Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 11. Російська імперія у XVIII столітті

Палацові перевороти

Після смерті Петра I Росія вступає в тривалу смугу палацових переворотів. У послепетровский період самодержавна монархія знаходить все більш виразні риси влади придворної олігархії. В епоху палацових переворотів на престолі змінилося шість імператорів і імператриць, включаючи немовля Івана Антоновича. Але система державної влади, створена Петром I, не зазнала істотних змін, абсолютизм продовжував зміцнюватися. Більш того, над держапаратом знаходилися в цей період такі специфічні вищі органи, які діяли від імені носія самодержавної влади, як Верховний Таємний рада (1726 - 1730), Кабінет міністрів (1731 - 1741), Конференція при найвищому дворі (1756-1761), Рада при найвищому дворі (1761-1762) і, нарешті, Імператорський рада (1762-1764). Крім цього, величезний вплив на систему державного управління в цю епоху надавав також фаворитизм, розквітлий в так званий час "жіночих правлінь" на російському імператорському престолі. Вже напередодні смерті Петра I (25-26 січня 1725) серед вищих чинів імперії стався розкол. Одне угруповання (президент Юстиц-колегії П. М. Апраксин, президент Комерц-колегії Д. М. Голіцин, президент Військової колегії Н. В. Рєпнін, сенатор Ст. Л. Долгорукий, президент Штатс-контор-колегії В. А. Мусін-Пушкін і канцлер Р. В. Головкін) виступила за зведення на престол онука Петра I царевича Петра Олексійовича і встановлення системи регентства - правління дружини Петра і Катерини Олексіївни разом з Сенатом. Інша угруповання (ясновельможний князь А. Д. Меншиков, генерал-прокурор Сенату П. І. Ягужинського, генерал В. І. Бутурлін, дипломат і керівник Таємної канцелярії П. А. Толстой, віце-президент Синоду Ф. Прокопович та ін) відстоювала кандидатуру Катерини як самодержавної государині. Суперечка зайшла дуже далеко, проте напористість, вміла агітація і, найголовніше, опора в критичний момент на гвардійські полки (Преображенський і Семенівський) забезпечили зведення на престол після смерті Петра Великого 28 січня 1725 р. Катерини Олексіївни (1725-1727).

У травні 1727 р. Катерина I померла. Згідно з її заповітом наступником на престолі ставав 11-річний онук Петра I Петро II Олексійович (1727-1730), а колективним регентом до повноліття юного государя призначався Верховний таємний рада. Ця політична комбінація була продумана і блискуче здійснена А. Д. Меншиковим, який розраховував видати свою дочку заміж за юного імператора і таким чином остаточно утвердитися в якості реального правителя при спадкоємцях Петра Великого. Юний імператор Петро II став іграшкою в руках тимчасового правителя. Перший час після воцаріння Петра все йшло з волі Меншикова: йому вдалося встановити дріб'язкову опіку над царем, домогтися заручення з ним дочки Марії, виторгувати нові пожалування і почесті (у тому числі звання генералісимуса). Проте вже влітку 1727 р., коли внаслідок хвороби Меншиков втратив при дворі колишню активність і вплив, стався раптовий перелом. Імператор майже демонстративно уникав спілкування з колишнім наставником і не приховував зміни в фаворі. Новими улюбленцями стали батько та син Долгорукие. У важкий момент у Меншикова не виявилося ні друзів, ні заступників, а змова проти нього організував його ж власний висуванець віце-канцлер А. В. Остерман. У вересні 1727 р. Меншиков був заарештований і засланий з родиною в сибірський селище Березів поблизу Полярного кола, де через два роки помер. Падіння "напівдержавного володаря" призвело до перегрупування сил всередині Верховного таємного ради. Його членами дива обидва князя Долгорукие, які вирішили повторити хід Меншикова, з'єднавши шлюбом Петра II з дочкою А. Р. Долгорукого Катериною. Весілля було призначено на 19 січня, але не відбулася, так як в ніч перед торжеством Петро II помер, проживши неповних 15 років. На екстреному засіданні Ради в день смерті Петра II ініціативу взяв у свої руки князь Д. М. Голіцин. Він висунув кандидатуру племінниці Петра I вдовуюча герцогині курляндской Ганни Іванівни в якості царюючої, але не самодержавної государині. Цей вибір був продиктований далекосяжними планами "верховників" на обмеження влади монарха та очікуваннями домогтися згоди на те з боку самої слабкої претендентки на престол. Після одностайного схвалення цього наміру до Ганни в Мітаві був відправлений Ст. Л. Долгорукий з текстом умов (кондицій), на яких вона повинна була прийняти владу. Отримавши згоду Ганни Іванівни, 2 лютого на розширеному засіданні ради за участю вищих чинів держави "верховники" оголосили проект державного устрою, проте він викликав недовіру і навіть протест у присутніх. Загроза зриву планів "верхів-піків" виникла і з іншого боку. Поки вони були зайняті вирішенням відносин з дворянством, захисники абсолютистського ладу, і в першу чергу Ф. Прокопович і А. В. Остерман, розвинули бурхливу діяльність. Спираючись на підтримку гвардії і міцні лави своїх прихильників, 25 лютого на прийомі у Кремлівському палаці Ганна Іванівна публічно розірвала текст кондицій і проголосила себе самодержавною імператрицею.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Культура Російської імперії в XVIII-XIX століттях
РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ НА ШЛЯХАХ НАЦІОНАЛЬНОЇ МОДЕРНІЗАЦІЇ. ПЕРЕХІД ВІД ТРАДИЦІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ ДО РАЦІОНАЛЬНОЇ У XVIII ст.
РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ
Становлення Державного банку Російської імперії та особливості його діяльності в 1860-1917 рр ..
РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ В 1725-1762 рр ..
Ідейно-політична боротьба в епоху палацових переворотів
Палацові перевороти
Палацові перевороти
Епоха "палацових переворотів": падіння державного початку і особливості політичних процесів у другій чверті XVIII ст.
Промисловий переворот та індустріалізація країн західної Європи і США в останній третині XVIII - на початку XIX ст.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси