Меню
Головна
 
Головна arrow Психологія arrow Основи загальної психології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Темперамент і проблема терпимості

Всім відомо те роздратування, яке в побуті викликають у нас деколи люди інших темпераментів в силу деякої психофізіологічної несумісності наших безпосередніх реакцій на одну і ту ж ситуацію. Наприклад, флегматики дратують холериків своєю повільністю, сангвініки дратують флегматиків своєю легковажністю і т. п. Відповімо на два питання у зв'язку з цим:

1) Чим мене дратують люди несхожого на мене темпераменту?

2) Що мені робити з моїм роздратуванням?

Флегматики дратують оточуючих своєю інертністю, консервативністю, манірністю, повільністю, незворушністю.

Щоб не дратуватися на людину-флегматика, згадайте В. О. Сухомлинського, який порівнював розумову діяльність флегматика з повільною течією, але могутньої ріки, радив в роботі з ним не поспішати, не підхльостувати, так як це нічому не допоможе.

Дайте флегматику більше часу на виконання нових, нестандартних завдань, на підготовку до роботи. Індивідуальний інструктаж також повинен бути повільніше і детальніше, тоді людина не буде дратувати вас своєю "тупістю". Пам'ятайте, що флегматик боїться швидких дій і всякий раз, як ви починаєте його підганяти, квапити, він гальмується, так як боїться зробити помилку. Необхідно подолати помилкову установку флегматиків на уникнення швидких дій, нібито прирікають їх на часті помилки. Флегматик змиряється з тим, що рухається і говорить, думає, реагує на накази повільніше інших людей, звикає до цієї думки і вже просто не робить жодних спроб діяти в більш швидкому темпі. "Я можу і без помилок діяти значно швидше, якщо по-справжньому цього захочу", - приблизно таку думку потрібно вселяти тим людям, які з-за зайвої обережності реагують повільніше, ніж могли б ("гальмують").

Важливо з дитинства привчити флегматика постійно стежити за витрачанням часу, скорочувати час на "розкачку", на часті непродуктивні паузи в роботі, тобто стимулювати постійний самоконтроль щодо темпу роботи.

Значно допомагають в цьому зовнішні стимули, наприклад пісочний годинник, таймер, будильники. Якщо ви серйозно зайнялися проблемою самовиховання, вам потрібно наполегливо прагнути вкластися в вами ж запланований час.

Флегматики традиційно відчувають дискомфорт, тривогу, коли потрібно багато рухатися. Вони досягають найбільших успіхів у тих видах діяльності, які вимагають рівномірного напруження сил, терплячості, стійкості уваги і великого терпіння.

Корисно організувати співпрацю флегматиків з холериками та сангвініками. Відомо, що ми піддаємося возбуждающему впливу швидких людей, які працюють поруч. Вони, як батарейки, заряджають нас.

Холерики буквально виводять з себе оточуючих своєю запальністю, неприборканою, крикливістю, прагненням довести свою правоту у що б то не стало, категоричністю суджень, бесчувственностью і нетактичностью, нетерпимістю до зауважень на свою адресу.

Найважче в спілкуванні з холериком - необхідність зробити їм зауваження. Тут треба діяти обережно, вдумливо, особливо якщо мова йде про спілкування з молодими людьми. Не можна діяти "кавалерійським наскоком" в присутності "глядачів". Більшість людей в присутності сторонніх ведуть себе не зовсім натурально (ефект аудиторії), дещо збуджено й зухвало. Це обумовлено свідомою чи підсвідомою орієнтацією на можливу реакцію оточуючих і особливо характерно для холериків.

Важливо не вступати в суперечку з холериком, коли він вже завівся. В цей момент до його свідомості не доходять ніякі переконання, аргументи і т. п. обов'язково Треба дочекатися спаду збудження і починати розмову з підкреслення того, що було сказано холериком правильно.

Часто буває важко стриматися в спілкуванні з холериком і самому не розлютитися. Як тільки ви відчули, що в душі закипає роздратування, відразу ж починайте рахувати до десяти. Хороший рада, але його реальне втілення вимагає певного тренування.

Краще починати тренуватися у власній уяві. Ст. Леві описує це так: "Ось до тебе наближається громадянин Сам-Такий, починає лаятися...

- Дурень!

- Дихаю рівно, спокійно, тридцять два плюс шістнадцять - сорок се... вісім.

- Кретин!

- У всьому тілі приємне тепло, 48 плюс 43 буде сорок... дев'яносто один".

Регулярне програвання в уяві сцен такого роду створює у вас відповідну установку готовності. Потрібно тільки, щоб ви як можна яскравіше уявляли собі ситуації, в яких можете піддатися зухвалим образ. І коли така (або навіть просто образлива) ситуація виникає реально, заздалегідь створена установка обов'язково спрацює в потрібному напрямку - ви зможете взяти себе під контроль.

При відповідній мотивації осіб з холеричним темпераментом здатний долати значні труднощі, віддаючись справі з великою пристрастю. Однак, захопившись якою-небудь справою, холерик надмірно налягає на свої засоби й сили і врешті-решт рветься, виснажується більше, ніж слід, він допрацьовується до того, що все йому несила. Тоді настає зрив.

Важливо індивідуально попрацювати з холериком. Він повинен усвідомити свій недолік - слабкість психологічних гальм, необхідних для управління собою. У м'якій, тактовній формі йому потрібно вказувати на труднощі, які він створює оточуючим, по можливості необхідно розповісти про шляхи корекції надмірної агресивності, дратівливості, нестриманості.

Холерики часто самі усвідомлюють свої недоліки і звертаються до оточуючих за порадою, як їх подолати. Просто сказати: "Будь витриманим, спокійним, урівноваженим", - це відмахнутися загальними фразами від проблеми. Для початку виберіть разом 1-2 корекційних вправи, які можуть допомогти, і нехай холерик методично їх виконує.

Вправа "Роздратування скасовується"

Як би вам ні хотілося розрядити свій поганий настрій на комусь із близьких чи знайомих, не робіть цього відразу.

Знайдіть інший спосіб - зробіть міні-зарядку, послухайте улюблену запис, пройдіться по парку і т. п.

Потрібно сформувати в собі звичку - не виявляти своє роздратування відразу після його прояви. Постарайтеся перейти на щось більш приємне. Спробуйте для початку прожити цілий день, не дратуючись на слова і вчинки оточуючих вас людей. Якщо вийшло, то збільшуйте термін цієї вправи до двох днів підряд. Потім зробіть маленький перерва і ще раз повторіть. Два дні без роздратування! І знову збільшуйте тривалість "періодів без роздратування", наприклад, до трьох днів поспіль.

Вправа "Споглядач"

Навчитеся ставитися до всього, що з вами відбувається, як посивілий східний мудрець, споглядально, тобто перш ніж реагувати на слова або вчинки близьких, однокласників, просто оточуючих вас людей, запитайте себе : "А як би вчинив на моєму місці мудра людина?"

Приймайте рішення і дійте лише після кількох хвилин такого спокійного споглядального роздуми.

Вправа "Єдина роль"

Спробуйте увійти в образ, наприклад, флегматичного, спокійного чоловіка, який все бачив, все знає, і прожити в цьому образі кілька годин поспіль. Як би вам важко не було, які б приводи і причини не виникали, вам не можна виходити з образу.

Реагуйте на події так, як би реагував ваш герой-флегматик. Спочатку спокійно все обміркуйте. Що, власне, сталося? Зберіть додаткову інформацію для ухвалення необхідного рішення, відкладіть його ще на деякий час (раптом щось станеться), а тільки потім дійте.

Вправа "Флегматик"

Спробуйте перевтілитися в людину іншого темпераменту, наприклад флегматика. Говорите рівним і тихим голосом, повільно і спокійно, обдумуючи свої слова. Так само стримано поводьтеся з людьми. Почніть з 10 хвилин протягом дня і доведіть це час до 2-3 годин. Обов'язково проаналізуйте свої відчуття і почуття, які ви випробовуйте, спілкуючись з людьми в цій ролі.

Вправа "Аналітик"

Розвивайте в собі звичку аналізувати всі раптові зміни в настрої: що сталося, що змінило моє настрій? Частіше ставте собі подібне питання.

А коли набереться 2-3 десятка відповідей, подивіться, які з причин зустрічаються частіше. Тепер залишається найголовніше - виключити причини, за якими ваш настрій так різко і несподівано навіть для вас змінюється. Постарайтеся не потрапляти в ті ситуації, які призводять до різкої зміни вашого настрою в гіршу сторону.

Меланхоліки дратують оточуючих тим, що:

- всього бояться, "роблять крок вперед і два назад", нерішучі;

- швидко і безпричинно ображаються. Мало що в рев або мовчать. Їм і слова різкіші сказати не можна;

- похмурі, невеселі, швидко впадають у нудьгу;

- не вміють себе втішити, займаються підігріванням своїх образ.

Щоб вам було легше взаємодіяти з меланхоліком, врахуйте його швидку стомлюваність - як фізичну, так і розумову. Меланхолікам бажано надавати більше можливостей для відпочинку. Їхня праця має бути добре спланована, тоді вони можуть досягти значних успіхів у роботі.

Меланхолікам важко адаптуватися в новій обстановці, у незнайомому суспільстві. Вони замикаються, стають примхливими і образливими, втрачають впевненість у собі. Тактовно порекомендуйте меланхолікам прийоми роботи над собою.

Вправа "Зустрічний гумор"

Вам доставляють багато неприємних хвилин глузування над вами, жарти однокласників та інших людей. Як ви на них реагуєте? Ніяковієте, засмучуєтесь, йдіть у себе? З цього дня спробуйте на насмішки і жарти відповідати тим же. Але тільки не треба це робити зло, постарайтеся бути добродушним. А для того щоб у вас під рукою завжди була напоготові кілька гідних жартів, займайтеся збором веселих оповідань, переказів, анекдотів.

Вправа "Мої переваги"

На великому аркуші паперу складіть список "Мої переваги" і помістіть його на видному місці.

Регулярно (спочатку один раз в день, потім рідше) доповнюйте перелік своїх чеснот. Для цього потрібно дуже ретельно вивчати себе, свої особливості, допитливо вдивлятися в свої звички, вчинки.

Якщо самі не можете знайти у себе чергове гідність, зверніться спочатку до самим близьким людям, тим, кому особливо довіряєте і чия думка для вас важлива.

"Масовик-витівник"

В дружній компанії або на вечірці не сидите в стороні, в черговий раз обдумуючи свої думки, а спробуйте зіграти роль масовика-витівника. Запропонуйте всім учасникам вечірки яку-небудь гру або інше цікаве заняття. Важливо не просто запропонувати цікаву гру, але і організувати її проведення, залучити якомога більше людей.

Безумовно, вам спочатку буде дуже важко, але перший же успіх окрылит вас, ви відчуєте радість від спілкування з людьми.

Вправа "Ширше коло"

У вас є кілька дуже близьких друзів і вам приємно з ними бути, говорити про своїх інтересах і захопленнях. Але вам слід розширювати коло своїх знайомих. Для цього потрібно хоча б один раз в день почати розмову з новим для вас людиною. Ймовірно, це для вас спочатку буде важко, але спробуйте зробити перший крок назустріч людям.

Вправа "Лідер"

В компанії своїх друзів постарайтеся частіше брати на себе роль лідера. Заздалегідь придумайте справу, що буде цікаво для всіх, а потім організуйте інших на його виконання. При цьому дійте, виходячи зі своїх представлень, а не підкоряйтеся групового тиску.

Якщо відразу не вдається бути лідером у вже сформувалася групі, куди входите і ви, то, можливо, вам варто подумати і зібрати навколо себе власну групу. В ній ви зможете стати повноправним лідером. От тільки для цього потрібно проявити ініціативу, самостійність, подумати самому, чим привернути людей до себе, чим зацікавити їх. Спробуйте.

Вправа "Блазень"

Свідомо грайте роль блазня в будь-якій компанії, де вам доводиться бути. Розповідайте веселі історії (вам їх доведеться завчити або придумати), розучуйте смішні пісеньки з друзями, "труїте" анекдоти (хоча це вам, звичайно, дається важко).

При цьому вам потрібно постаратися відчувати себе комфортно, хоча це спочатку буде важко. Але кожен зручний випадок вам потрібно використовувати для того, щоб знову і знову зіграти роль блазня. Ця роль допоможе вам побачити світ не таким похмурим, а людей не такими поганими.

Похвала, навіювання віри в себе оживляюще діють на меланхоліків. Частіше хваліть їх, і ваше життя поруч з ними буде приємніше, легше.

Нарешті, якщо меланхолік остаточно вивів вас із себе, згадайте його достоїнства, наприклад підвищену акуратність, старанність, чуйність, уміння співпереживати.

Сангвінік дратує оточуючих:

■ байдужістю до інших, постійним спокоєм і гарним настроєм;

■ мінливістю інтересів, захоплень;

■ ненадійністю в дружбі, він часто не тримає обіцянки.

Треба допомогти сангвініку усвідомити свої недоліки і запропонувати попрацювати над собою. Важлива умова спілкування з ним - створення теплої, дружньої атмосфери, корисні підбадьорювання, заклик до подолання труднощів, розповідь про перспективи у випадку, якщо самовиховання сангвініку набридне. Важливо прищепити і закріпити навички самоорганізації.

Вправа "Постійне хобі"

Складіть перелік всіх своїх останніх захоплень, наприклад за 1-2 місяці. Проаналізуйте їх за 5-бальною шкалою, визначте сьогоднішній інтерес до кожного захопленню. Вам належить з усього переліку вибрати тільки одне захоплення, яке повинно стати вашим постійним хобі, наприклад, на найближчі 3 місяці (краще півроку). Це важке рішення, але його необхідно прийняти і надалі намагатися виконати.

Розширюйте межі вашого захоплення, знаходите нових захоплених цією ж справою людей, більше читайте, випишіть відповідні газети або журнали, запишіться (якщо є така можливість) в гурток чи секцію і т. п. Через півроку повторіть аналіз, складіть перелік своїх захоплень і виберіть одне своє хобі.

Вправа "Планування"

На аркуші паперу напишіть всі свої плани на майбутній день. Тепер подумайте і закресліть те, що ви навряд чи зможете виконати. Ще раз подивіться залишилися пункти. Якщо не виникло бажання викреслити, то залиште без змін. Решту потрібно виконати! Привчайте себе здійснювати намічене. Краще менше намічати, але все виконувати. Рекомендуємо скласти такий план на наступний тиждень, місяць, рік. І так само попрацювати з ним.

Вправа "Повний порядок"

Візьміть собі за правило періодично приводити в порядок свої речі, книги, підручники, записи. Для початку наведуть елементарний порядок у себе на столі. "Навести порядок і своїх думках" можна з допомогою щоденника або тижневика, в якому слід записувати основні справи на наступний день і ввечері перевіряти, чи все ви виконали з того, що було задумано. Прагнете здійснити все заплановане.

Вправа "Справі час"

Вам дуже подобається розважатися, відпочивати, дивитися телевізор і т. п. - все це дуже добре, але спробуйте жити, використовуючи принцип "Справі час, потісі - годину". Для цього дотримуйтесь правилом: чергова розвага тільки після того, як ви виконаєте якусь конкретну справу. Отже, спочатку справу, а тільки потім - відпочинок. Причому чим більше справ, тим більше розваг і часу для відпочинку.

Якщо все ж наші рекомендації не допомогли вам, ви бачите недоліки оточуючих категорично і непримиренно, як і колись, тоді:

1. Максимально завантажте себе цілеспрямованою діяльністю, тоді вам ніколи буде сваритися і збирати образи.

2. Створіть собі можливість іноді усамітнюватися, щоб відпочити від людини, яка вас дратує, привести думки і почуття в порядок.

3. Чітко визначте, скільки часу вам доведеться терпіти людину, яка вас дратує. Кінчається все, тому зайвий раз нагадайте собі, що через три години, а може бути, через три дні, ваші муки закінчаться. Ця думка додасть вам нові сили.

4. Постарайтеся знайти єдину мету з людиною, яка вас дратує. Ніщо не зближує так, як єдність інтересів і прагнень.

5. Нарешті, зверніть погляд на себе. Якщо ви не здатні критично ставитися до себе; не довіряєте іншим; не прощаєте іншим їх недоліки (всі мають право на недоліки), то ви повністю несумісні ні з ким, навіть з ідеальним людиною ви відшукаєте привід посваритися.

Будьте терпимі і оточуючі будуть терпиміше до вас!

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Темперамент
Темперамент
Темперамент
Темперамент і теорії темпераменту
Темперамент і діяльність
Наукові теорії темпераменту
Темперамент. Його вплив на поведінку суб'єктів правозастосовчої діяльності
Перевизначення основних проблем педагогічної психології
Проблема справедливості в розподілі
Соціально-етичні проблеми інформатики
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси