Меню
Головна
 
Головна arrow Фінанси arrow Корпоративний фінансовий менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 2. Базові концепції оцінки. Теорія фінансових ринків і тимчасова цінність грошей

Рівень 1

Базові концепції оцінки

Ефективність фінансових ринків

Концепція ефективності фінансових ринків та поняття ефективного ринку. Гіпотеза про ринкову ефективність є одним із наріжних положень фінансової теорії, яка тим не менш рідко обговорюється в періодичній пресі, незважаючи на те, що, здавалося б, вона має велике значення саме для поточного стану ринку, оскільки пояснює, як ціни на конкурентному фінансовому ринку реагують на знову що надходить інформацію.

Ринок вважається ефективним, якщо він дуже швидко коригує ціни у відповідності з новою інформацією. Причому корекція цін відбувається стрімко, і інвестор не має можливості скористатися новою інформацією для отримання аномальних доходів.

Можливо, причина недостатньої уваги практиків до гіпотезі ефективності ринків в тому, що її визнання не залишає їм шансів перемогти ринок", тобто забезпечити собі прибутковість, аномальну по відношенню до прийнятого ризику.

Три форми ринкової ефективності. Ефективність ринку може бути реалізована в трьох формах - слабкої, сильної та середньої (полусільной).

При слабкій формі ринкової ефективності в цінах ринку відображається тільки історична інформація. Це означає, що на всі тенденції до підвищення або зниження цін або прибутковості з боку ринку слід дуже швидка реакція. В результаті вже в поточний момент ціна коригується так, що стає безглуздим очікувати продовження тенденції в майбутньому. Це робить технічний аналіз, націлений на прогнозування цін і прибутковості по минулим тенденціям, порожньою витратою часу, в усякому разі для середнього учасника ринку.

Приклад

Припустимо, ви аналізуєте динаміку ціни акцій ВАТ "Газпром" за офіційними джерелами інформації і виявляєте явно виражений тренд (тенденцію) до підвищення їх ціни. Ви розумієте, що акція "недооціненою" і се слід купувати. Але до такого ж висновку приходять і інші учасники фондового ринку. Па дуже короткий час ціна виходить з рівноваги, попит на акції різко підвищується, ціпа підскакує до очікуваного ринком рівня насичення. Очікувати подальшого зростання стає безглуздим, оскільки вже сьогодні ця ціна відобразила всі очікування учасників ринку.

При ефективності ринку в слабкій формі ціни акцій змінюються випадковим чином. Таке визначення дозволяє застосувати ряд статистичних тестів, щоб з'ясувати, чи існує в їх динаміці автокореляція, тобто тренд. Це дає можливість довести або спростувати тезу про наявність слабкої форми ефективності ринку.

Середня (полусильная) форма ринкової ефективності передбачає, що вся опублікована інформація впливає на ціни і призводить до їх негайної корекції, так що стандартні прийоми фундаментального аналізу, засновані на використанні публічно доступної інформації, теж втрачають свою результативність. За дослідженнями більшості вчених, сучасні фінансові ринки країн зі сталою ринковою економікою мають середню форму ефективності.

Приклад

На думку багатьох аналітиків, якщо відношення ціни акції до прибутку на акцію (Р/Е ratio, або коефіцієнт ціна-прибуток) менше, ніж за аналогічних компаній, це може бути свідченням недооціненість акції. Це пов'язано з тим, що одиниця прибутку оцінюється ринком по даній компанії нижче, ніж за її аналогам. Однак якщо інформація про коефіцієнти Р/Е доступна для всіх учасників ринку, чому ж вони не поспішають купувати дану акцію? Бути може, у цієї компанії менше перспектив щодо збільшення прибутку у майбутньому або нижче "якість прибутку"? Або їй загрожує банкрутство? Ймовірність того, що, оцінюючи компанію за коефіцієнтом Р/Е, ви щось не врахували, в середньому набагато вище, ніж того, що ринок в цілому помиляється протягом значного часу. Зрештою, коефіцієнт Р/Е та компанії "Юкос" напередодні банкрутства був нижче, ніж у інших нафтових компаній...

Сильна форма ринкової ефективності. Сильна форма ринкової ефективності характерна для ринку, кон'юнктура якого залежить від усієї релевантної інформації, включаючи професійні прогнози і оцінки фахівців. На такому ринку відсутні ірраціональні ціни, корекція яких може призвести до утворення аномальних доходів. Його неможливо переграти, і єдиною розумною стратегією поведінки на ньому є пасивне конструювання портфеля, що повторює пропорції цього ринку.

Ознаки ефективності ринку в сильній формі. Теоретично ринок ефективний у сильній формі, якщо:

o він повністю забезпечений інформацією про кожного учасника, яка є рівнодоступною для всіх інвесторів;

o кожен інвестор здатний адекватно сприймати отриману інформацію і реагувати на неї, тобто має необхідні знання і досвід, для того щоб скористатися надходять у систему відомостями;

o реакція учасників фондового ринку відбувається одночасно, інтервал між надходженням інформації та її використанням мінімальний. Це, в свою чергу, забезпечується високим рівнем розвитку інфраструктури фондового ринку, що дозволяє миттєво здійснювати операції і забезпечувати виконання всіх прав по цінних паперів, а також відсутністю або незначним числом інсайдерів - осіб, які мають доступ до корисної інформації, закритою для широкої публіки;

o ефективно діє закон, який не дозволяє інсайдерам скористатися ексклюзивною інформацією корисливою метою на шкоду інтересам інших інвесторів;

o кількість учасників ринку велике, що не дозволяє здійснити монополістичний чи олігополістичних контроль над цінами;

o кількість цінних паперів, що обертаються на ринку, також дуже велике. Це дає можливість купувати і продавати цінні папери без обмежень по кількості і часу, здійснювати операції з якими за величиною лотами, закривати короткі позиції і т. п.

Визнання ефективності ринку дозволяє впровадити ряд технологій в управлінні портфелем, прогнозуванні фінансових показників, корпоративному управлінні. Дані технології засновані на припущенні, що ринок ефективний і знаходиться у стані рівноваги в кожен період часу.

Приклад

Припустимо, прибутковість до погашення фінансових інструментів в рублях більше, ніж ставки прибутковості аналогічних інструментів, деномінованих у євро. Ми могли б зробити предметом аналізу питання, які інструменти вигідніше вкласти гроші. Для цього необхідно скласти прогноз обмінних ставок євро до рубля на період інвестування.

Однак до аналізу можна підійти інакше. Можна припустити, що "ринок не помиляється" і обидва інструменту оцінені правильно. Тоді із співвідношення ставок прибутковості в рублях і євро ми могли б отримати прогноз очікуваної ринком динаміки валютного курсу рубля до євро.

Чому важливо тать, ефективний (і наскільки ефективний) ринок?

По-перше, для оцінки перспективи активного менеджменту портфеля. Якщо в цінах ринку відсутня ірраціональність, очевидно, витрати грошей і часу на фундаментальний або технічний його аналіз призведуть лише до збитків, так як пошуки "недооцінених" активів виявляться марними. По-друге, з іншого боку, якщо ринок абсолютно неефективний, це робить неможливим використання базових технологій менеджменту інвестиційного портфеля та корпоративних фінансів, таких як САРМ, APT, теорія ціноутворення опціонів та інших, які передбачають наявність ринкової ефективності в якості базового допущення. В умовах неефективного ринку, наприклад, необхідним рівнем прибутковості повинна бути не вартість капіталу, оцінена на базі усереднених ринкових даних, а реально доступна індивідуальна альтернатива інвестора. У наступних розділах частини другої ви переконаєтеся, наскільки це важливо. Самі ж ціни (їх зростання або падіння) не будуть критерієм оцінки якості менеджменту і основою для систем стимулювання, оскільки ринок може просто ірраціонально не оцінити зусилля менеджменту щодо управління компанією, і т. д. З цієї точки зору найкращим для професійного інвестора станом фінансового ринку є слабка форма ефективності, що дозволяє застосовувати сучасні управлінські технології і, разом з тим, створює цінові ірраціональності, на яких можна "робити гроші".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Тимчасова цінність грошей
Теорія доданої цінності та оцінка історичних тенденцій капіталістичного накопичення
СУЧАСНИЙ ФІНАНСОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ
Динамічні методи оцінки інвестиційних проектів: базові принципи
Оцінка компанії на основі грошових потоків
Базові положення теорії інтеграції
Ефективність фінансової діяльності
Методи оцінки ефективності фінансових інвестицій
Прибуток як показник, диагностирующий ефективність. Нехтування фінансовими аналітиками показником "чистий прибуток"
 
Предмети
-->
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси
Пошук