії забули проконсультуватися з юристом і здійснили ряд грубих помилок: зазначені магазини не мали холодильників для зберігання швидкопсувної продукції, до того ж у них, торгували простроченим товаром.

Судовий розгляд по даній справі, яке дуже активно висвітлювалося в усіх федеральних ЗМІ, мимоволі перетворилася на переконливу рекламу високої якості пива даної компанії, оскільки технологи підприємства представили документацію, що підтверджує високу якість і корисні властивості популярного напою, а також влаштували для журналістів дегустацію свого напою, яку вів головний технолог підприємства. Зрозуміло, про це було написано багато яскравих, переконливих репортажів.

Проте не завжди такі судові процеси відбуваються настільки успішно. Слід добре уявляти собі ті проблеми юридичного захисту репутації, які можуть виникнути. Найпоширеніша з них - слабке уявлення позивача про те, що таке "порочать відомості". Пленум Верховного Суду в постанові № 11 від 18 серпня 1992 р. визначив, що "порочать" називаються відомості, в яких містяться твердження про порушення громадянином або юридичною особою чинного законодавства чи моральних принципів".

Як випливає з наведеного визначення, що порочать відомості можуть бути поширені лише у формі твердження. Якщо, приміром, журналіст у своїй статті не стверджує, а лише ставить запитання, то вимагати спростування навіть явно провокаційного питання безглуздо: суд все одно відмовить у такому вимозі. Позиція суду зрозуміла: поняття "порочащиее відомості" носить оціночний характер, тому важко визначити, які саме відомості завдали шкоди репутації в конкретному контексті. До того ж не завжди можна розрізнити твердження про факти і висловлення думки, яке наклепом, як правило, не є.

У разі якщо рішення про звернення до суду все-таки прийнято, слід розробити чіткий алгоритм взаємодії юристів і піарників. На думку відомого експерта Д. Жданухина, план спільних дій юристів та фахівців з управління репутацією може виглядати наступним чином (рис. 6.4).

Рис. 6.4. Алгоритм взаємодії юридичної та PR-служби

Як видно з рис. 6.4, процес починається з звернення до правоохоронних органів - міліції, суду. Слідом за цим стартує інформаційний супровід юридичного процесу, мета якого - привернути увагу громадськості, забезпечивши тим самим захист від протиправних дій. PR-підтримка юридичних процедур повинна проходити паралельно по двох напрямках. Перше - це масове інформаційне висвітлення шляхом розсилки прес-релізів, публікації статей і коментарів у ЗМІ. Друге зосереджено на точковому інформаційному освітленні, яке виражається в розсилці листів з роз'ясненням своєї позиції впливовим особам (керівникам правоохоронних та державних структур, представників бізнесу, партнерів, опонентів і т. д.). Не менш важливо організувати науково-консультаційний супровід правозастосовчої діяльності, що складається експертні думки вчених, коментарі фахівців. Їх теж корисно публікувати в ЗМІ.

Окремий напрям діяльності - організація взаємодії з громадськими організаціями, залучення їх на свою сторону. Своїм приєднанням до інформаційної кампанії вони можуть надати серйозну репутаційну підтримку постраждалої компанії.

Нарешті, надзвичайно важливо забезпечити безперебійну зворотний зв'язок з метою постійної коригування подальших дій у разі зміни ситуації. Під зворотним зв'язком у даному випадку розуміється моніторинг публікацій про минаючому судовому процесі, аналіз зміни громадської думки, відстеження дій опонентів.

Успішність такої програми гарантована при дотриманні двох важливих правил:

o максимальна оперативність у висвітленні юридичної діяльності по захисту репутації;

o готовність своєчасно запропонувати свою інтерпретацію будь-яких заяв опонентів та рішенням судових органів.

У той же час до типових помилок, які здійснюють організатори подібних інформаційних кампаній, можна віднести наступні:

o безсистемні скарги у різні правоохоронні органи без достатньої юридичної підготовки та інформаційного супроводу;

o спроба зберегти в таємниці хід судового процесу;

o висвітлення судового процесу без консультації з юристами про правильність формулювань, оскільки журналісти, громадські діячі, блогери, які не думають про коректність своїх висловлювань, можуть потрапити в ситуацію, коли їм доведеться спростовувати сказане і навіть виплачувати відшкодування збитків чи моральної шкоди.

Приклад з практики

Позивач: ТОВ "Орбіта".

Відповідачі: Ростовська регіональна громадська організація "Донська асоціація захисту споживачів і підприємців" і громадянин Сейран Унанян.

Причина позову: нанесення збитку ділової репутації ТОВ "Орбіта" шляхом розповсюдження в Інтернеті компрометуючої інформації.

Сума позову: 17 млн руб.

За версією позивача, відповідач опублікував на своєму сайті (який вже закритий) негативний відгук громадянина Сейрана Унаняна про роботу автосалонів ТОВ "Орбіта", який згодом ліг в основу низки статей з гучними назвами: "Кашка з мишкою" (газета "Ростов офіційний"), "Авто з темним минулим" (газета "Московський комсомолець" на Дону"), "Прем'єра Унаняна" ("Російська газета") і ін

Крім цього на сайті Донський асоціації захисту споживачів і підприємців був опублікований наступний текст: "... Шановні споживачі!!! Ви хочете: щоб хтось порпався в "брудній білизні", з'ясовуючи, де Ви взяли гроші на дорогу покупку (автомобіль) або хто у Вас цивільний (а) чоловік (дружина)? Щоб з Вами грубо спілкувалися протягом гарантійного обслуговування автомобіля? [...] Щоб Вас називали шахраєм? [...] Якщо так, то придбайте автомобілі марки "Пежо" та "Нісан" в автосалонах ТОВ "Орбіта" офіційного дилера в р. Ростов-на-Дону. Якщо Вам не пощастило і проданий Вам автомобіль виявився неналежної якості, всі вищеперелічені принади спілкування з дилером Ви відчуєте на власній "шкурі"".

ТОВ "Орбіта" вимагає спростувати цю інформацію як не відповідає дійсності та порочить її ділову репутацію, а також стягнути 15 млн руб. з громадської організації і 2 млн руб. з Сейрана Унаняна.

Відповідачі не змогли надати доказів достовірності опублікованої інформації, на підставі чого Арбітражний суд Ростовської області задовольнив позов ТОВ "Орбіти". Сума позову при цьому була знижена до 10 млн руб.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Про судової практиці у справах про захист честі і гідності громадян, а також ділової репутації громадян та юридичних осіб
Захист честі, гідності та ділової репутації
ТЕХНОЛОГІЇ УПРАВЛІННЯ ДІЛОВОЮ РЕПУТАЦІЄЮ КЕРІВНИКА
ПАРАМЕТРИ ДІЛОВОЇ РЕПУТАЦІЇ
ПОНЯТТЯ ДІЛОВОЇ РЕПУТАЦІЇ
ТЕХНОЛОГІЇ УПРАВЛІННЯ ДІЛОВОЮ РЕПУТАЦІЄЮ КОМПАНІЇ
Методи оцінки ділової репутації (гудвілу)
АНТИКРИЗОВІ КОМУНІКАЦІЇ ЯК ІНСТРУМЕНТ ЗАХИСТУ РЕПУТАЦІЇ
Репутація та зв'язки з громадськістю
Юридичні факти
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси