Меню
Головна
 
Головна arrow Етика і естетика arrow Психологія і етика ділового спілкування
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 5. Морально-психологічні аспекти стосунків в колективі

Відносини в сфері праці займають визначальне місце в нашому житті, думках, поведінці. І не тільки тому, що ми присвячуємо йому переважну частину активного часу, віддаємо найбільшу частку сил. Справа в тому, що в процесі праці найбільш повно проявляються багато хто з наших людських якостей, формується і розкривається наше соціальне "Я". І одна з найбільш важливих сторін сучасних трудових відносин - це ділове спілкування працюючих людей.

Зрозуміло, не всякий спільна праця передбачає безпосереднє спілкування. Однак майже у всіх робота, так чи інакше, пов'язана з трудовим колективом. Так що не буде перебільшенням сказати: безпосередні, прямі ділові відносини між людьми - одна з найважливіших універсальних систем життєзабезпечення всього суспільного організму. І тому культура і етика цих відносин - питання, які самим безпосереднім чином зачіпають усіх нас разом і кожного окремо.

Саме людина, а не організаційні структури, не обладнання, не гроші (хоча, зрозуміло, все перераховане надзвичайно важливо) найбільшою мірою визначає характер і результати праці у всіх сферах виробництва.

У результаті вивчення матеріалу даного розділу студент або зацікавлений читач повинен:

- знати основні принципи і норми професійної та ділової етики (загальної і спеціальної);

- вміти аналізувати особливості розвитку професійної і ділової культури в сучасному світ, здійснювати етико-психологічну інтерпретацію актуальних проблем у діловому спілкуванні по "вертикалі" та "горизонталі", керуватися нормами, правилами, кодексами професійної та ділової етики;

- володіти навиками вдосконалення морально-психологічного клімату організації та прийняття етично-виправданих управлінських рішень.

Роль етики в діловому спілкуванні

Характеристика основних підходів до ролі етики в спілкуванні

Ставлення до етики в діловому спілкуванні завжди було неоднозначним. Існує, принаймні, кілька точок зору на це питання, що виражають погляди ділового прагматизму.

Перша точка зору зводиться до того, що в бізнесі немає місця етики: ніякої етичної ролі в суспільстві бізнес не відіграє, а в самому бізнесі з етикою вважатися неможливо.

Це не означає, що мислячі, прогресивні бізнесмени вважають себе повністю вільними від етики. Більшість з них з готовністю слід таким етичним нормам, як справедливість і чесність, оскільки без них неможливий цивілізований бізнес. Мова йде про інше. Ці бізнесмени вважають, що у своєму ділі вони не мають якихось особливих етичних обов'язків: запобігати можливий збиток, піклуватися про чиюсь безпеки або реалізовувати якусь продукцію, якщо це шкодить інтересам бізнесу. При цьому вони можуть виправдовувати свої дії тим, що продукція вироблена не в порушення існуючих законів і норм і не загрожує здоров'ю людей, а от дотримання будь-яких етичних вимог спричинило б за собою руйнівні економічні наслідки; адже бізнес повинен підкорятися тільки законам бізнесу.

Друга точка зору базується на особливому розумінні діловими людьми своїх безпосередніх морально-соціальних обов'язків: вони вважають, що мають моральні зобов'язання тільки перед своїм шефом (максимізація прибутку) і не повинні завдавати шкоди основам вільного ринку.

Отже, менеджери, які дотримуються цієї точки зору, не відчувають ніяких етичних зобов'язань перед "іншими", якщо це виходить за рамки їх прямих службових обов'язків.

Третя точка зору, отказывающая етики в позитивній ролі в бізнесі, посилається на її деструктивний характер. Багато менеджери переконані, що розмови про моральність загрожують організаційної гармонії виробництва, його економічної ефективності та їх особистої репутації.

Загроза гармонії ділових відносин з боку етики вбачається в тому, що саме моральна проблематика призводить до конфронтації відносин, взаємних докорів і звинувачень, а оскільки немає простих способів їх усунення, етика тільки завдає шкоди бізнесу. Розмови про моральність відводять у бік від вирішення конкретних проблем, що знижують ефективність управлінської гнучкості. Нарешті, звернення до моральної аргументації розцінюється деякими менеджерами як ознака безсилля, нездатності вирішити проблему ефективними засобами.

Четверта точка зору, па перший погляд, істотно відрізняється від попередніх; вона визнає роль корпоративної етики як інструменту підвищення ефективності розвитку конкретної галузі. Багато керуючі вважають, що моральна культура, яка проникає в галузь, підтримує рентабельність компаній; на їх думку, не існує ніякого протиріччя між дотриманням етичних норм і отриманням прибутку. Більш того, з їх точки зору, корпоративна етика є ключ до стратегії виживання і прибутковості в епоху запеклої конкуренції в економіці.

З цієї позиції етика розглядається як інструмент, здатний позитивно впливати на прибуток і конкурентоспроможність продукції. Етична поведінка виступає не як мета, а як засіб досягнення успіху в бізнесі. Таким чином, і ця точка зору нічим не відрізняється від попередніх. При цьому, за законами ділового прагматизму, етика повинна, як і будь-який інший засіб бізнесу, "пройти тест" на успіх: вона повинна вести до успіхів і забезпечувати його. Якщо ж вона не витримає цієї перевірки, від неї необхідно відмовитися, адже етика не володіє ніяким особливим статусом перед особою корпорації. Як і будь-яке інше прагматичний засіб, вона буде використовуватися до тих пір, поки залишається корисною для успішного розвитку бізнесу.

Таким чином, всі розглянуті варіанти точок зору ділового прагматизму визначають роль етики в бізнесі як необов'язкову. Діловий прагматизм як би узаконює невизначеність у цьому питанні; від етики в бізнесі або відмовляються, або терплять її до тієї пори, поки вона виявляється корисною або не шкодять успіху справи.

Справжня ж етична позиція в ділових відносинах полягає в тому, щоб вважатися не тільки з власними інтересами, але і з інтересами інших людей; прагнення до прибутку не повинно бути пріоритетним, а розглядати його слід в одному ряду з іншими інтересами і потребами.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Морально-психологічний стан колективу
Психологія міжособистісних конфліктних стосунків у колективі
Етичний аспект взаємин людини, суспільства і природи
Національні особливості ділового спілкування (етики)
Основні поняття етики та етикету ділового спілкування
Функції ділового спілкування
Основні характеристики етики ділового спілкування у країнах Сходу
Основні поняття етики та етикету ділового спілкування
Характеристика поняття "спілкування"
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси