Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Аналіз і оцінка ризику виробничої діяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ВИДАЧА СПЕЦІАЛЬНОГО ОДЯГУ ТА ІНШИХ ЗАСОБІВ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАХИСТУ

У системі заходів щодо охорони здоров'я працівників на виробництві важлива роль належить засобам індивідуального захисту. Їх призначення - запобігти або зменшити вплив на працюючих небезпечних і шкідливих виробничих факторів.

Засоби індивідуального захисту застосовують в якості крайньої міри, тобто тільки в тих випадках, коли безпека робіт не може бути забезпечена конструкцією обладнання, організацією виробничих процесів, архітектурно-планувальними рішеннями, нормалізацією повітряного середовища, встановленням засобів захисту від шуму або інших засобів колективного захисту.

ГОСТ 12.4.011-89 засоби захисту працюючих в залежності від характеру їх застосування підрозділяє на дві категорії:

- засоби колективного захисту;

- засоби індивідуального захисту.

Засоби колективного захисту в залежності від призначення підрозділяють на класи:

засоби нормалізації повітряного середовища виробничих приміщень і робочих місць (від підвищеного або зниженого барометричного тиску та його різкої зміни, підвищеній або зниженій вологості повітря, підвищеної або зниженої іонізації повітря, підвищеній або зниженій концентрації кисню в повітрі, підвищеної концентрації шкідливих аерозолів у повітрі);

засоби нормалізації освітлення виробничих приміщень і робочих місць (зниженої яскравості, відсутності або нестачі природного світла, зниженої видимості, дискомфортною або сліпучої блесткости, підвищеної пульсації світлового потоку, зниженого індексу передачі кольору);

засоби захисту від підвищеного рівня іонізуючих випромінювань;

засоби захисту від підвищеного рівня інфрачервоних випромінювань;

засоби захисту від підвищеного або зниженого рівня ультрафіолетових випромінювань;

засоби захисту від підвищеного рівня електромагнітних випромінювань;

засоби захисту від підвищеної напруженості магнітних і електричних полів;

засоби захисту від підвищеного рівня лазерного випромінювання; засоби захисту від підвищеного рівня шуму; засоби захисту від підвищеного рівня вібрації (загальної та локальної);

засоби захисту від підвищеного рівня ультразвуку; засоби захисту від підвищеного рівня інфразвукових коливань;

засоби захисту від ураження електричним струмом; засоби захисту від підвищеного рівня статичної електрики;

засоби захисту від підвищених чи понижених температур поверхонь устаткування, матеріалів, заготовок;

засоби захисту від підвищених чи знижених температур повітря та температурних перепадів;

засоби захисту від впливу механічних факторів (рухомих машин і механізмів; рухомих частин виробничого обладнання та інструментів; переміщаються виробів, заготовок, матеріалів; порушення цілісності конструкцій; обрушуються гірських порід; сипучих матеріалів; падіння з висоти предметів; гострих кромок і шорсткостей поверхонь заготовок, інструментів і устаткування; гострих кутів);

засоби захисту від впливу хімічних чинників; засоби захисту від впливу біологічних факторів; засоби захисту від падіння з висоти.

Засоби індивідуального захисту залежно від призначення підрозділяють на класи: костюми ізолюючі; засоби захисту органів дихання, одяг спеціальний захисний; засоби захисту ніг; засоби захисту рук;

засоби захисту голови; засоби захисту обличчя, засоби захисту очей, засоби захисту органів слуху;

засоби захисту від падіння з висоти та інші запобіжні засоби;

засоби дерматологічні захисні; засоби захисту комплексні.

Трудовий кодекс Російської Федерації (ст. 210) і Федеральний закон "Про основи охорони праці в Російській Федерації" № 181-ФЗ (ст. 4) передбачають у числі основних напрямів державної політики в галузі охорони праці встановлення порядку забезпечення працівників засобами індивідуального та колективного захисту, а також санітарно-побутовими приміщеннями і пристроями, лікувально-профілактичними засобами за рахунок коштів роботодавців. Крім того, ст. 221 Трудового кодексу Російської Федерації та ст. 17 Федерального закону "Про основи охорони праці в Російській Федерації" № 181-ФЗ конкретизують забезпечення працівників засобами індивідуального захисту.

Зокрема, передбачено, що на роботах із шкідливими і (або) небезпечними умовами праці, а також на роботах, виконуваних в особливих температурних умовах або пов'язаних із забрудненням, працівникам видаються сертифіковані засоби індивідуального захисту, змиваючі і знешкоджуючі засоби у відповідності з нормами.

Придбання, зберігання, прання, чищення, ремонт, дезінфекція та знешкодження засобів індивідуального захисту працівників здійснюються за рахунок коштів роботодавця. Роботодавець зобов'язаний також забезпечувати зберігання, прання, сушіння, дезінфекцію, дегазацію, дезактивацію і ремонт виданих працівникам за встановленими нормами спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту.

Правила забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту затверджено Постановою Мінпраці РФ від 18.12.1998, №51. Дія Правил забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту поширюється на працівників усіх організацій незалежно від форм власності та організаційно-правових форм, професії і посади яких передбачені в типових галузевих нормах безкоштовної видачі працівникам спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту, затверджуються постановами Мінпраці Росії.

Типові галузеві норми безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту передбачають забезпечення працівників засобами індивідуального захисту незалежно від того, до якої галузі економіки належать виробництва, цехи, дільниці та види робіт, а також незалежно від форм власності організацій і їх організаційно-правових форм.

Приклади.

а) робітникам, зайнятим у виробництві облицювальних матеріалів з природного каменю, незалежно від того, в організації якої галузі економіки знаходиться це виробництво, засоби індивідуального захисту видаються згідно з Типовими галузевими нормами безпланової видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам промисловості будівельних матеріалів, організацій скляної і фарфоро-фаянсової промисловості;

б) станочнику, зайнятому механічною обробкою металу, незалежно від того, в якій організації він працює, засоби індивідуального захисту видаються згідно з Типовими галузевими нормами безкоштовної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам машинобудівних і металообробних виробництв.

Працівникам, професії та посади яких передбачені в типових нормах безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам наскрізних професій і посад усіх галузей економіки (Бюлл. Мінпраці РФ. 1998, № 8.) засоби індивідуального захисту видаються незалежно від того, в яких виробництвах, цехах і дільницях вони працюють, якщо ці професії і посади спеціально не передбачені у відповідних Типових галузевих нормах.

Приклад: аккумуляторщику, що працює в організації автомобільного транспорту, засоби індивідуального захисту повинні видаватися у відповідності з Типовими нормами безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам наскрізних професій і посад усіх галузей економіки.

Цієї ж категорії робітників, зайнятих на підземних гірничих роботах в гірничо-видобувній промисловості, безкоштовна видача засобів індивідуального захисту повинна проводитися згідно з Типовими галузевими нормами безкоштовної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам гірничої та металургійної промисловості та металургійних виробництв інших галузей промисловості.

Найменування професій робітників і посад спеціалістів і службовців, передбачені в типових галузевих нормах, зазначені у відповідності з Єдиним тарифно-кваліфікаційним довідником робіт і професій робітників, Кваліфікаційним довідником професій робітників, яким встановлюються місячні оклади, Кваліфікаційним довідником посад керівників, фахівців та інших службовців.

В окремих випадках відповідно до особливостей виробництва роботодавець може за погодженням з державним інспектором по охороні праці і відповідним профспілковим органом або іншим уповноваженим працівниками представницьким органом замінювати один вид засобів індивідуального захисту, передбачених типовими галузевими нормами, іншим, забезпечує повний захист від небезпечних і шкідливих виробничих факторів: комбінезон бавовняний може бути замінений костюмом бавовняним або халатом; костюм бавовняний - напівкомбінезоном з сорочкою (блузою) або сарафаном з блузою; костюм суконний - костюмом бавовняним з вогнезахисним або кислотозащитной просоченням; костюм брезентовий - костюмом бавовняним з вогнезахисним або водовідштовхувальним просоченням; черевики (напівчоботи) шкіряні - чоботами гумовими; черевики (напівчоботи) шкіряні - чоботами кирзовими; валянки - чоботами кирзовими.

У тих випадках, коли такі засоби індивідуального захисту, як запобіжний пояс, діелектричні калоші і рукавиці, діелектричний гумовий килимок, захисні окуляри і щитки, респіратор, протигаз, захисний шолом, підшоломник, накомарник, каска, наплічники, налокітники, саморятівники, антифони, заглушки, шумозахисні шоломи, світлофільтри, віброзахисні рукавиці та інші, не вказані в типових галузевих нормах, вони можуть бути видані роботодавцем працівникам на підставі атестації робочих місць, в залежності від характеру виконуваних робіт зі строком носіння - до зношення або як чергові, і можуть включатися в колективні договори та угоди.

При укладенні трудового договору роботодавець ознайомлює працівників з Правилами забезпечення працівників засобами індивідуального захисту, а також нормами видачі засобів індивідуального захисту.

Видаються працівникам засоби індивідуального захисту повинні відповідати характеру та умовам роботи, забезпечувати безпеку праці. У зв'язку з цим не допускається придбання і видачу працівникам засобів індивідуального захисту без сертифіката відповідності.

Роботодавець зобов'язаний замінити або відремонтувати спеціальний одяг і спеціальне взуття, що прийшли в непридатність, до закінчення строків носіння по причинах, не залежних від працівника.

У разі пропажі або псування засобів індивідуального захисту у встановлених місцях їх зберігання з незалежних від працівників причин роботодавець зобов'язаний видати їм інші справні засоби індивідуального захисту.

Передбачені в типових галузевих нормах чергові засоби індивідуального захисту колективного користування повинні видаватися працівникам тільки на час виконання тих робіт, для яких вони передбачені, або можуть бути закріплені за певними робочими місцями (наприклад, кожухи на зовнішніх постах, рукавиці діелектричні при електроустановках тощо) і передаватися від однієї зміни іншій. У цих випадках засоби індивідуального захисту видаються під відповідальність майстра або інших осіб, уповноважених роботодавцем.

Передбачені в типових галузевих нормах теплий спеціальний одяг і тепла спеціальне взуття (костюми на утеплювальній прокладці, куртки і брюки на утеплювальній прокладці, костюми шубу, кожухи, валянки, шапки-вушанки, рукавиці хутряні та ін) повинні видаватись працівникам з настанням холодної пори року, а з настанням теплої пори року можуть бути здані роботодавцю для організованого зберігання до наступного сезону. Час користування теплим спеціальним одягом і теплою спеціальним взуттям встановлюється роботодавцем спільно з відповідним профспілковим органом або іншим уповноваженим працівниками представницьким органом з урахуванням місцевих кліматичних умов.

Учням будь-яких форм навчання, учням загальноосвітніх та освітніх установ початкової професійної освіти, студентам освітніх установ вищої і середньої професійної освіти на час проходження виробничої практики (виробничого навчання), майстрам виробничого навчання, а також працівникам, які тимчасово виконують роботу за професіями і посадами, передбаченими типовими галузевими нормами, на час виконання цієї роботи засоби індивідуального захисту видаються у загальновстановленому порядку.

Бригадирам, майстрам, виконуючим обов'язки бригадирів, помічникам і підручним робітників, професії яких передбачені у відповідних типових галузевих нормах, видаються ті ж засоби індивідуального захисту, що і робітникам відповідних професій.

Передбачені в типових галузевих нормах засоби індивідуального захисту для робітників, спеціалістів і службовців повинні видаватися вказаним працівникам і в тому випадку, якщо вони за займаною посадою або професією є старшими і виконують безпосередньо ті роботи, які дають право на отримання цих коштів індивідуальної захисту.

Працівникам, що суміщають професії або постійно виконують суміщаються роботи, в тому числі і в комплексних бригадах, крім видаваних їм засобів індивідуального захисту за основною професією, повинні додатково видаватися, залежно від виконуваних робіт, та інші види засобів індивідуального захисту, передбачених типовими галузевими нормами для суміщуваної професії.

Роботодавець зобов'язаний організувати належний облік і контроль за видачею працівникам засобів індивідуального захисту у встановлені терміни.

Видача працівникам і здача ними засобів індивідуального захисту повинні записуватися в особисту картку встановленого зразка.

Працівники, професії і посади яких передбачені в типових галузевих нормах, зобов'язані користуватись виданими їм засобами індивідуального захисту. Працівники не повинні допускатися до роботи без передбачених у типових галузевих нормах засобів індивідуального захисту, несправною, неотремонтированной, забрудненому спеціальному одязі і спеціальному взутті, а також з несправними засобами індивідуального захисту.

Працівники повинні дбайливо ставитися до виданих в їх користування засобів індивідуального захисту, своєчасно ставити до відома роботодавця про необхідність хімчистки, прання, сушіння, ремонту, дегазації, дезактивації, дезінфекції, знешкодження і обезпилювання спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту.

Терміни користування засобами індивідуального захисту обчислюються з дня їх фактичної видачі працівникам. При цьому строки носіння теплого спеціального одягу і теплою спеціального взуття включається і час її зберігання в теплу пору року.

Роботодавець при видачі працівникам таких засобів індивідуального захисту, як респіратори, протигази, саморятівники, запобіжні пояси, накомарники, каски і деякі інші, повинен забезпечити проведення інструктажу працівників щодо правил користування і найпростіших способів перевірки справності цих засобів, а також тренування по їх застосуванню.

Роботодавець забезпечує регулярні відповідно до встановлених ГОСТами строками випробування і перевірку справності засобів індивідуального захисту (респіраторів, протигазів, саморятівників, запобіжних поясів, накомарников, касок та ін), а також своєчасну заміну фільтрів, стекол і інших частин засобів індивідуального захисту з понизившимися захисними властивостями. Після перевірки справності на засобах індивідуального захисту повинна бути зроблена відмітка (клеймо, штамп) про термін наступного випробування.

Для зберігання виданих працівникам засобів індивідуального захисту роботодавець надає відповідно до вимог будівельних норм і правил спеціально обладнані приміщення (гардеробні).

Працівникам по закінченні роботи виносити засоби індивідуального захисту за межі організації забороняється. В окремих випадках там, де за умовами роботи вказаний порядок не може бути дотриманий (наприклад, на лісозаготівлях, на геологічних роботах і ін), засоби індивідуального захисту можуть залишатися в неробочий час у працівників, що може бути обумовлено в колективних договорах і угодах або в правилах внутрішнього трудового розпорядку.

Роботодавець організовує належний догляд за засобами індивідуального захисту і їх зберігання, своєчасно здійснює хімчистку, прання, ремонт, дегазацію, дезактивацію, знешкодження і обезпилювання спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту. У тих випадках, коли це необхідно за умовами виробництва, організації (у цехах, на дільницях) повинні влаштовуватися приміщення для спеціального одягу і спеціального взуття, камери для обезпилювання спеціального одягу і установки для дегазації, дезактивації і знешкодження засобів індивідуального захисту.

Відповідальність за своєчасне і в повному обсязі забезпечення працівників засобами індивідуального захисту, за організацію контролю за правильністю їх застосування покладається на роботодавця в установленому законодавством порядку. Трудові спори з питань видачі і використання засобів індивідуального захисту розглядаються у встановленому порядку.

У разі незабезпечення працівника засобами індивідуального і колективного захисту (відповідно до норм) роботодавець не вправі вимагати від працівника виконання трудових обов'язків і зобов'язаний сплатити виник з цієї причини простий у відповідно до законодавства РФ (ст. 220 Трудового кодексу Російської Федерації та ст. 9 Федерального закону "Про основи охорони праці в Російській Федерації" № 181-ФЗ).

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Організація, оцінка і документальне оформлення обліку спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту
Порядок забезпечення засобами індивідуального захисту
Видача засобів індивідуального захисту, смывающих і знешкоджувальних засобів
Засоби індивідуального захисту
Засоби захисту голови
Інші засоби захисту
Засоби індивідуального захисту
Використання засобів індивідуального захисту
Сертифікація електрообладнання, сировинних товарів і засобів індивідуального захисту
Процесуальний порядок прийняття рішень про видачу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси