Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Адміністративна відповідальність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Кваліфікація неосудності

Про необхідність оцінки суспільно небезпечних наслідків правопорушення при кваліфікації неосудності свідчать відповідні процесуальні приписи Кпап. Оскільки проведення медичної експертизи завжди пов'язане зі значними тимчасовими витратами, здійснення експертних дій можливо у випадках порушення адміністративного розслідування, тобто при здійсненні найбільш небезпечних посягань, встановлених ч. 1 ст. 28.7 КоАП.

Кваліфікація неосудності при вчиненні адміністративного правопорушення і злочину пов'язана з підтвердженням судом ознак психічної патології, встановлених при проведенні спеціалізованої експертизи. Таким чином, кваліфікація неосудності завжди обумовлена процесуальними діями відповідного правоохоронного органу.

Неосудність як інститут адміністративного, кримінального, митного та іншого публічного законодавства відрізняється від встановлення ознак недієздатності (дефектної дієздатності) у цивільному процесі.

Наявність ознак психічної патології, внаслідок яких фізична особа не може усвідомлювати значення своїх дій або керувати ними, належить до загальних (медичним) критеріями встановлення неосудності й недієздатності, однак на відміну від публічного законодавства кваліфікація недієздатності у приватному праві можлива як у випадках правомірної діяльності громадянина, так і при здійсненні ним делікту.

Необхідною передумовою кваліфікації неосудності в публічному законодавстві може бути лише встановлення факту правопорушення, з приводу якого посадовою особою і призначаються відповідні процесуальні дії, наприклад проведення психологічної або психіатричної експертизи. Таким чином, визнання громадянина недієздатним (обмежено дієздатним) і визнання порушника неосудним передує встановлення різних юридичних фактів: виявлення ознак психічної хвороби у випадках, передбачених цивільним законодавством, або кваліфікація правопорушення, вчиненого особою, у якого діагностовано психопатологічні симптоми.

Правоограничения, обумовлені кваліфікацією неосудності

Встановлення судом стану неосудності і визнання громадянина недієздатним (обмежено дієздатним) відносяться до різних процесуальних дій і тягнуть за собою такі правові наслідки:

o обмеження цивільних прав (за обмеженої дієздатності) або встановлення заборони на здійснення особою угод (у випадках визнання громадянина недієздатним);

o обмеження публічних прав особи, яка вчинила злочин, при призначенні судом примусових заходів медичного характеру;

o тимчасове обмеження публічного статусу особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в стані неосудності, надалі до кваліфікації патологічного стану.

Таким чином, виявлення психічної патології являє собою початкове процесуальна дія, наслідком якого є обмеження прав особи у випадках, встановлених Цивільним і Кримінальним кодексами; однак кваліфікація неосудності при вчиненні адміністративного правопорушення тягне за собою припинення заходів владного примусу, прийнятих до підозрюваному особі.

Обмеження цивілістичних правомочностей особи може бути обумовлено не тільки психічною патологією, але і його асоціальною поведінкою (наприклад, зловживанням спиртними напоями), що тягне за собою визнання такої особи обмежено дієздатним незалежно від наявності ознак психічної хвороби. Крім підтвердження медичних критеріїв неосудності, для її кваліфікації в публічному законодавстві необхідно встановити взаємозв'язок суспільно небезпечних наслідків асоціальної поведінки з правопорушенням.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правові наслідки кваліфікації неосудності в юрисдикційної діяльності
Неосудність
Кваліфікація корпоративної провини
Кваліфікація провини
Кваліфікуючі ознаки необережної вини. Неосудність
Правові наслідки кваліфікації неосудності в юрисдикційної діяльності
Правоограничения, зумовлені застосуванням адміністративного призупинення діяльності
Неосудність
Наслідки застосування правоограничения обумовлених адміністративним покаранням
Види правоограничения обумовлених обов'язковими роботами
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси