Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Пізній палеоліт Євразії

Близько 35 (40) тис. років тому розпочався верхній, або пізній, палеоліт, закінчився 12 (10) тис. років тому. Він став часом остаточного утвердження людини сучасного фізичного типу, розширення освоєних територій, збільшення чисельності населення, нових досягнень в техніці виготовлення знарядь праці.

Людина як і раніше жив в умовах льодовикового клімату. У прильодовиковій зоні росли типові для тундри рослини. Південніше простягалися великі холодні степи з перелісками, ще ближче до півдня, куди не доходила дихання льодовика, росли дуб, граб, бук. В епоху верхнього палеоліту була широко поширена так звана мамонтова фауна. На безкрайніх просторах холодних степів паслися мамонти, північні олені, сайгаки, дикі коні. Основним об'єктом полювання був мамонт. Важко уявити життя людини верхньопалеолітичного без цього тварини з кошлатою рудою шерстю. Своїми розмірами він перевершував індійського слона. У мамонта були гігантські бивні, вага яких доходив до 200 кг; ними він розгрібав сніг у пошуках їжі. Жили мамонти стадами, харчувалися травою, дрібним чагарником, молодими гілками дерев, пережовуючи їжу двома величезними плоскими зубами.

Значення сім'ї як основного джерела їжі було настільки велике, що його подальше зникнення призвело до змін в умовах життя людини. З зникненням мамонтів збігся і кінець палеоліту. Мамонти зникли разом з відступом льодовиків, зміною клімату і рослинності. Найдовше ці тварини "протрималися" в північних широтах.

Техніка обробки каменю і виготовлення знарядь праці у верхньому палеоліті відрізнялася від попередньої новими, більш прогресивними прийомами. Більшість знарядь виготовляли з ножовидних пластин, що мають правильну видовжену форму. Їх сколювали не з масивного дисковидного нуклеусів, як у мустьерськоє час, а з добре огранованого ядра призматичної форми. Для отримання пластин вибиралася довгаста галька. Один її кінець оббивался, створювалася рівний майданчик, потім з каменю видалялася коркова поверхню. Так нуклеус готувався до відщеплювання пластин. Пластини з нього відколювалися зовсім по-іншому, ніж з поверхні мустьєрських дисковидных нуклеусів. Робота проводилася за допомогою посередника і ударника. Посередник, зроблений з відростків рогу, ставилося на майданчик нуклеусів і по ньому били ударником. Виникало імпульсний тиск, в результаті чого відколювалася правильної форми довга призматична пластина. Виготовлення пластин - складний процес. Тут все мало значення: товщина посередника, кут і відстань від краю нуклеусів, на які він був поставлений, сила удару по посереднику. Після відділення пластин залишалося ядро призматичної форми - нуклеус. Довжина ножовидних пластин нерідко перевищувала 10 см, а ширина 2-3 див.

Однак пластини були лише заготовками. Нові прийоми обробки пластин отримали назву "техніка віджимною ретуші" - вторинної поправки на кінці пластини або але краю, в залежності від призначення знаряддя. Підправлення проводилася спеціальним інструментом - отжимником, зробленим із кісткового стрижня чи каменю. Натискаючи на край пластини, стародавні люди сколювали дрібні лусочки з каменя, роблячи край пластини міцним, гострим і надаючи пластині потрібну форму: леза ножа, наконечника, списи, проколки, різці і т. д.

Самі знаряддя були складовими: ножеподібні пластини були вкладишами. Основу майбутнього знаряддя робили з кістки, рогу або дерева, у неї в розпил вставляли ножеподібні пластини. В результаті виходив ніж, спис або кинджал. Короткі пластини з обробленим кінцем з виїмкою на кінці або з широким лезом, вставлені в ручку, були хорошими різцями, скребками, проколками та іншими потрібними знаряддями праці і пристосуваннями.

Рис. 11. Верхнепалеолитическая техніка:

1 - ножеподібні пластини; 2, 3 - вироби з пластин, виготовлені методом віджимною ретуші

Широке поширення отримали кістяні вироби: масивні ударні знаряддя праці типу кайла з бивня мамонта і мініатюрні кістяні голки з вушком, шила. Озброєний різноманітними знаряддями (їх у верхньому палеоліті налічувалося близько 90 типів) і нагромадив великий досвід, людина верхнього палеоліту розселився по всій не покритій льодом величезній території Євразії.

У Росії відкрито понад 1500 поселень верхнього палеоліту. Вибираючи місця для стоянок, люди позднеледниковой епохи дбали насамперед про зручність полювання, тому поселення розташовувалися звичайно біля краю річкових долин, часто групами. Наприклад, така група палеолітичних поселень знайдена на Дону у Воронезькій області біля сіл Костенки і Борщові, на Десні - біля Новгород-Сіверського, в районі Дніпровських порогів. Групами розташовані і сибірські пізньопалеолітичні пам'ятники на Єнісеї, Ангарі, Олені.

Цінний матеріал для характеристики умов життя людини верхньопалеолітичного знайдений на Дону. Там в районі сіл Костенки, Олександрівка, Борщові на площі близько 10 кв. км зафіксовано 52 верхньопалеолітичних поселення.

В Європі і Сибіру розкопано залишки кількох позднепалеолитичских осель. Відомі наземні житла, стать яких знаходився на рівні землі, а також землянки і напівземлянки з поглибленим підлогою. Верх жител влаштовувався у вигляді конструкції із кісток, бивнів мамонта і жердин, тому в таких місцях зазвичай виявляють нагромадження кісток. Залишки невеликих округлих жител відкриті на поселеннях Костенки IV, Гагаріна на Дону, Мезин, Мальта і Буріти Сибіру.

У пізньому палеоліті були поширені також довгі многоочажные будинку, що складалися з декількох з'єднаних разом овальних і округлих хатин і куренів. Всередині знаходився ряд вогнищ. Відомий і третій, як би проміжний, тип жител - овальні споруди з одним вогнищем всередині. У гірських районах у пізньому палеоліті продовжували використовувати для житла скельні навіси та печери.

Відомо кілька верхньопалеолітичних поховань. Серед них найбільш значні - поховання на стоянці Сунгирь близько Володимира, вчинені 25-22 тис. років тому. Там були відкриті поховання старого-кроманьйонця, двох дітей, покладених голова до голови. Останки густо вкривала охра, прикрас було знайдено велику кількість бус, кістяні персні, а зі зброї - складові кинджали, списи, дротики, долотовидные знаряддя, різні різці, проколки, ретушовані пластини. Наконечники копій і вістря свідчили про те, що сунгирьские поховання належали до костенківсько-сунгирьской історико-культурної області. Чотири поховання, причому людей двох расових типів - європеоїдного і негроидно-гримальдийского - відкриті в Костенках. До гримальдийскому типу відносять поховання на Маркіної горі. У овальної ямі, густо засипаною охрою, лежав скелет з притиснутими до грудей колінами. Цікаво поховання на Городцовской стоянці, де в ямі, засипаній охрою, був похований дитина, що сидить із підтиснутими до грудей колінами. Голову його прикрашав убір з просвердлених зубів песця. Поховання знайдено немовля під підлогою одного з помешкань в Мальті в Сибіру. На його черепі була кістяна діадема, на шиї - намисто з намиста і фігурка птаха, що летить, вирізані з бивня мамонта, на грудях - бляха, прикрашена зображеннями змій. Біля ніг небіжчика лежав наконечник списа, проколка, платівка і вістря з каменю, у плеча - пластинчастий ніж.

Рис. 12. Палеолітичне житло: план і реконструкція

Пізньопалеолітична культура не була єдиною. Не був простим і перехід від мустьє до верхнього палеоліту. У різних районах він проходив по-різному і не дав нам переконливих прикладів повсюдної еволюції. Ясно, що якийсь час homo sapiens sapiens, тобто сучасна людина і неандертальці, теж homo sapiens, співіснували.

Люди, що жили на території Російської рівнини, складали одну велику культурну спільність. Верхнепалеолитические мешканці Середньої Азії та Сибіру належали до іншої. У кожній з цих культур в кінці палеоліту чітко проявилися регіональні особливості, які дозволяють виділити кілька верхньопалеолітичних культур. Відмінності між ними полягають у прийомах обробки каменю і наборі інвентарю, переваги полювання на певних тварин: мамонта, бізона, дикого коня. Все це в комплексі і дає ту територіальну специфіку, на підставі якої виділяються археологічні культури. Поняття "пізньопалеолітична культура" неоднозначно за своїм змістом. Наприклад, для Західної Європи має значення запропонована схема розподілу палеоліту на кілька послідовних культур: перигорийская (37-29 тис. років тому), оріньякська (30-24 тис. років тому), солютрейская (24-19 тис. років тому), мадленская (20-10 тис. років тому). Матеріали з верхнього палеоліту на Руській рівнині, Кавказі, в Середній Азії та Сибіру показали, що для цих районів характерні інші археологічні культури. Наприклад, в Сибіру відомі Афонтовская і Новосновская культури на Єнісеї, Саргатская в Західному Сибіру, Мальтійська на Ангарі і ін.

Рис. 13. Верхнепалеолитическое поховання Сунгирь. Прикраси одягу похованого (О. Н. Бадеру)

У Європейській частині Росії також відомо кілька верхньопалеолітичних культур: стрілецька, костенковская, городцовская і молодовская. Для кожної з них характерний певний набір знарядь, прийомів їх виготовлення, полювання на певних тварин.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Становлення дослідної науки в культурі пізнього Середньовіччя та Відродження
Міграції в палеоліті як фактор світової історії
Палеоліт
Палеоліт
Мистецтво бронзового століття Євразії
Енеоліт скотарів степовій Євразії
Влада континенту: Росія-Євразія
Археологічні дані про найдавніших державах у степах Євразії
Роль Росії в Євразії: нові правила гри та можливі сценарії
Палеоліт на території Східної Європи
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси