Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Дія ультрафіолетового випромінювання і його нормування

Ультрафіолетове випромінювання (УФВ) являє собою невидиме оком електромагнітне випромінювання з довжиною хвилі від 200 до 400 нм, що займає в електромагнітному спектрі проміжне положення між видимим світлом і рентгенівським випромінюванням. Виділяють три області ФІ: УФА - з довжиною хвилі від 400 до 315 нм, має порівняно слабкою біологічною дією; УФВ з довжиною хвилі від 315 до 280 нм, сприяє виникненню засмаги; УФС - з довжиною хвилі від 280 до 200 нм, діє на білки і жири, володіє вираженою бактерицидною дією.

Ультрафіолетове випромінювання сонця в діапазоні А не поглинається озоном. Якщо опромінення променями діапазону А супроводжується дією певних хімічних речовин, то воно стає шкідливим для здоров'я людини.

УФС-промені - самі короткохвильові, але не менш небезпечні, ніж рентгенівські. Вони повністю розсіюється атмосферою Землі. Якщо б вони доходили до нас крізь атмосферу Землі, то поглиналися б у верхньому шарі шкіри, буквально спалюючи його.

УФВ-промені - найнебезпечніші. Вони в тисячу разів більше канцерогенні, ніж промені діапазону А. Опромінення УФВ може викликати ракове захворювання шкіри, що призводить до її старіння. Але ці промені фільтруються озоновим шаром атмосфери Землі.

УФІ в невеликих дозах чинить благотворний стимулюючий вплив на організм, активізує діяльність серця, обмін речовин, підвищують активність ферментів дихання, покращує кровотворення, підсилює окислювальні процеси в організмі, що сприяє швидкому виведенню отрут. Під впливом ФІ підвищується опірність організму до простудних захворювань, знижується стомлюваність, збільшується працездатність. УФ-опромінення сприяє виробленню в організмі людини, тварин і птахів вітаміну D3, регулює процес кальцієвого обміну.

УФ-опромінення у великих дозах викликає розпад найважливіших частин клітин, в яких утворюються речовини, що блокують процеси відтворення ДНК і синтезу РНК.

Встановлено, що ультрафіолетові промені сильно впливають на імунну систему організму. Ультрафіолетові промені активізують багато вірусів, включаючи вірус Сніду.

УФІ від електрозварювальної дуги, ртутно-кварцової пальника, автогенного полум'я може викликати элетроофтальмию - запалення слизових оболонок очей, що проявляється відчуттям стороннього тіла або піску в очах, світлобоязню, сльозотечею, блефароспазмом, нерідко виявляється еритема шкіри обличчя і повік. Захворювання триває 2-3 доби.

ФІ виробничих джерел іонізують атмосферне повітря. При цьому в повітрі утворюються техногенні озон і оксиди азоту з концентраціями, що перевищують гранично допустимі значення, які можуть викликати отруєння організму людини.

Гігієнічне нормування УФІ у виробничих приміщеннях здійснюється за СН 4557-88 "Санітарні норми ультрафіолетового випромінювання у виробничих приміщеннях", які встановлюють допустимі щільності потоку випромінювання в залежності від довжин хвиль за умови захисту органів зору та шкіри.

Допустима інтенсивність УФВ для працюючих при наявності незахищених ділянок поверхні шкіри - не більше 0,2 м2 (обличчя, шия, кисті рук) загальною тривалістю впливу 50% часу робочої зміни і тривалості одноразового опромінення понад 5 хв не повинна перевищувати 10 Вт/м2 для області УФА - і 0,01 Вт/м2 - для області УФВ-опромінення. УФС-опромінення при таких умовах не допускається.

При використанні спецодягу і засобів захисту обличчя та рук допустима інтенсивність опромінення в областях УФВ і УФС не повинна перевищувати 1 Вт/м2.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Дія інфрачервоних випромінювань на організм людини та їх нормування
Захист від ультрафіолетового випромінювання
Ультрафіолетове випромінювання
Засоби захисту від інфрачервоного, ультрафіолетового, лазерного та іонізуючого випромінювань
Дія електромагнітних полів промислової частоти та їх нормування
Іонізуюче випромінювання, характеристики, джерела впливу на організм, нормування
Дія електростатичного поля на організм людини і його нормування
Випромінювання оптичного діапазону
Нормування виробничих запасів (матеріалів)
Вплив на людину іонізуючих випромінювань та інших небезпечних факторів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси