Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економіки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Економіка Франції після Другої світової війни

Основні напрямки економічного розвитку

Після закінчення Другої світової війни економіка Франції перебувала у важкому становищі. Збитки від військових дій і бомбардувань доповнювався наслідками від окупації. Майже на 70% скоротилося промислове виробництво, у 2 рази зменшилося виробництво продукції сільського господарства, був практично ліквідований торговий і військовий флот, понад 100 тис. торговельних і промислових підприємств збанкрутували, повністю була зруйнована транспортна система.

У Франції в післявоєнний період значно зросла роль держави в господарському житті. Відновлення економіки в 1945-1947 рр. Франція почала на основі націоналізації таких галузей, як електроенергетика, видобуток вугілля, газова і авіаційна промисловість, судноплавство і повітряний транспорт, а також ряду банків, ощадних кас та страхових компаній. Було націоналізовано приблизно 20% виробничих потужностей країни. Управління націоналізованими підприємствами здійснювали адміністративні ради, до складу яких входили представники робітників. Націоналізація здійснювалася на основі компенсації, а отримані від неї кошти вкладалися в найбільш рентабельні і прибуткові галузі.

До 1958 р. в руках держави перебувало 97% вугільної промисловості, 95% вироблення газу, 80% авіаційного виробництва та електроенергетики, понад 40% автомобільної промисловості. Крім цього держава здійснювала активну фінансування НДДКР в області атомної енергетики, володіло залізницями, великими військовими підприємствами, тримало акції низки авіаційних і морських транспортних компаній.

Значну допомогу в післявоєнному відновленні Франції зіграв план Маршалла. Франція отримувала від США допомогу не лише в натуральній, але й у грошовій формі. За період з 1948 по 1958 р. сумарна допомога США склала 12 млрд дол. Основними споживачами кредитів стали автомобільні компанії, металургійні і хімічні трести. Велика частина цих коштів була використана для імпорту новітнього обладнання. Реалізація плану Маршалла і заходи, що проводяться урядом країни, дозволили здійснити модернізацію виробничого потенціалу країни, прискорити темпи промислового виробництва, і до літа 1947 р. досягти довоєнного рівня.

Зростаюча роль американського капіталу певною мірою обмежувала економічний суверенітет країни і призводила до фінансової залежності. Посилився вплив США на економічний розвиток Франції. Монополіям США стали доступні сировинні ресурси Франції, вони також отримали можливість купувати французькі підприємства і створювати філії і дочірні фірми своїх компаній.

У післявоєнний період у Франції були внесені позитивні зміни у трудове законодавство: відновлена 40-годинний робочий тиждень, введена більш висока оплата за понаднормові роботи, встановлені двотижневі оплачувані відпустки для робітників і тритижневі для службовців. Підвищився рівень оплати праці, була створена система державного страхування.

З 1954 р. в економіці країни почався період підйому. За темпами промислового розвитку в 1954-1958 рр. Франція обігнала більшість капіталістичних країн. Однією з причин швидких темпів економічного росту стало оновлення основного капіталу, зростання інвестицій у реальний сектор економіки. Необхідність переоснащення та модернізації основного капіталу підприємств була пов'язана з "почесним віком" обладнання. До кінця війни термін служби верстатів і устаткування становив у середньому 30 років, а в деяких галузях - понад 40 років.

Основна частка капіталовкладень припадала на важку промисловість і нові галузі. До середини 50-х рр. загальний обсяг щорічних інвестицій в основний капітал збільшився порівняно з довоєнним періодом у 2,6 рази, а випуск промислової продукції до 1958 р. зріс більш ніж у два рази. Велика частка інвестицій спрямовувалась на розвиток важких галузей промисловості. З середини 50-х рр. інвестиційні потоки були переорієнтовані на модернізацію хімічної промисловості, машинобудування, радіоелектроніки та приладобудування.

Зросла інтенсивність процесу концентрації виробництва, з'явилися фінансово-промислові групи, які з другої половини 60-х рр. стали основною формою монополістичних об'єднань у Франції. 10% фінансово-промислових груп розпоряджалися 40% приватного майна, виробляли 11% промислової продукції, концентрували понад 35% виробничих капіталовкладень. Фінансово-промислові групи мали вирішальний вплив в керівництві націоналізованими галузями промисловості.

Необхідність розвитку національної економіки призвела до значного зменшення вивозу капіталу за кордон. До початку 60-х рр. розмір вивозиться капіталу був майже у 6 разів менше вкладень французького капіталу в національну промисловість, транспорт і торгівлю. Експорт капіталу став здійснюватися переважно приватними підприємцями.

У сільському господарстві завершився технічний переворот, стала широко застосовуватися сільськогосподарська техніка, зросла концентрація виробництва. Великі господарства, які становили 5%, обробляли більше 25% землі.

Розвиток науково-технічної революції, перетворенням науки в безпосередню продуктивну силу в 60-х рр. вимагало структурної перебудови промисловості. Швидкий розвиток отримують авіаційна, хімічна, автомобілебудівна промисловість, створюються новітні галузі військово-промислового комплексу - аерокосмічна, ракетна, атомна. Значно зросли темпи економічного зростання. За період 1958 по 1968 р. темпи зростання продукції промисловості склали 5,5%, а обсяг промислового виробництва збільшився на 60%.

Великий вплив на економічне становище країни надали що почалися в Західній Європі інтеграційні процеси. Першим кроком реалізації інтеграційних тенденцій стало створення в 1951 р. шістьма країнами (Франція, ФРН, Італія, Бельгія, Голландія і Люксембург) Європейського об'єднання вугілля і сталі, в рамках якої були поступово скасовані мита. У березні 1957 р. Франція підписала угоду про створення Європейського економічного співтовариства (ЄЕС). Включення Франції в інтеграційні процеси та розширення її участі в міжнародних економічних відносинах сприяли подальшому розвитку економіки країни.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Економіка США після Другої світової війни
Економіка Англії після Другої світової війни
ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
Економіка Японії після Другої світової війни
Економіка Німеччини після Другої світової війни
Основні напрямки розвитку сучасної економічної теорії
Основні напрямки економічного розвитку
Основні напрямки економічного розвитку
Основні тенденції та напрямки розвитку провідних країн світу після другої світової війни
Вихідні напрямки розвитку економічної науки.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси