Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільний процес
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція IX. ДЕРЖАВНІ ОРГАНИ, ЮРИДИЧНІ ОСОБИ ТА ГРОМАДЯНИ, ЯКІ ВІД СОБСТВОНОГО ІМЕНІ ЗАХИЩАЮТЬ У СУДІ ПРАВА ІНШИХ ОСІБ

Підстави і мета участі в цивільному процесі державних органів, юридичних осіб і громадян, від власного імені захищають права інших осіб

1. За загальним правилом юридично зацікавлені в результаті справи особи самі звертаються до суду за захистом порушеного або оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. В процесі вони виступають від свого імені і в захист власних прав та інтересів.

Поряд з цим закон (гол. XI ЦПК) передбачає випадки, коли державні органи, юридичні особи і громадяни можуть від свого імені звернутися до суду із заявою на захист прав і законних інтересів інших осіб. Наприклад, у відповідності зі ст. 373 ЦПК справа про визнання громадянина обмежено дієздатним може бути порушена в суді за заявою членів його сім'ї, прокурора, органу опіки і піклування, а також громадських об'єднань, статутом або положенням яких надано таке право.

Характерним для державних органів, юридичних осіб і громадян, від власного імені захищають права інших осіб. є відсутність матеріально-правового інтересу у вирішенні справи. У тих випадках, коли зазначені суб'єкти заявляють позови у своїх інтересах або вступають в процес у зв'язку з тим. що рішення суду по справі може вплинути на їх права і обов'язки, вони повинні зайняти в процесі положення сторони (соистца або співвідповідача) або третьої особи.

2. Підставою участі у цивільному процесі державних органів, юридичних осіб і громадян є соціальна спрямованість та значущість тих прав і інтересів, на захист яких вони виступають в суді (зокрема, охорона інтересів дитини, захист прав споживача тощо).

Крім того, підставою участі у цивільному процесі державних органів і юридичних осіб служить їх процесуальна заінтересованість у результаті справи, яка випливає з обов'язків, покладених на них законом або іншим нормативним актом. Так. закон зобов'язує органи опіки та піклування брати участь в суді у цивільно-правових спорах, що зачіпають інтереси неповнолітніх дітей (справи про позбавлення батьківських прав, про скасування усиновлення, про стягнення аліментів та ін.) Беручи участь у таких справах, органи опіки та піклування не тільки допомагають суду правильно розв'язати той чи інший спір про право, але і виконують одну з функцій, вкладених на них законом (ст. 142 Кодексу Республіки Білорусь про шлюб та сім'ю).

У цивільних справах для захисту прав інших осіб можуть (крім органів опіки та піклування) брати участь також санітарно-епідеміологічні органи, фінансові та деякі інші органи.

Непритягнення державних органів у процес у тих випадках, коли вони повинні були брати участь у судовому засіданні, є підставою до скасування судового рішення у справі.

Державні органи можуть брати участь у справах непозовного виробництва. Наприклад, у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення, в яких зачіпаються майнові інтереси держави, процес повинні залучатися представники фінансових органів.

3. Форми участі у цивільному процесі державних органів (на відміну від юридичних осіб та громадян) більш різноманітні.

Вони можуть в суді захищати права інших осіб не тільки шляхом порушення цивільної справи, але і у формі дачі висновку поділу (ст. 90 ЦПК).

Закон передбачає дві форми захисту прав інших осіб у цивільному процесі:

а) порушення справи в суді;

б) дача висновку поділу.

Основна мета участі в цивільному процесі державних органів, юридичних осіб і громадян - охорона прав і законних інтересів інших осіб.

Розглянутий інститут цивільного процесуального права є однією з гарантій здійснення конституційного права на судовий захист, служить важливим засобом зміцнення законності в сфері цивільних відносин.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Скарги на дії (бездіяльність) державних органів, організацій і посадових осіб, що ущемляють права громадян
Державна реєстрація громадян, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи. Припинення діяльності індивідуального підприємця
Державна реєстрація нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади
Провадження за пропозиціями, заявами, скаргами громадян у сфері державного управління
Громадянська служба федеральної судової влади, прокуратури та інших федеральних державних органів
Участь у цивільному процесі державних органів для дачі висновку по справі
Пояснення сторін та інших юридично заінтересованих у результаті справи осіб
Державна реєстрація нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади
Громадянська служба федеральної судової влади, прокуратури та інших федеральних державних органів
Про деякі питання участі прокурора в цивільному процесі, пов'язаних з прийняттям і введенням в дію Цивільного процесуального кодексу Російської Федерації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси