Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Джерела екологічного права

Джерелами екологічного права визнаються нормативні акти, в яких містяться правові норми, що регулюють екологічні відносини.

До їх числа відносяться Конституції РФ, федеральні конституційні закони, звичайні закони, укази і розпорядження Президента РФ, постанови, розпорядження та інструкції Уряду РФ, нормативні акти міністерств і відомств, конституції (статути) і засновані на них нормативні правові акти суб'єктів Федерації. Від інших актів вони відрізняються тим, що в них містяться так звані экологизированные норми, тобто відображають супутні їм вимоги щодо охорони навколишнього природного середовища.

Важливе місце серед них займають міжнародно-правові акти, що регулюють внутрішні екологічні відносини на основі пріоритету міжнародного права.

Система джерел екологічного права досить різноманітна. Для зручності користування їх класифікують за різними підставами:

o по юридичної силі;

o за спрямованістю правового регулювання;

o за ступенем їх значущості в регулюванні екологічних відносин та ін.

Конституція РФ 1993 р. відобразила основні положення екологічної стратегії держави та головні напрямки зміцнення екологічного правопорядку. В пий відтворені містяться у Федеративній договорі основні напрямки екологічної діяльності людини у сфері взаємодії суспільства і природи:

o природокористування;

o охорона навколишнього середовища;

o забезпечення екологічної безпеки.

Центральної нормою Конституції РФ є положення про те, що земля та інші природні ресурси в РФ використовуються і охороняються як основа життя і діяльності народів, що проживають на цій території (ч. 1 ст. 9). Конституція закріплює право кожної людини на сприятливе навколишнє середовище і на відшкодування шкоди, заподіяної його здоров'ю та майну (ст. 42), а також право громадян і юридичних осіб на приватну власність на землю та інші природні ресурси (ч. 2 ст. 9). Цими правами визнаються та закріплюються біологічні початку людини і матеріальна основа його існування.

Слідом за Федеративним договором Конституція РФ оформляє організаційно-правові взаємини Федерації і її суб'єктів. До їх спільної компетенції віднесено користування, володіння і розпорядження землею, надрами, водними та іншими природними ресурсами, природокористування, охорона навколишнього середовища та забезпечення біологічної безпеки (ст. 72, п. "в", "л").

Найбільш важливими джерелами федерального екологічного права є:

o рамкові закони РФ "Про охорону навколишнього середовища" від 10 січня 2002 р., "Про санітарно-епідеміологічному добробуті населення" від 30 березня 1999 р. (в ред. від 30 грудня 2001 р.), Основи законодавства РФ про охорону здоров'я громадян від 22 липня 1993 р. (в ред. від 2 грудня 2000 року), "Про особливо охоронюваних природних територіях" від 14 березня 1995 р. (в ред. від 30 грудня 2001 р.), "Про екологічну експертизу" від 23 листопада 1995 р. (в ред. від 15 квітня 1998 р.);

o галузеві закони РФ - Земельний кодекс РФ від 25 жовтня 2001 р., Закон РФ "ПРО надра" від 21 лютого 1992 р. (в ред. від 29 травня 2002 р.), Водний кодекс РФ від 16 листопада 1995 р. (у ред. від 20 грудня 2001 року). Лісовий кодекс від 29 січня 1997 р. (в ред. від 25 липня 2002 р.). Закон РФ "ПРО тваринний світ" від 24 квітня 1995 р., Закон РФ "Про охорону атмосферного повітря" від 14 травня 1999 р. та ін У числі інших міжнародних нормативних правових актів слід назвати: Московський договір 1963 р. Про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, в космічному просторі та під водою"; Конвенцію 1972 р. по запобіганню забруднення моря викидами відходів та інших матеріалів: Конвенцію 1979 р. про транскордонне забруднення повітря на великі відстані: Конвенцію 1985 р. про охорону озонового шару; Рамкову конвенцію ООН про зміну клімату (1992) та Кіотський протокол до Рамкової конвенції (1997), у відповідності з якими держави-учасники взяли на себе зобов'язання по скороченню викидів парникових газів до 2012 р. до 8-10%.

Серед національних нормативних правових актів зазначимо указ Президента РФ "ПРО державну стратегії РФ з охорони навколишнього середовища і забезпечення сталого розвитку" від 4 лютого 1994 р. за № 236; наказ Мінприроди Росії про затвердження "Переліку рідкісних і перебувають під загрозою зникнення, видів тварин, продаж виробів з шкір яких заборонена" від 27 червня 1994 р. № 202 та ін

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Поняття правового екологічного статусу та джерела його формування
Основи екологічного права
Поняття, предмет, система та принципи екологічного права
Предмет та методи екологічного права
Екологічне право в житті суспільства
Екологічна політика та екологічне право
Екологічне право
Джерела (форми) права
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси