Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Мікроекономіка в питаннях і відповідях
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Фундаментальні питання мікроекономіки

Чому ринкова економіка не впадає в стан повного хаосу? Відповідь однозначна: конкуренція, система ринків і цін забезпечують дію координуючих механізмів, які виключають потенційний хаос як можливе породження свободи підприємництва і вибору. Конкурентна ринкова система являє собою механізм взаємодії споживачів, виробників і постачальників ресурсів з метою рішення трьох фундаментальних проблем ринкової економіки:

o що виробляти;

o як виробляти;

o для кого виробляти.

Перше питання: що виробляти? Відповідь одна: робити треба лише ті товари і послуги, які можуть принести прибуток, тобто різницю між загальним доходом і загальними витратами.

Загальний дохід - це дохід, отриманий від продажу виробленого продукту або послуги. Він визначається множенням ціни продукту на кількість проданого продукту.

Загальні витрати - це витрати (витрати) на придбання ресурсів для створення продукту або послуги. Вони обчислюються множенням ціни кожного ресурсу на кількість ресурсу, використаного у виробництві, а потім підсумовуванням витрат на кожен ресурс. Сума перевищення доходу над загальними витратами називається чистою (економічної) прибутком.

Споживачі відіграють ключову роль у вирішенні питання про те, які товари і послуги стануть виробляти організації, що домагаються прибутку.

Друге питання: як виробляти? Відповідь: в ринковій економіці виробляти мають лише ті організації, які бажають і здатні застосовувати нову техніку і технологію виробництва. Це забезпечує зростання економічної ефективності, що означає максимум продукції при мінімумі витрат. Практика показує, що конкурентна ринкова система містить стимули для науково-технічного прогресу (НТП). Конкуренти повинні слідувати прикладу самої прогресивної організації, в іншому випадку їх відразу ж спіткає кара в вигляді збитків, а в перспективі і у вигляді банкрутства. Отже, підприємці змушені частину свого прибутку використовувати для вдосконалення виробництва, щоб в майбутньому забезпечити собі більший дохід, якщо інновації виявляться вдалими.

Третє питання: для кого виробляти? Відповідь: вироблений продукт розподіляється між членами суспільства. Такий розподіл залежить від двох чинників: величини грошового доходу і цін, по яким продаються продукти. Тут дуже важливі ціни. Можна сказати, що вони відіграють ключову роль як у накопиченні капіталу, так і у формуванні структури витрат споживачів. Необхідно підкреслити, що ринковій системі як механізму розподілу суспільного продукту не властиві жодні етичні принципи. Ті, кому вдається накопичити більшу кількість матеріальних ресурсів, розпоряджаються великими частками національного продукту. Інші отримують несуттєві грошові доходи й відповідно малі частки національного продукту.

Розглянемо, як вирішуються три фундаментальних питання у економіці різних видів.

В ринковій економіці рішення про те, що, як і для кого виробляти, приймають власники матеріальних ресурсів, в командній економіці - держава. Втім, в даний час немає жодної країни, де би в чистому вигляді мали місце зазначені види економіки. Сучасна економіка знаходиться посередині між ними і називається змішаною. У цій економіці рішення приймаються в результаті взаємодії приватних підприємців і держави.

Аргументи "за" і "проти" ринкової економіки

Позитивні сторони ринкової економіки:

o вона ефективно розподіляє ресурси, управляє особистою вигодою, забезпечує суспільство найбільшою кількістю необхідних товарів з наявних ресурсів і максимізує прибуток;

o здатна координувати економічну діяльність без примусу, так як базується на свободу вибору і свободу підприємництва;

o підприємці можуть вільно домагатися збільшення власної вигоди, з обліком, звичайно, винагород і покарань, які вони отримують від самої ринкової економіки.

Негативними сторонами ринкової економіки є:

o макроекономічна нестабільність;

o виникнення і розвиток монополій, обмеження конкуренції;

o зростання зовнішніх, або побічні, ефекти;

o проблема виробництва суспільних благ;

o нерівність в розподілі ресурсів і доходів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Вступ у мікроекономіку
ВСТУП У МІКРОЕКОНОМІКУ
Індивідуальний діалог - фундаментальна проблема навчання
ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ МІКРОЕКОНОМІКИ
Вкажіть правильне питання!
Фундаментальні характеристики культури
Мікроекономіка
Вибір типу питання
Казуїстичні запитання
Фундаментальні поняття і структура ринку цінних паперів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси