Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Міграції в палеоліті як фактор світової історії

Міграції людей в палеолітичну епоху мали важливе історичне значення.

Перша хвиля міграцій за межі Східної Африки була пов'язана з підвидом людини Homo erectus. Це було великою подією світової історії. Нова епоха - ашель - була пов'язана не тільки з появою Homo erectus, але і з пошуками нових територій проживання в Азії та Південній Європі. Близько 1 млн років тому на Сході, в Азії були освоєні території в Передній Азії, на Кавказі, Середній і Центральній Азії аж до Китаю. Розташування пам'яток раннього і середнього ашеля на півдні Європи свідчить також про існування Гібралтарської шляхи проникнення стародавнього людини в Європу. Пересування були пов'язані з освоєнням нових місць проживання, добування їжі, з пошуком звичних природних умов. Вони навряд чи могли бути здійснені без придбання людиною нових якостей і умінь, без більш досконалої техніки обробки каменю і комплексу кам'яних знарядь праці. Очевидно, такі пересування носили імпульсний характер: займалася нова територія, йшло її освоєння, потім вже з неї починалося освоєння інших просторів.

Другий період міграцій протікав у мустьєрську епоху. Просування на нові території в середньому палеоліті проходило з великого числа центрів у різних напрямках. Це було пов'язано з існуючими тоді одночасно кількома підвидами людей, які володіли різними прийомами виготовлення знарядь.

Третій період розселення протікав у верхньому палеоліті. Він характеризується рядом особливостей. Насамперед, у багато разів збільшилося населення. Були освоєні території Північної Азії та Російської рівнини. Кордони ойкумени розширилися аж до 60° північної широти - людина освоїла всю приледниковую зону.

Одним з основних подій світової історії, пов'язаних з верхнім палеолітом, було заселення Північної Америки. Це найбільше в історії людства "географічне" відкриття належить людям верхнього палеоліту. Палеолітичні пам'ятки Аляски, Каліфорнії та інших частин цього материка належать до різних періодів верхнього палеоліту; спроби знайти більш давні свідчення перебування там людини поки не увінчалися успіхом.

Коли саме відбулося заселення і як? Був це одноактний процес або освоєння нової території відбувалося в кілька імпульсів? Відповісти на ці питання археологія в даному випадку без допомоги інших наук не може. Тут допомагають дані палеонтології, палеоботаніки, антропології та етнографії. У льодовикову епоху рельєф прильодовикових зони і рівень Світового океану були іншими, і на місці Берингової протоки простягалася смуга суші, так званий Берингову міст, що з'єднував Азію і Америку. Але що це була за суша? Очевидно, значну частину пізнього палеоліту вона була покрита крижаним панциром і недоступна для людей. Сприятливі умови могли скластися в межледниковые періоди на початку верхнього палеоліту і в його кінці. Тому можна припустити, що таких великих міграцій було принаймні дві або три: на рубежі мустьєрської і верхньопалеолітичних епох і наприкінці верхнього палеоліту.

Відомі пам'ятники Сибіру і Далекого Сходу дозволяють припустити, що перше проникнення людей в Америку сталося по суші 35-40 тис. років тому або навіть раніше.

Наступна хвиля переселення, ймовірно, припала на кінець плейстоцену і початок голоцену (20-10 тис. років тому), коли поширюється специфічна пластинчаста техніка, представлена в пам'ятках південній частині Далекого Сходу, Чукотки, Камчатки і Аляски. Ці культури пізнього палеоліту Америки зв'язані по своєму походженню з сибірськими і центрально-азіатськими культурами. Імпульсами проходило і переселення з материка на Сахалін і острови Японії. Досі немає відповіді на питання, коли були заселені Японські острови. Зараз на території Японії відкрито близько 80 пам'ятників, вік яких налічує більше 30 тис. років. Серед них Нію, Рукун на о. Кюсю і кілька стоянок на о. Хонсю. Тут зустрічаються знаряддя односторонньої оббивки, гостроконечники та оброблені з двох сторін знаряддя з гальки, рубаючі знаряддя типу чоппингов. В інших пам'ятках були знайдені ручні рубила. По ряду ознак - наявності чоперів, чоппингов і рубав - ця культура близька корейським комплексів, звідки людина могла проникнути в Японію. У Приангар'я та на Далекому Сході прототипом японських пам'яток є матеріали стоянок Кумари, Усть-Ty та ін. Найбільш ймовірно, що в Японії людина з'явився в кінці нижнього - початку середнього палеоліту. Можливо, цьому сприяла природна обстановка, що існували в ту епоху сухопутні мости, що з'єднували Японські острова з материком. Пізніше, в ранньому голоцені, потужна трансгресія призвела до повного відділення Японських островів від материка.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Міжнародна трудова міграція. Світові ринки праці
Тойнбі А. про локальних цивілізаціях в історії світової культури
Трудова міграція населення
Фактори, що визначають провідне положення США у світовій торгівлі
Пізній палеоліт Євразії
Палеоліт
Міжнародна міграція капіталів
Палеоліт
Фактори, що визначають вибір стратегії відновлення
Історія культури
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси