Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Бронзовий вік євразійських степів

У степах Євразії в епоху бронзи розвивалися виробляють форми господарства специфічного степового типу, основи якого були закладені в енеоліті. Саме тоді було нагромаджено перший досвід господарського освоєння степів і склалися основи степового виробничого господарства, заснованого на скотарстві, найбільш пристосованому до степових ландшафтів.

В епоху бронзи скотарство в євразійських степах отримало повсюдне поширення. Позитивну роль в цьому зіграли кілька факторів. По-перше, поширення колісного транспорту і верхової їзди; по-друге, екстенсивне скотарство як форма господарства з найбільш швидким відтворенням; по-третє, розвиток гірничої справи, металургії та металообробки. В епоху бронзи діяли всі відомі гірничо-металургійні центри і області: Кавказ, Урал, Казахстан, Саяни. По-четверте, в степах склався принципово новий, у порівнянні з энеолитическим, тип неполивного землеробства. Для цілей землеробства стали використовуватися річкові долини степових річок. Так землеробство, як і скотарство, вирвалося за межі територіальної обмеженості, що мала місце при поливному землеробстві. По-п'яте, з'явилися нові знаряддя (бронзовий кельт як універсальне знаряддя, бронзовий серп, кинджал і втульчатый наконечник списа листоподібною форми), почали використовуватися бронзові вудила.

Багато новації у тваринництві, транспорті, освоєнні степових і горнодолинных ландшафтів Євразії в епоху бронзи належать индоиранцам степової зони. Вони були носіями передових ідей в господарстві, світогляді і були провідним етносом.

Для епохи бронзи характерна певна нівеляція в наборі інвентарю і в конструкції археологічних об'єктів. Основним видом поховання для степових культур стає курган, споруджений із землі та каміння. Загальними рисами мають і що містяться в них похоронні камери, багато схожості простежується в обрядах поховання (скорчені поховання).

У степах Росії того часу існували дві великі культурно-історичні спільності: катакомбна і андронівська. У 2-му тисячолітті до н. е. катакомбна культура була поширена на території від Дніпра до Середньої Волги. Найбільш південні пам'ятники відкриті в степах Криму, а самі північні - близько Курська і Єльця. Назва культура отримала завдяки особливостям могильників. Померлих ховали не в грунтових ямах, а в особливих нішах - катакомбах, які влаштовували в стінках могильних ям. Вхід в катакомбу з ями завалювали, дно покривали охрою, вапном або вистилали очеретом. Скелети в катакомбах зазвичай лежали зібганим.

Відомі катакомбні поселення на Дону (біля Ростова), Кибикинское (поблизу Луганська), Тернівське (біля Камишина на Волзі) та в інших місцях. Їх дослідження показало, що населення катакомбної культури вело осілий спосіб життя. У південних районах люди будували житла-мазанки: основу плели з очерету і її зовні обмазували глиною. Оселі зводилися на глинобитному підставі. У більш північних і східних районах був відомий інший тип житла - невеликі землянки з дерев'яним дахом.

Інвентар катакомбної культури представлений предметами з бронзи: листоподібними ножами, сокирами з вушками, шильями і бронзовими прикрасами. Багато знарядь праці було виготовлено з каменю і кістки (ретельно відретушовані трикутні наконечники стріл, дротиків і копій, досить архаїчні ножі з крем'яних ножовидних пластин і скребки). Виділяються за кількістю і витонченістю виготовлення кам'яні шліфовані сокири з просвердленими вушками. Так само, як і деякі бронзові вироби, кістяні голки і кам'яні курильниці, вони дуже близькі до предметів північнокавказької культури. Вплив культури Північного Кавказу особливо помітно в південних передкавказьських районах поширення катакомбної культури.

Рис. 36. Інвентар катакомбної культурно-історичної спільності:

1, 8-11 - керамічні судини; 2, 4 - леза з крем'яних ножовидних пластин; 3 - кам'яна ступа; 5 - шліфований кам'яний топірець; 6 - кам'яна зернотерка; 7 - кістяна шпилька; 12, 13 - керамічні курильниці

Катакомбна глиняний посуд відрізняється від примітивного та одноманітною за формою посуду попередньої давньоямною культури. Були знайдені плоскодонні горщики з опуклими боками і звуженою шийкою, поверхня яких прикрашена орнаментом, нанесеним відбитками крученої мотузки, зубчиками гребінки або просто гострим предметом. Мотиви орнаменту - трикутники, зигзаги і особливо часто зустрічаються кола і спіралі, що відображають уявлення давніх хліборобів про сонячне божество і таємничих рослинних засадах, перетворюють зерна в стебла, які в свою чергу породжують безліч таких же зерен.

Входили в катакомбну спільність племена займалися землеробством і скотарством. Про це свідчать їх міцна осілість, знахідки обвуглилися зерен проса в курганах, кам'яні мотики для обробки землі. Скотарство тут досягло якісно нового ступеня. Воно було осілим, пастуших. Худобу випасали поблизу поселень. У катакомбах разом з похованими були виявлені кістки овець, кіз, корів і коней.

Територія розповсюдження катакомбної спільності величезна, тому на окремих її ділянках спостерігаються відмінності в кераміці і іншому інвентарі, будівлях. Їх наявність дозволяє говорити про низку місцевих варіантів єдиної культури або самостійних культур, які становили катакомбну спільність епохи бронзи.

Досить складним залишається питання про походження катакомбної спільноти. Багато в ній було успадковано від давньоямною культури, энеолитическое населення якої не могло бути знищене або повністю асимільовано катакомбними племенами, помітно було, і вплив на населення, що прийшов, можливо, з Північного Кавказу. Особливість складання катакомбної спільності полягала, мабуть, в співіснуванні на протязі декількох століть древнеямных, сповідників та інших племен, їх взаємної асиміляції і об'єднання на новій культурній основі.

Не можна вважати остаточно вирішеним і питання про характер катакомбної спільності, про те, що вона собою являла як культурна та історична освіта. Більшість дослідників схильні бачити в ній окремі археологічні культури, що несуть в собі загальні риси: катакомбное похоронне пристрій, курильниці й орнамент у вигляді шпурового штампа, плоскодонні кубки та скорченное трупоположение померлих на боці. У положенні похованих проглядається зв'язок з попередньою культурою, хоча так звані скорчені поховання в епоху бронзи були досить широко поширені як в Європі, так і в Азії. Керамічний інвентар несе в собі елементи культур кулястих амфор і шнурової кераміки Центральної та Східної Європи. У бронзовому інвентарі катакомбної культури простежуються північнокавказькі традиції, а в самих катакомбах - вплив середземноморського світу. У зв'язку з цим важко визнати вирішеним питання про походження катакомб (Кавказ або егейський світ). У катакомбних культурах багато привнесених елементів, характерних для Європи.

У степовій частині Південного Урану, в Челябінській області розкопані археологічні комплекси епохи бронзи - укріплені поселення Синташта та Аркаїм (XX-XVI ст. до н. е..). В даний час відомо понад 20 таких поселень.

Укріплене поселення оперізували стіни і рів. До нього вели два в'їзду - з південної і північної сторін. Між зовнішньою і внутрішньою стінами розміщувалися житла площею близько 100 кв. м кожне. Стіни їх були складені з глини і укріплені стовпами, що підтримували дах. Житла прилягали одне до іншого так, що бічна стіна одного служила стіною іншому. Всередині житло поділяли перегородками на кілька приміщень, в яких знаходилися господарські ями, вогнища, колодязі. У плані вся конструкція жител в цілому нагадує колесо зі спицями. Очевидно, це було пов'язано з уявленнями про коло, колесо і сонце.

За межами поселення виявлені сліди меліоративних споруд, давньої обробленої грунту та некрополі.

Відомі великі могильники, такі як Синташтинский та ін., одиночні, групові поховання. Цікаві парні поховання чоловіка і жінки в позі "обійми" на боці.

У Великому синташтинском кургані відкрита гробниця і культова споруда у вигляді багатоступінчастого зрубу, схоже на усічену піраміду.

Поховальний інвентар представлений насамперед виробами з бронзи: рибальськими гачками, серпами, теслами, долотами, наконечниками списів і сокир, свідоцтвами металургійного виробництва у вигляді шлаків, кам'яних молотов, керамічних сопел. Разом з тим у ньому присутні кістяні і кам'яні наконечники стріл, гарпуни і фрагменти зернотерок, глиняні та дерев'яні судини, кам'яні скульптурки, що зображують людей і тварин. Вельми показово, що в могилах виявлено залишки коліс і кістяні псалії (деталі кінського над головою).

Рис. 37. Основні археологічні культури ранньої і розвиненою бронзи на території Євразії:

1 - прибалтійська; 2 - тшеницкая; 3 - комарівська; 4 - сосниця; 5 - катакомбна; 6 - кизил-кобинская; 7 - прикубанський; 8 - колхідська; 9 - кобанская; 10 - каякентско-хорочаевская; 11 - центральнокавказская; 12 - тазабагьябская; 13 - анау; 14 - заманбабинская; 15 - андронівська; 16 - карасукская і близькі їй культури; 17 - сузгунская; 18 - сейминско-турбинская

У Північному Казахстані і Південному Приураллі в XVII - XV ст. до н. е. близькою до синташтинской була петровська культура, вивчена з прямокутним поселень і могильникам Новомиколаївське, Петрівка II та ін. Петровська культура представлена курганными похованнями з центральної могильною ямою, що містить поховання чоловіка з предметами озброєння, залишками бойових колісниць і скелетами коней. Насипи курганів зазвичай були невеликі. Померлих ховали лежачими зібганим на лівому боці. Стіни і дно могильних ям всередині обмазували товстим шаром глини, що містить органічні домішки. В ході реконструкції поховальних споруд вдалося встановити, що вони представляли собою підземні склепи, куди можна було входити. Синташтинские і петровські археологічні комплекси характерні для періоду розквіту епохи бронзи. У петровських поселеннях Північно-Західного Казахстану і Притоболья бронзові предмети виготовлялися з оловянистой бронзи і чистої міді. Провідне місце в господарстві посідало скотарство: жителі поселень розводили велику рогату худобу, овець, кіз, коней і свиней. Є непрямі дані про наявність землеробства. Ці види діяльності давали основні продукти харчування. Кістки диких тварин у загальній масі знайдених залишків продуктів становили приблизно 1%.

Аналіз петровсько-синташтинских археологічних матеріалів показав, що у формуванні культури простежується місцева энеолитическая традиція і вплив культури катакомбної спільності. Відмічені і певні зв'язки з середньоазіатським півднем.

На території степового Казахстану та степовій частині Південної Сибіру в епоху розвиненою бронзи склалася андронівська культурно-історична спільність - кілька територіально і хронологічних різних археологічних культур, поширених на великій території східної частини степового світу. Назва культури і всій спільності дав могильник, розкопаний у д. Андроново на південь від Ачинська на початку XX ст. В Сибіру, на Єнісеї відомі андронівська могильники Орак I, Чорнова II, Сухе озеро.

У Приенисейском регіоні поховальні споруди являють собою круглі кам'яні огорожі, усередині яких розташовані ґрунтові ями з ящиками, зробленими з кам'яних плит. Зверху їх також покривали кам'яними плитами. Для лісостепових районів характерні невеликі земляні насипи (кургани), а грунтові ями укріплені дерев'яним зрубом та зверху покриті колодами. У степових районах Алтаю і Казахстану поряд з курганными спорудами зустрічаються ґрунтові могильники без ознак споруд на поверхні.

Рис. 38. Андронівська культура:

1, 2 - скорчені поховання; 3, 4 - бронзове кільце і бляшка; 5 - бронзові серпи; 6-15 - керамічні судини; 16 - бронзові намисто

В ямах ховали одного-двох померлих, яких клали на боці з зігнутими ногами (скорчена поза). Основний інвентар представляли керамічні судини двох типів: банки з прямими розширюються вгорі або злегка опуклими стінками і ошатні горщики. Банки були прикрашені грубуватими насічками по сирій глині, утворюють ялинку, або відбитками зубчастого штампу. Стінки банок більш товсті, ніж у ошатно прикрашених профільованих горщиків.

Виділяють дві основні андронівська культури: алакульскую, поширену на території Казахстану, пам'ятники якої відносяться до XV-XIII ст. до н. е. і федоровскую (XIV-XII ст. до н. е..).

Алакульская культура склалася на базі попередньої петровської і була поширена на тій самій території. Для неї були характерні поселення з великими полуземлянками від 100 до 200 кв. м, земляні кургани з поодинокими похованнями в ямах (скорченное поховання). З похованими зазвичай лежали кістки домашніх тварин: овець, корів чи коней, а також два основних типи судин - банки і горщики, вкриті орнаментом у вигляді зигзагів і трикутників, бронзові ножі, кинджали і сокири.

Федоровська культура склалася на базі алакульской. Її носії розселилися на теренах степової частини Південної Сибіру на схід. Андронівська (федоровська) культура на Єнісеї з'явилася у сформованому вигляді. Ймовірно, XV-XIV ст. були часом широкого поширення андроновцев-федоровцев на східних лісостепових територіях до Єнісею. Примітні в цьому відношенні андронівська пам'ятники, відкриті в лісостеповому Алтаї. В курганних могильниках Венгерово I, Танай, Титове, Васьково та ін., розташованих в Кузбасі, виявлена ціла серія багато орнаментованих горшковидных судин і бронзових прикрас. Стратиграфічні спостереження дозволили уточнити місце андроновских пам'яток шкалою відносної хронології. Показово, що тут андроновским пам'ятників передували кротовская і самусьская культури, характерні в основному для лісостепових районів.

В результаті розкопок нових пам'ятників і стратиграфічних спостережень стала більш зрозумілою динаміка внутрішнього розвитку андронівська культурно-історичної спільності. Алакульское час характеризується досить стабільним розвитком господарства і культури. Значні зміни, що відбувалися в XV-XIV ст. до н. е., призвели до активних переміщень колективів, освоєнню нових територій на півдні, в долинах Чу і Або, в гірських долинах Тянь-Шаню і на сході, аж до Приенисейских улоговин Південної Сибіру.

Таким чином, культурно-історична спільнота, що складалася з культур так званого андроновского типу, об'єднувала, мабуть, різні племена, що мали схожі типи господарства та ідеологію. Ймовірно, носіями ідей, новацій і сполучною силою цієї спільності були стародавні индоиранцы.

В археологічних культурах андронівської спільності існував багатий набір металевих виробів. В господарстві використовувалися косарі (масивні, важкі, з трохи кривим лезом ножі) з слабо відокремленими рукоятками для заготівлі кормів худобі. У ходу були справжні серпи з отвором на ручці і кельти. На озброєнні андроновцы мали литі втульчатиє наконечники копій турбинско-сейминского типу з листовидным пером, бронзові кинджали з виїмкою біля черешка, характерні для епохи бронзи в Євразії.

В поселеннях і в більшості могильників знайдено велику кількість кісток домашніх тварин. Основна маса їх належить великому і дрібному рогатій худобі, а також коней. Корови розлучалися двох порід - малою і великою. Вівці, судячи з тканин, що збереглися в Минусинской улоговині в могильнику Орак, також були двох порід - тонкошерстной і грубошерстной. Скотарство мало осілий характер. Для худоби в суворих умовах зими були потрібні притулку - загони. Залишки таких загонів - зимников виявлені в Казахстані.

Іншим основним заняттям андроновских племен було землеробство, вирощування злакових рослин. Про це свідчать залишки обвуглених зерен пшениці і відбитки стебел злаків на одному з серпів з поселення Малокрасноярка в Казахстані. Земля оброблялася вручну - мотиками з каменю, кістки або бронзи. Найчастіше зустрічаються кам'яні мотики з бічними виїмками для прив'язування до рукоятці. Врожай збирався бронзовими серпами. Про характер андроновского землеробства в цілому можна судити по топографії поселень. Вони, як правило, розташовані поблизу широких заплавних долин, що використовувалися під посіви. У більшості поселень виявлені залишки жител-напівземлянок, які споруджувалися з дерева, дерну і кори. Сліди таких жител у вигляді заглиблень збереглися на ряді поселень. Поряд з ними в поселеннях Казахстану були знайдені і каркасні житла, обмазані глиною. З землеробської ідеологією був пов'язаний орнамент на судинах горшковидной форми, свастики на днищах судин і бронзові круглі солярні бляшки з могильників.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Археологічні дані про найдавніших державах у степах Євразії
Кінець бронзового століття, культури та міграції
Мистецтво бронзового століття Євразії
Євразійська панидея: континентальний блок
Бронзовий вік
Бронзовий вік лісовій і лісостеповій території Росії
Бронзовий вік на території Білорусі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси